Celebrities Gossip Magazine Showbiz

Riley Keough flet për dashurinë, triumfin në Kanë dhe serialin “Daisy Jones & the Six”!

Viti 2022 ishte një vit vendimtar për Riley Keough, kur ajo fitoi çmimin e lakmuar Kamera e Artë për debutimin e saj regjisorial në Festivalin e Filmit në Kanë, një rast që u bë edhe më kuptimplotë pasi përkoi me premierën e Elvis-it, filmi biografik i vlerësuar me çmime rreth gjyshi i saj. Këtë vit, Keough po arrin lartësi edhe më të mëdha duke luajtur rolin kryesor në dramën rock’n’roll “Daisy Jones & the Six”. Ajo flet me Martha Hayes për gjetjen e zërit të saj, anën më të rëndë të famës dhe zbulimin e dashurisë në errësirë. Është një e vërtetë e pranuar botërisht në Hollywood, që një aktor që nuk ka një pjesë ndonjëherë i kërkohet të gënjejë.

Ne do të themi se mund të bëjmë shumë gjëra që nuk janë në rezymenë tonë. Kur ata drejtuesit e ndarjeve të roleve të “Daisy Jones & the Six” të Amazon Prime pyetën, ‘A mund të këndojë ajo?’, unë u thashë, ‘Thuaj atyre po dhe do ta kuptoj para të hënës!’

Përpara audicionit për rolin e titullit në adaptimin e shumëpritur televiziv të romanit më të shitur të Taylor Jenkins Reid, i cili kronikën e arratisjeve të një grupi të trilluar rock në vitet 1970, Keough, 33 vjeç, më i kënduari që kishte bërë ishte duke gumëzhuar nëpër shtëpi. Megjithatë, për të luajtur Daisy Jones, këngëtaren e frikshme të grupit me flokë flakë, asaj do t’i duhej të bënte më shumë sesa thjesht të këndonte.

Thirra agjentin tim dhe thashë: ‘Nuk di si ta bëj zërin tim për ta bërë këtë’. Ata thanë, ‘Provoni të këndoni një këngë të Lady Gaga-s dhe shikoni se çfarë ndodh’  dhe unë u thashë, ‘Të këndoj Lady Gaga-n? A jeni çmendur?!’ U ula në makinë dhe qava sepse isha sikur nuk mund ta bëja. E urreja që nuk mund ta bëja. 

Disa seanca me një trajner zëri më vonë, Keough, pas një raundi tashmë rraskapitës audicionesh, gjeti fjalë për fjalë zërin e saj dhe fitoi rolin, një rol me të cilin ajo ishte e apasionuar para se të lexonte librin. “Unë kam një fomo shumë të rëndë për vitet 1970,” thotë ajo. Në një kulturë që është bërë e fiksuar pas ‘bebeve nepo’, morali i kësaj historie është i këndshëm. Askush nuk mund të nxitojë thjesht një koncert këndimi. As mbesa e ‘Mbretit të Rock’n’Roll-it’.

Është bërë shumë për lidhjet e famshme familjare të Keough, por performanca e saj magjepsëse, shumëdimensionale në “Daisy Jones & the Six” është tërësisht e saj. Aktorja, e cila u nominua për një Golden Globe për zbulimin e saj duke luajtur një shoqëruese në “The Girlfriend” Experience (2016) të Steven Soderbergh dhe fitoi vlerësim të mëtejshëm në dramën e Andrea Arnold American Honey (2016), është marrëveshja e vërtetë. Ajo jo vetëm që mund të aktrojë, por ajo prodhon, shkruan dhe drejton gjithashtu.

Me Keough në qendër të skenës në “Daisy Jones & the Six”, seria me 10 pjesë, e prodhuar nga “Hello Sunshine” e Reese Witherspoon, është një pasqyrë emocionuese për jetën në një grup në kulmin e famës. Është një udhëtim i egër që është më shumë se thjesht seksi, drogë dhe rock’n’roll, është me trekëndësha dashurie, beteja ndaj varësisë dhe këngë origjinale tërheqëse të shkruara nga super-producenti Blake Mills dhe njerëz si Phoebe Bridgers dhe Marcus Mumford. Kalimi i garderobës së Daisy-t për të pasqyruar ngjitjen e saj është po aq magjepsës, pasi gërshetat, pastelët dhe fustanet lundrues bëhen lëkurë, pallto leshi dhe grim të rëndë për sytë.

