Celebrities Showbiz

Nga fëmijëria, te abuzimi me substancat narkotike, Cara Delevingne në një rrëfim rrëqethës!

E konceptuar si një shtëpi lojërash për të rriturit, shtëpia e Cara Delevingne me tulla të bardha të viteve 1940 në Los Anxhelos është objekt i njohurive të botës së dizajnit. Ajo është e mbushur me orendi të çmendura, çdo cep i caktuar me zgjuarsinë dhe imagjinatën e saj të veçantë. Ka një dhomë pokeri me tendë të veshur me kadife të kuqe, një banjë me temë nga David Bowie, një gropë topash me mure me vija cirku, trampolina të vendosura në lëndinë.

Kur mbërrij te dyert e mëdha blu në një ditë pa re në fund të janarit, Delevingne më përshëndet me një përqafim të ngrohtë. Ajo ka sharmin e çuditshëm të një budallai adoleshent të muzikës, këmbëzbathur dhe e veshur me një bluzë të vjetër të Princ të kombinuar me pantallona të shkurtra palestre gri dhe më kalon me shpejtësi nga pianoja e madhe e foshnjave të kristalta dhe instalacioni i shkëlqyer i artit James Turrell deri në strofulla në katin e parë. Nëse çdo dhomë pasqyron një anë të personalitetit të saj, atëherë kjo hapësirë ​​e sugjeron Delevingne në introspektivën e saj më të ngushtë. E zbukuruar me pak më shumë se disa postera grafikë të koncertit të Bowie, është dhoma e vetme ku modelja dhe aktorja e famshme britanike mund të ulet herë pas here pa lëvizur. “A e ndjetë tërmetin mbrëmë?” pyet ajo, duke iu referuar valëve goditëse me magnitudë 4.2 që goditën brigjet e Malibu në orët e para të mëngjesit. “Ata nuk më trembin shumë,” thotë ajo tharë, për tërmetet, duke i zhytur gjymtyrët e saj të ngjeshur në divan dhe duke u përkulur me qentë e saj, njëri një husky pomeranez i quajtur Leo, tjetri një terrier Chihuahua i quajtur Alfie.

Unë mendoj se jam gjithmonë gati që toka të bjerë nën këmbët e mia.

Pas një viti të trazuar emocionalisht, Delevingne po fillon dalëngadalë të gjejë qendrën e saj: Ajo është krenare të thotë se angazhimi i saj ndaj maturisë është rreth katër muaj dhe po vazhdon. “Lojërat, shfaqjet e çmendura, dhomat e arratisjes, më pëlqente t’ua jepja njerëzve,” thotë ajo.

Ata mund të vinin këtu dhe të linin pas stresin dhe përgjegjësitë e tyre, dhe ndoshta kjo tingëllon si Willy Wonka, por ishte ideja që ata mund të vinin dhe të ishin thjesht si fëmijë. Por duke ua dhënë këtë njerëzve, unë isha e mbërthyer në vetvete.

Nga jashtë, Delevingne ka luajtur gjithmonë si keqbërëse magjepsëse. Ajo tronditi botën e modelingut si një nxënëse 18-vjeçare nga Londra, me sy të hapur, duke u bërë e famshme si fytyra e Burberry në vitin 2011. Së bashku me vetullat e mrekullueshme, natyra e saj me shpirt të lartë dhe sensi i humorit ndihmuan atë yll gjatë një dekade, kur personaliteti u shmang në pasarelë. Këtu ishte një grua e re që ishte e vetëzotëruar, madje edhe në shkëlqimin verbues të vëmendjes dhe ngjitja e saj në Hollywood me role në filma si Paper Towns (2015) dhe Suicide Squad (2016) vetëm sa e çoi më tej këtë perceptim. Nga brenda, megjithatë, ajo po përpiqej të kuptonte se kush ishte.

