Celebrities Magazine Showbiz

Ruth E. Carter bëhet gruaja e parë me ngjyrë që fiton disa çmime Oscar!

Ruth E. Carter bëri histori: kostumografja pas filmave “Black Panther” u bë gruaja e parë me ngjyrë që fitoi dy Oscar. Carter mori në shtëpi kostumografinë më të mirë të dielën mbrëma në ceremoninë e 95-të të çmimeve Oscar për vazhdimin e Marvel-it “Black Panther: Wakanda Forever”. Carter gjithashtu fitoi në 2018 për “Black Panther”, i cili e bëri atë afrikano-amerikanen e parë që fitoi në kategori. Në fjalimin e saj të pranimit, Carter falënderoi regjisorin e filmit Ryan Coogler dhe pyeti nëse ylli i “Black Panther” Chadwick Boseman mund të kujdesej për nënën e saj, Mabel Carter, e cila tha se vdiq “këtë javën e kaluar”. Boseman vdiq në vitin 2020 nga kanceri në moshën 43-vjeçare.

Kjo është për nënën time. Ajo ishte 101 vjeç”, tha Carter. “Ky film më përgatiti për këtë moment. Chadwick, të lutem kujdesu për nënën. Kam pasur një marrëdhënie të shkëlqyer me të në vitet e saj të fundit. Të njëjtën marrëdhënie që kam pasur gjithmonë me të. Unë isha ride-or-die e saj. Unë isha qeni i saj i rrugës. Unë isha ndihmësi i saj. E di që ajo është krenare për mua. E di që ajo e donte këtë për mua po aq sa unë e doja për veten time.

“Black Panther: Wakanda Forever” u përball me pikëllimin e humbjes së Boseman, superheroit të tij. Në karrierën e saj, Carter ka qenë prapa skenave në disa nga filmat më të mëdhenj të Hollivudit. Ajo ka marrë nominime për Oscar për punën e saj në “Malcolm X” të Spike Lee dhe “Amistad” të Steven Spielberg dhe ka marrë vlerësime për ansamblet e saj të periudhës në projekte të tjera si “The Butler” e Lee Daniels, “Selma” e Ava DuVernay dhe rifillimi i ” ROOTS.” Ajo ka krijuar kostume për Oprah Winfrey, Denzel Washington, Eddie Murphy dhe madje edhe Jerry Seinfeld për pilotin “Seinfeld”.

Carter luajti një rol me ndikim si stilistja kryesore në bërjen e “Black Panther” një fenomen kulturor, pasi ajo futi krenarinë e diasporës afrikane në veshjet elegante dhe shumëngjyrëshe të personazhit për të ndihmuar në sjelljen e Wakandës në jetë. Ajo dëshironte të transformonte praninë e Mbretëreshës Ramonda, të luajtur nga e nominuara për Oscar, Angela Bassett, si mbretëreshë në filmin e parë në të qenit sundimtare në vazhdim. Ajo filloi në vitin 1988 në filmin e dytë të regjisorit “School Daze” të Lee. Që atëherë ata kanë bashkëpunuar në më shumë se 10 filma, duke përfshirë “Do the Right Thing” dhe “Jungle Fever.”. Ajo gjithashtu ka punuar me Robert Townsend në “The Five Heartbeats” dhe Keenen Ivory Wayans në “I’m Gonna Git You Sucka”.

Kam filluar në një familje me një prind. Doja të bëhesha kostumografe. Unë studjova. Unë gërvishtem. Kam luftuar me vështirësitë në një industri që ndonjëherë nuk më ngjante. Dhe unë durova. Shpresoj se kjo hap derën për të tjerët që ata mund të fitojnë një Oscar gjithashtu.