Me shfaqjen e planifikuar fillimisht për një publikim në vitin 2020, Keough dhe shokët e saj të aktorit, të cilët përfshijnë Sam Claflin (Billy Dunne), Camila Morrone (gruaja e Billy-t, Camila) dhe Suki Waterhouse (keyboardist Karen Sirko), u takuan për herë të parë në fund të 2019-ës, me synimi për të bërë prova për disa muaj në Sound City Studios në LA përpara se të fillonin xhirimet. Por më pas shpërtheu pandemia…

Ne përfunduam duke pasur një vit për të provuar dhe mësuar instrumentet tona dhe u bëmë një grup mjaft i ligjshëm përmes Zoom. Unë thashë: “Uau, nuk mund ta besoj se po luajmë live dhe ne e dimë se çfarë po bëjmë”. Nuk na duhej të falsifikonim besimin në vetvete, ishte autentike. Në fund të fundit, një ose dy muaj provë nuk do të kishin bërë asgjë për ne. Do të kishte qenë shumë shtirje.

Ndërsa marrëdhënia e stuhishme midis Daisy dhe Billy në libër u frymëzua nga Stevie Nicks dhe Lindsey Buckingham nga Fleetwood Mac, Keough, e cila mirëpriti në heshtje fëmijën e saj të parë me burrin e saj, stuntman australian Ben Smith-Petersen, gjashtë muaj më parë, dukej në një gamë të gjerë referencash, nga Bruce Springsteen te Cher, kur përgatitej për rolin.

Doja që momentet në të cilat ta shihje varësinë e Daisy-t të mos ndihesha magjepsëse. Për t’u siguruar që ato momente të kishin peshë për ta, Unë shpenzoj shumë kohë duke bërë gjëra që janë bazë. Trupi im është me të vërtetë i rëndësishëm për mua sepse kam sëmundjen Lyme, kështu që po përpiqem të kujdesem për veten.

Për Keough, duke u njohur tek çmimet Cannes ishte shumë më tepër sesa të shihte emrin e saj në një trofe; ishte për t’u vërtetuar përfundimisht. Në të kaluarën, ajo pranon:

E kisha më të lehtë të shkëputesha. Mendoj se janë vite të të qenit femër, duke shkuar, “Ju lutem dëgjoni, unë e di se për çfarë po flas” dhe më pas nuk përbën asgjë. Nuk jam këtu rastësisht. Kam bërë shumë punë për të qenë këtu.

Me rezymenë e saj gjithnjë në zgjerim dhe kredencialet që duhet të përputhen, nuk ka asnjë dyshim për këtë.

Duke u rritur në LA, edukimi i Keough ishte shumë kreativ (babai i saj, Danny Keough, luante kitarë bas në grupin e nënës së saj Lisa Marie Presley përpara se të divorcoheshin kur ajo ishte pesë vjeç). Një fëmijë i parakohshëm, që vazhdimisht luante shfaqje dhe bënte filmat e saj, ajo ishte e vendosur të bënte rrugën e saj. Pas një periudhe modelimi si adoleshente, ajo vendosi të nisë një karrierë aktrimi.

Keough ishte 20 vjeç kur bëri debutimin e saj në film në The Runaways (rreth grupit të rrokut të të gjitha vajzave të viteve 1970), duke luajtur rolin e motrës së Dakota Fanning dhe ajo ka punuar vazhdimisht që atëherë. Prania e saj, qoftë ajo në një film të suksesshëm me buxhet të madh si Mad Max: Fury Road (2015) ose një film polarizues indie si Zola (2020), është magjepsëse. Skica e Keough-it po gjen njerëzimin në personazhe të komplikuar, moralisht të dyshimtë, duke e bërë të papëlqyeshmen, mirë, të pëlqyeshmen.

Unë kam qenë e talentuar  dhe e mallkuar  në këtë jetë me një sasi të madhe ndjeshmërie për njerëzit. Unë jam vërtet e ndjeshëme dhe e kam të vështirë, edhe kur njerëzit janë të tmerrshëm, të mos gjej dashuri. Unë mund të kuptoj se, nën të gjitha, ka dashuri. Unë e besoj vërtet këtë. Është kaq çmenduri të kesh filmin tënd të parëtë futet në Kanë. Dhe të kishe Elvis-in atje në të njëjtin vit ishte shumë me kuptim.