Nëse keni probleme për të hyrë në këtë industri, ato vetëm do të zmadhohen dhe përkeqësohen. Nuk ka asgjë në të që e bën atë më të mirë.

Megjithatë, pak mund ta kishin parashikuar zbulimin publik të Delevingne shtatorin e kaluar, pak pas ditëlindjes së saj të 30-të, kur ajo u fotografua e turbulluar dhe e shqetësuar në aeroportin Van Nuys në Los Anxhelos. Tabloidët ishin të shpejtë për të bërë krahasime me nënën 63-vjeçare të Delevingne, Pandora, e cila ka folur për betejat e saj me çrregullimin bipolar dhe varësinë nga heroina. Më pas, vetëm disa javë më vonë, duke sfiduar të gjitha pritshmëritë, Delevingne u shfaq në një event të Javës së Modës në Paris për një bashkëpunim që nderonte mikun e saj të ndjerin Karl Lagerfeld, i cili dukej i ndritur dhe rrezatues. Fansat mbetën të pyesin veten: A kishin dalë jashtë proporcionit titujt për të ashtuquajturën spirale në rënie të Delevingne? Cara ishte mirë apo jo?

Delevingne i përshkruan ato foto paparacësh si një burim turpi dhe sikleti të jashtëzakonshëm dhe një thirrje urgjente zgjimi për t’u larguar nga substancat dhe alkooli që e kishin joshur prej kohësh me ofertën e tyre të arratisjes dhe për t’u përballur me çështje më të thella personale. Delevingne sapo ishte kthyer nga Burning Man:

Nuk kisha fjetur. Nuk isha mirë. Është zemërthyese sepse mendova se po argëtohesha, por në një moment ishte sikur, në rregull, nuk dukem mirë. E dini, ndonjëherë keni nevojë për një kontroll realiteti, kështu që në një farë mënyre ato foto ishin diçka për të cilën duhet të jeni mirënjohës.

Harku i trazuar tregimtar i jetës së Delevingne fillon kur ajo ishte një fëmijë i lindur në një familje të pasur, babai i saj, Charles, një ndërtues pronash, nëna e saj socialiste, vajza e Jocelyn Stevens, një drejtuese e Fleet Street dhe Jane Sheffield, një zonjë në pritje të Princeshës Margaret.

Në një farë mënyre, shumë njerëz e kanë parë fëmijërinë time ose familjen time dhe kanë menduar, ajo është e llastuar, ka nepotizëm, ajo është rritur jashtëzakonisht e privilegjuar, gjë që e bëra, mos më keqkuptoni. Por jeta nuk ishte aq e lehtë për arsye të tjera.

Delevingne pranon se është ende duke u përballur me historinë e varësisë për të cilën nëna e saj ka folur hapur. Në vitin 2017, Cara shkroi një roman për të rinjtë për të rriturit, Mirror, Mirror, që u informua nga vorbulla e viteve të saj të adoleshencës. Nuk është rastësi që nëna e protagonistes ishte një alkoolike. “Për një kohë të gjatë, nuk e vura veten në vendin e saj”, thotë Delevingne.

Unë thjesht kisha nevojë për dikë që të zemërohesha dhe u zemërova me të, por nuk ishte faji i saj…. Mënyra se si ajo varësia e mori nënën time nga unë ishte brutale dhe ishte brutale edhe për të.

Ajo i përshkruan ato foto paparacësh si një burim turpi dhe sikleti të jashtëzakonshëm dhe një thirrje urgjente zgjimi.

Si fëmijë, Delevingne ishte e parakohshme, kurioze dhe jashtëzakonisht e zgjuar. Edhe pse jo e talentuar akademikisht, ajo shkëlqeu në art. “Ajo ishte gjithmonë e talentuar në mënyrë unike,” kujton tezja e Delevingne, autorja dhe redaktorja Melinda Stevens.

