Celebrities Magazine Music

Përse publikimi i një albumi country do të jetë arma më e fortë e Beyoncé-s?!

Në mënyrë të vërtetë spektakolare, Beyoncé njoftoi publikimin e muzikës së re fundjavën e kaluar në Super Bowl dhe vazhdoi të lëshojë dy këngë të zhurmshme country që lë të nënkuptojnë atmosferën e albumit të saj të ardhshëm. Këngët, “Texas Hold ‘Em” dhe “Sixteen Carriages”, u publikuan nga këngëtarja menjëherë pas shfaqjes së Super Bowl Halftime të dielën, dhe u shoqëruan me video vizualizuese mahnitëse në YouTube.

Beyoncé e pasoi këtë me shpalljen e albumit të saj të tetë solo në studio, “Renaissance Act II”, dhe për habinë e askujt, projekti i ri shkaktoi një reagim të jashtëzakonshëm në mediat sociale dhe më gjerë. Moda e frymëzuar nga veshjet perëndimore tashmë është paraqitur dukshëm në pamjet për muzikën e saj të re dhe në stilin e saj në çmimet Grammy të këtij muaji dhe javën e modës në New York, por këngëtarja ka festuar më parë historinë e harruar të kaubojve në fushatën e saj IVY Park x Adidas në 2022. Ndërsa dëgjuesi i rastësishëm mund të jetë i befasuar dhe ndoshta edhe në dyshim në lidhje me drejtimin më të fundit muzikor të Bey, që vjen pas “Renaissance” të njohur dhe më disko të vitit 2022 – baza e saj besnike e fansave Beyhive e di se ndryshimi dhe evolucioni ka qenë gjithmonë në krye të artin e saj.

Ata gjithashtu e dinë se kjo nuk është hera e parë që Beyoncé ka futur një tingull country në këngët e saj. Kjo ofertë e fundit është në fakt një përparim organik për fituesen 32 herë të Grammy, muzika e së cilës ka rrënjë të thella në vendlindjen e saj në Houston, Texas. Beyoncé tërhoqi veshët e dëgjuesve të muzikës country në vitin 2016 me publikimin e këngës së saj “Daddy Lessons”, marrë nga albumi i saj i gjashtë në studio “Lemonade”.  Kënga bëri një përshtypje të tillë te audienca e vendit, dhe The Chicks e përpunuan atë më vonë atë vit. Beyoncé madje bashkoi forcat me grupin në 50-vjetorin e Country Music Awards për një performancë live të “Daddy Lessons”.

Momente të tjera të dukshme kur Beyoncé eksploroi zhanrin e muzikës country përfshijnë këngët “That’s Why You’re Beautiful”, “Satellites” dhe “Smash into You” nga albumi i saj i suksesshëm i vitit 2008 “I Am Sasha Fierce”. Me kitarat me goditje, ato balada treguan cenueshmërinë e saj dhe veçanërisht shkathtësinë e saj, vetëm një aluzion për gjërat që do të vijnë. Albumi i Beyonce “Renaissance Act II” do të publikohet më 29 mars.