Çfarëdo që ajo merrte, qoftë kitarë, piano apo çfarëdo tjetër, ajo thjesht mund ta luante dhe ta gozhdonte. Ajo ka një lloj note të mrekullueshme në të. Por edhe nëse ajo ishte e qetë në momente, vërshimet e brendshme të mendjes së saj po i dilnin gjithmonë.

Delevingne ndoqi Bedales, shkollën e njohur të konviktit të arteve liberale në Hampshire, Angli, duke u përkushtuar ndaj dramës dhe muzikës, edhe pse kaosi emocional i edukimit të saj vazhdoi ta ndiqte atë.

Unë isha e lumtur si fëmijë me siguri, por mendoj se kur u rrita, shikova prapa dhe kuptova, kjo nuk është normale. Dhe më pas, si adoleshente, gjithçka ra me shpejtësi. Kjo ishte gjithashtu kur fillova të pija dhe të bëja festë. Kishte këtë nevojë për të shpëtuar dhe për të ndryshuar realitetin tim, pasi u godita me pyetje të mëdha: Çfarë jam duke bërë këtu? Kush po përpiqem të jem?

Ajo kujton përvojën e saj të parë me keqpërdorimin e alkoolit në vetëm shtatë vjeç, në një martesë familjare.

U zgjova në shtëpinë e gjyshes sime në dhomën time të gjumit me hangover, me një fustan nuseje. Unë shkova duke gozhduar gotat me shampanjë.

Në moshën 10-vjeçare, asaj iu dhanë pilula gjumi për të menaxhuar pagjumësinë e gjymtuar. Ajo u diagnostikua gjithashtu me dispraksi, një çrregullim që prek lëvizjen dhe koordinimin.

Ky ishte fillimi i çështjeve të shëndetit mendor dhe vetë-dëmtimit të paqëllimshëm, terapia e artit, terapia muzikore, EMDR, CBT.

Më pas, në moshën 15-vjeçare, ajo pësoi një avari dhe iu dha antidepresantë për ta ndihmuar të përballonte ndjenjën e saj të thellë të izolimit.

Isha me mjekim dhe thjesht…më shpëtoi jetën. Ky nuk ishte një çekuilibër kimik aq sa ishte një përgjigje e plotë traume. Nuk e kisha zbuluar vrimën e ndyrë brenda, vorbullën e vërtetë brenda. Dhe unë ende mendoj se ka një pjesë të diagnozës dhe etiketimit që është e dëmshme. Kishte kaq shumë herë që u inkurajova ta merrja këtë ose të vihesha në atë. Unë jam më shumë një natyraliste, një puriste në një kuptim, kur bëhet fjalë për ilaçet.

Delevingne ka përballuar periudhat e depresionit në faza të ndryshme të jetës së saj, por në vitin 2020, ndërsa bota u mbyll, ajo goditi një mur.

Në fillim, unë jetoja me njerëz në këtë flluskë COVID në Los Angeles. Ne menduam se do të ishte një gjë që zgjat një javë, dhe kështu ishte argëtuese.

Ajo filloi karantinën e saj me Ashley Benson, të dashurën e saj të atëhershme prej gati dy vitesh. Në prill lidhja e tyre kishte marrë fund.

Dhe atëherë isha vetëm, vërtet, vetëm … ishte një pikë e ulët. Unë sapo pata një krizë të plotë ekzistenciale. E gjithë ndjenja ime e përkatësisë, gjithë vërtetimi im, identiteti im, gjithçka, ishte kaq e mbështjellë në punë. Dhe kur kjo u zhduk, u ndjeva sikur nuk kisha asnjë qëllim. Unë thjesht nuk vleja asgjë pa punë, dhe kjo ishte e frikshme. Në vend që të merrja kohë për të mësuar vërtet diçka të re ose për të bërë diçka të re, u mbështjella shumë nga mjerimi, zhytja dhe festimet. Ishte një kohë vërtet e trishtuar.

Ndërsa bota filloi të hapej, Delevingne u kthye shpejt në modelet e saj të vjetra, duke u hedhur në punë sa herë që mundi, dhe duke u ndenjur fort në kohën e pushimit. “Unë jam klasikisht e mirë në shmangien e gjërave, thjesht nuk doja të merresha me problemet e mia,” thotë ajo. “Dhe këto janë gjëra nga të cilat kam ikur që kur isha fëmijë.” Në vjeshtën e vitit 2021, në prag të xhirimeve të serialit të famshëm televiziv fantazi Carnival Row në Pragë, erdhi një projekt që i kërkoi asaj të zbulohej në një mënyrë që nuk e kishte bërë kurrë më parë: Planet Sex, dokumentarët me gjashtë pjesë. duke eksploruar seksualitetin dhe gjininë e publikuar së fundmi në Hulu. Ajo veproi mbi të si një lloj pasqyre. “Ishte super personale dhe nuk e kuptoja se sa personale do të ishte,” thotë Delevingne, e cila kujton se u prek deri në lot në fund të ditës së saj të parë në vendndodhjen në Dinah Shore Weekend në Palm Springs, faturuar. si festivali më i madh në botë për gratë queer. “Kam mësuar vërtet se si të tregoj emocione vetëm kur aktroja, sepse nuk ndihesha mjaft i denjë për t’i ndjerë ato gjëra si vetja. Me Planet Sex, isha shumë e pakëndshme para kamerës në fillim, sepse ishte sikur, Oh, Zot, unë duhet të jem vetvetja.”

Në shfaqje, Delevingne zbulon kompleksitetin e identitetit të saj queer. “Unë ende luftoj me të qenit e hapur, me të vërtetë e hapur, për atë se sa shumë i dua gratë”, thotë ajo në episodin e parë, duke folur drejtpërdrejt me kamerën. Jessica Chermayeff dhe Ana Veselic, dyshja që bëri regjinë në filmat dokumentarë, u kapën menjëherë nga kjo drejtpërdrejtshmëri dhe gatishmëria e saj për të qenë e pambrojtur. “Mendoj se shumë të famshëm thonë se janë në një udhëtim personal, por me të ishte më shumë se thjesht shërbim i buzëve”, thotë Chermayeff.

Ajo ishte e frikësuar në të gjitha mënyrat e duhura.

Veselic bie dakord:

Cara ishte shumë e hapur. Jo gjithçka ishte kjo deklaratë perfekte e paqartë, kjo përgjigje e vogël e pastër që kontrollon të gjitha kutitë. Sigurisht që kishte zona gri. Si shikues, më mungon shumë kjo në biseda si kjo, sepse nuk është bardh e zi.

Por kishte akoma më shumë trazira personale: Ndërsa xhironte Planet Sex në Tokio pranverën e ardhshme, ajo mori lajmin dërrmues se gjyshja e saj Jane Sheffield kishte ndërruar jetë. Për Delevingne, Sheffield gjithmonë i kishte ofruar asaj një hapësirë ​​të rrallë të sigurt si fëmijë, një vend për të qenë vetvetja, një shtëpi dhe një kopsht për të luajtur.

Unë do të qëndroja me të në shtëpinë e saj në fshat. Ajo kujdesej shumë për mua kur prindërit e mi nuk ishin. Kur dëgjova se ajo kishte vdekur, kishte shumë gjëra që duhej të përpunoja sepse nuk e kisha parë që nga Krishtlindjet e një viti më parë. Po përpiqesha vërtet ta kaloja gjithçka që kisha në punë dhe çdo natë kthehesha nga xhirimet dhe rrija vetëm dhe qaja. Në kohën kur arrita në Met Ball dy javë më vonë, isha e rraskapitur.

Kur Delevingne, e cila vuan nga psoriasis, ecte në tapetin e galasë të mbuluar me bojë trupi prej ari, njolla të thata të lëkurës së saj u zbuluan, dukshëm të përflakur.

Ishte një shenjë e stresit të madh në jetën time që nuk mund ta përballoja, që trupi im, ky organ i ndjeshëm, nuk mund ta përballonte atë. Shkova dhe më pas errësova. Ishte sikur, çfarë po bëj? Një ditë më pas, më duhej të shkoja në funeralin e gjyshes sime. Ishte e tmerrshme.

Dhe kështu ajo filloi një verë argëtimi vetëshkatërruese dhe hedoniste.

Gjithmonë e dija se gjërat do të duhej të ishin ndryshe në të 30-at e mia, sepse mënyra se si jetoja nuk ishte e qëndrueshme.

Si një turmë e fundit për të 20-at e saj, Delevingne planifikoi një festë të mrekullueshme ditëlindjeje me temë Alice in Wonderland, kulm i një pushimi tre-javor në Ibiza.

I thashë vetes, duhet të kaloja kaq mirë. Unë i kam të gjithë miqtë e mi këtu. Më duhet të kënaqem me këtë. Shtëpia në të cilën po qëndroja kishte një kullë dhe në vend të kësaj do të mbyllesha në të. Mezi dola nga dhoma.

Ajo e përshkruan ndjenjën e parandjenjës si “një daulle që rreh ngadalë brenda”.

Kishte këtë nevojë për ndryshim, por unë po e luftoja aq shumë. Isha mirëpritur në këtë kohë të re, por gjithashtu isha e pikëlluar. Ishte si një funeral për jetën time të mëparshme, një lamtumirë një epoke. Dhe kështu vendosa të shkoja të festoja sa më shumë të mundja sepse ky ishte fundi.

Gjërat erdhën në krye kur ajo fluturoi nga Evropa në shkretëtirën Black Rock të Nevadës për Burning Man.

Ekziston një element i ndjenjës së pamposhtur kur jam nën drogë. E vë veten në rrezik në ato momente sepse nuk më intereson jeta ime.

Kujtimet e saj të asaj kohe janë disi të fragmentuara, të përthyera përmes substancave që ajo nuk i emërton, por nuk është e vështirë të merret me mend, çfarëdo që do ta ngrinte atë dhe do ta mbante larg introspeksionin. Ajo kujton se ishte e mbuluar me mavijosje të pashpjegueshme.

Unë ngjitesha në çdo gjë dhe hidhesha nga gjërat… ndihesha e egër. Është një gjë e frikshme për njerëzit përreth jush që ju duan.

Për anëtarët e familjes së Delevingne, të dëshmosh këtë grua të re brilante por thellësisht të trazuar në prag ishte e dhimbshme. “Ishte e frikshme, ne dëshironim që diçka të ndryshonte, por nuk mund ta projektosh atë te dikush tjetër,” thotë Stevens.

Kishte plane për të bërë diçka për këtë, shumë koordinim me motrat dhe miqtë e saj më të ngushtë. Ne kaluam shumë kohë me njëri-tjetrin atë verë dhe po arrinim një fushë.

Si motra më e vogël e nënës së saj, Stevens ndan një lidhje të veçantë me Delevingne, e cila është gjithashtu më e vogla nga vëllezërit e motrat e saj, Poppy dhe Chloe.

Ne kemi mbetur jashtëzakonisht të afërt dhe të lidhur pavarësisht nëse jemi në anët e kundërta të botës apo jo.

Ajo kujton një udhëtim me aeroplan që bëri me Delevingne në fund të festimeve të ditëlindjes së saj si një pikë kryesore përkuljeje.

Natyrisht që ka pasur ngritje dhe ulje, ngritje dhe ulje të mëdha. Kështu që unë jam jashtëzakonisht krenare që ajo arriti në këtë fillim të ri me vullnetin e saj, sepse ajo është kaq e aftë, ajo është kaq e fortë.

Gjithmonë e dija se gjërat do të duhej të ishin ndryshe në të 30-at e mia, sepse mënyra se si jetoja nuk ishte e qëndrueshme.

Atë vjeshtë, pasi dolën fotot e paparacëve, një grup i ngushtë i miqve të fëmijërisë së Delevingne, shumë prej tyre britanikë që jetonin në Los Angeles, u mblodhën rreth saj. Delevingne rrëfen se, në fillim, ajo u përpoq të përfitonte sa më shumë nga mbështetja.

Kam shumë miq dhe unë i dua shumë miqtë e mi, por më dukej sikur shumë herë, ato ishin marrëdhënie të cekëta vetëm sepse nuk isha në gjendje të jem e sinqertë për gjërat që po kaloja. Nuk doja të ngarkoja askënd. Ishte gjithashtu si, ‘Po sikur njerëzit të largoheshin?’ Nëse pyet ndonjë nga miqtë e mi, ata do të thonë se nuk më kanë parë kurrë të qaj.

Ndërkohë, ajo thotë se një markë që dikur e kishte ngritur atë si një përfaqësuese e zëshme e shëndetit mendor tani po largohej. Papritur të gjitha lidhjet kuptimplote që ajo kishte krijuar dukeshin më të vlefshme se kurrë.

Nga shtatori, më duhej vetëm mbështetje. Më duhej të filloja të kontaktoja. Dhe miqtë e mi të vjetër që i njoh që kur isha 13 vjeç, ata erdhën të gjithë dhe ne filluam të qanim. Ata më shikuan dhe më thanë, ‘Ti meriton një shans për të pasur gëzim’ .

Rrethi i saj është i gjerë dhe ka mbetur i palëkundur. Aktorja e Only Murders in the Building, Selena Gomez, një shoqe e ngushtë, thotë se ajo është dikush që “do më të mirën për njerëzit e tjerë”. Phoebe Waller-Bridge e përshkruan atë si “thellësisht besnike” dhe “shumë të mençur”.

Të gjithë kemi momente në jetën tonë që do të donim të mos fotografoheshim dhe t’i tregonim të gjithëve. Ajo ka ruajtur ndershmërinë dhe cenueshmërinë e saj dhe është e hapur për jetën dhe përvojat e saj, çfarë mund të kërkoni më shumë nga një person që po jeton jetën e tij në një tas peshku?

Waller-Bridge u takua me Delevingne në Londër disa vjet më parë.

Nuk ka njeri si ajo në botë. Ajo ka qenë një mike e mirë për mua.

Margot Robbie, e cila u njoh me Delevingne në xhirimet e “Suicide Squad”, i bën jehonë ndjenjës.

Pjesën më të madhe të të 20-ave i ndamë së bashku dhe ishim pranë njëra-tjetrës kur hymë në të 30-at. Unë isha me të ditën që mbusha 30 vjeç dhe anasjelltas. Unë mendoj se do të jetë gjithmonë kështu, të 40-tat, 50-tat, 60-ta. Zoti e di se çfarë do të bëjmë në ditëlindjen tonë të 70-të, por mendimi për këtë tashmë më bën të qesh.

Ata që e kanë njohur Delevingne që përpara se të bëhej e famshme, të gjithë tregojnë për guximin e saj të papërmbajtshëm. “Edhe nëse nuk e takoni personalisht, mund ta ndjeni përmes lenteve”, thotë Stella McCartney. “Karizma e saj, thjesht nuk është e këtij planeti, apo jo?” thotë Sienna Miller, një mikeshë e familjes që e takoi për herë të parë Delevingne kur ajo ishte adoleshente dhe e përshkruan atë si personin më të veçantë që ka takuar ndonjëherë. Ajo kujton karrierën e hershme të Delevingne në ditët e reja të mediave sociale si ekstreme dhe me oktan të lartë.

Më kujtohet që drekova me të në Nju Jork dhe vetëm një milion njerëz të tjerë e ndiqnin në Instagram çdo ditë. Ishte vërtet dërrmuese sepse doli nga hiçi.

Për Miller, sfidat me të cilat është përballur Delevingne janë shumë të ngjashme.

Në të 20-at e mia, përjetova kaos të plotë në jetën time, sepse nuk dija si ta menaxhoja atë që më hidhej. Dhe për dikë me atë sasi zjarri dhe jetë në to, mund të jetë vërtet e vështirë. Që ajo të ketë arritur në këtë pikë, të ketë bërë 180 dhe të jetë kthyer plotësisht dhe ka filluar të ecë në një drejtim tjetër është befasuese. Kthjelltësia është një rrugë e vështirë dhe ajo e ka bërë këtë hap, e ka parë veten dhe mendoj se po e do veten më shumë se sa e ka dashur ndonjëherë.

E dashura aktuale e Delevingne, Leah Mason, një muzikante që quhet Minke, ka ngecur pranë saj edhe në momente të errëta. Ndërsa ato filluan të takoheshin pak më shumë se një vit më parë, lidhja është e thellë. Ata u takuan fillimisht si fëmijë në Bedales, më pas humbën kontaktet përpara se të rilidheshin në një koncert të Alanis Morissette 12 vjet më vonë.

Ajo është tipi i personit që ka kufij dhe erdhi një moment me mua kur ajo nuk do ta kishte shumë më gjatë dhe ishte një bekim në maskim. Është hera e parë që ndihem sikur jam në një lidhje që nuk po përpiqem të shpëtoj dikë.

E turpshme dhe e butë, Mason mbërrin në shtëpi më vonë atë pasdite dhe ne prezantohemi shkurtimisht me filxhanë me xhenxhefil dhe çaj shafran i Indisë. Çifti i kaloi pushimet në Utah. Kjo ishte hera e parë që Delevingne bënte esëll natën e Krishtlindjeve dhe të Vitit të Ri.

Ishim vetëm ne të dyja. Unë isha në shtrat në orën 12:15 të mëngjesit të Vitit të Ri duke kaluar kohën më të mirë.

Delevingne e kupton se rruga drejt rimëkëmbjes nuk ka pikë fundi. Në fund të fundit, personi më i rëndësishëm për t’i kërkuar llogari tani është ajo vetë.

Kam pasur një lloj ndërhyrjeje, por nuk isha gati. Ky është problemi. Nëse nuk jeni ballë për ballë në dysheme dhe gati të ngriheni sërish, nuk do ta bëni. Në atë pikë, unë vërtet isha.

Delevingne e kontrolloi veten në rehabilitim në fund të vitit të kaluar, duke e ditur se ajo kishte nevojë për mbështetje terapeutike.

Unë nuk kisha parë një terapist për tre vjet. Unë thjesht i largova të gjithë, gjë që më bëri të kuptoj se sa shumë isha në një vend të keq. Gjithmonë kam menduar se puna duhet bërë kur kohët janë të këqija, por në fakt puna duhet bërë kur janë të mira. Puna duhet të bëhet vazhdimisht. Asnjëherë nuk do të rregullohet apo shërohet plotësisht, por unë jam në rregull me këtë, dhe ky është ndryshimi.

Ndoshta vendimi më konfirmues i jetës që ajo ka marrë vitin e fundit ka qenë angazhimi ndaj programit me 12 hapa.

Përpara isha gjithmonë në zgjidhjen e shpejtë të shërimit, duke shkuar në një pushim njëjavor ose në një kurs për trauma, të themi, dhe kjo më ndihmoi për një minutë, por nuk arrita kurrë në gjërat më të thella. Këtë herë kuptova se trajtimi me 12 hapa ishte gjëja më e mirë dhe ishte të mos turpërohesha për këtë. Komuniteti bëri një ndryshim të madh. E kundërta e varësisë është lidhja, dhe unë vërtet e gjeta këtë në 12 hapa.

Ndryshime të tjera që ajo bën janë në rritje dhe të kujdesshme.

Janë gjëra të vogla, sepse, Zoti im, edhe unë doja të lija duhanin, por tani është shumë. Në fillim po eksploroja të gjitha rrugët, duke parë se çfarë ishte më e mira për mua, duke parë nëse mjekimi ishte i nevojshëm. Duke lënë mënjanë gjithçka, punën, çdo detyrim dhe thjesht duke pyetur veten, çfarë më nevojitet në këtë kohë?

Fillon duke dalë jashtë, duke ushtruar dhe duke ngrënë tre vakte në ditë, shpjegon ajo. Një jogi e përkushtuar që kur ishte 18 vjeç, ajo përfshin meditimin dhe lëvizjen në praktikën e saj dy herë në ditë. Përveç takimeve me 12 hapa, ka seanca javore terapie, ajo ka gjetur se psikodrama, një formë terapie që përfshin lojën me role, në të cilën një person dramatizon një problem personal, të jetë veçanërisht e dobishme.

Ky proces padyshim që ka uljet dhe ngritjet e tij, por unë kam filluar të kuptoj shumë. Njerëzit duan që historia ime të jetë kaq e veçantë pas shkollës, ku unë thjesht them: “Oh shiko, unë isha një e varur dhe tani jam e matur dhe kaq.” Dhe nuk është aq e thjeshtë sa kaq. Nuk ndodh brenda natës…. Sigurisht që unë dua që gjërat të jenë të menjëhershme, mendoj se ky brez veçanërisht, ne duam që gjërat të ndodhin shpejt, por më është dashur të gërmoj më thellë.

Sa i përket asaj se ku do të shkojë më pas, Delevingne nuk dëshiron të shikojë shumë larg në të ardhmen. Gjithçka tani është ditë pas dite, moment pas momenti, ose “sekondë pas sekonde”, siç thotë ajo. Ajo synon të jetë e kujdesshme në zgjedhjet e karrierës.

Puna është jashtëzakonisht e rëndësishme, por puna është dytësore sepse puna ime me veten është gjëja më e rëndësishme.

Thënë kështu, ka disa synime personale afatgjata drejt të cilave ajo po punon, përfshirë amësinë. “Kam dashur një fëmijë që kur isha 16 vjeç,” thotë Delevingne, e cila shpreson të ngrijë vezët e saj një ditë së shpejti.

Unë dua shumë fëmijë. Në atë kohë nuk do të isha gati, sigurisht, thjesht doja ta zëvendësoja nevojën për t’u kujdesur për nënën time me një fëmijë timin.

Në planin afatshkurtër, ajo po merr pushim, duke paketuar RV-në e saj për një udhëtim me Leah-n.

Unë kam ende shumë energji, por nuk është e çrregullt. Unë jam më e qetë.

Në atë moment biseda jonë ndërpritet nga një njoftim aplikacioni që pulson në telefonin e saj. “Mbajini sytë hapur, zemrën hapur dhe mendjen hapur sot”, thuhet në mesazh. Teksa shikon në ekran, vë re tatuazhet në duart e saj. Fytyra e një luani është gdhendur përgjatë gishtit tregues të saj të djathtë në vija të holla ngjyrë. Është tatuazhi i parë që Delevingne, një Luan, ka bërë ndonjëherë, që ishte një akt sfidues kur ajo filloi për herë të parë modelingun si adoleshente.

Në atë kohë nuk mund të bënit tatuazhe sepse ishte pjesë e kontratës suaj të modelingut dhe ata disi zotëronin trupin tuaj.

Këto ditë ndihet më rebele t’i heqësh. Dhe kjo është diçka në listën e detyrave të Delevingne. “Fillim i ri,” thotë ajo, duke buzëqeshur.

Fillime te reja.

Pavarësisht nga rasti, ajo ka filluar të ndihet më shumë në shtëpinë e saj në lëkurën e saj.