Fashion Lifestyle

Trendet e fundit të atleteve dhe si të kujdesemi siç duhet për to!

Atletet e thjeshta janë ngritur përtej dyshemesë së palestrës drejt e në pasarelë vitet e fundit, dhe tani, ndërsa kufijtë e garderobave tona të zgjuara dhe të rastësishme janë mjegulluar, ky stil i preferuar i këpucëve është më i rëndësishëm se kurrë. Dëshironi t’i jepni veshjeve të punës dhe të fundjavës një pamje luksoze me disa trende të freskëta? Këtu janë tendencat e atleteve që duhen njohur dhe mënyrat më të mira për t’i stiluar ato – plus këshilla të ekspertëve për kujdesin për t’i mbajtur ato të duken të pacenuara.

1. Ylli i sportit

Kur bëhet fjalë për atletet me të cilat mund të ushtroheni, ka një mori zgjedhjesh për t’u siguruar që të dukeni po aq mirë në vrap sa në një ditë pushimi. Asics vazhdon të jetë një forcë sportive – atletet e saj ‘Ub5-S Gel-Nimbus 9’ janë të mbushura me teknologjinë unike të xhelit të markës, e cila është krijuar për të rritur thithjen e goditjeve dhe për të mbështetur kyçet tuaja kur stërviteni në terrene të ndryshme.

2. Atlete ‘hype’

Nëse preferoni atlete të vërteta, shikoni bashkëpunimin e Marni me Carhartt WIP – rezultati është një atlete në stilin e patinazhit me një nga printimet e lules së Marnit dhe taban të ekzagjeruar. Të prodhuara në Itali, atletet “Off-Court 3.0” të markës janë të dizajnuara në një formë të lartë të viteve ’90 me aplikime të frymëzuara nga notat ngritëse dhe lidhëse të papërfillshme. Vishni ato me pantallonat tuaja të preferuara në fundjavë.

3. Atlete në modë

Atletet janë bërë më eksperimentale në formë dhe ngjyrë, me stilet e platformës me taban të trashë duke u bërë mënyra më e lehtë dhe më e rehatshme për të ngritur (fjalë për fjalë) pamjen tuaj. Provoni atletet e Chloé ‘Nama’, ose stilin e kultit ‘Screener’ të Gucci-t për ngjyrat tonalizuese rozë dhe detajet me thurje të sipërme që duken shkëlqyeshëm me xhinse. Për stilin më të shkëlqyeshëm jashtë zyrës, merrni parasysh atletet lëkure të Alexander McQueen me një zbukurim lëkure të ylbertë – stilojini ato me xhinse dhe një xhaketë të madhe.

4. Kthim në kohë

Për interpretimet moderne të klasikëve retro, nuk mund t’i mposhtni atletet e markës së kultit Loewe ‘Flow’. Lidhjet me lidhëse me stil retro marrin frymëzim nga stilet e viteve ’70, kështu që kombinoni tuajat me pantallona me këmbë të gjera dhe një xhaketë sportive oversize për një pamje sa praktike aq edhe stil.

5. Dizenjot e përditshme

Dizenjot e ndara nga lojtarët e fuqishëm të modës si The Row dhe Saint Laurent e bëjnë stilin luksoz sportiv lehtësisht të arritshëm, çdo ditë. Bukuria e tendencës së atleteve të ngritura është se modelet e pavlera mburren me shkathtësi dhe janë gjithmonë elegante; vishni ato me fustane të thurura, pantallona të qepura ose shkoni për qasjen me xhinse dhe triko. Për një klasik me një kthesë ndryshe, shikoni Golden Goose. Atletet ‘Pure Star’ të markës kanë skeda tërheqëse të bukura, me shkëlqim që premtojnë një shtesë lozonjare për çdo pamje.

Si të pastroni dhe kujdeseni për atletet tuaja

Ashtu si këpucët e tjera, atletet – veçanërisht ato të bardha – kanë nevojë për mirëmbajtje për të qëndruar të reja. Së pari, trajtojini ato me një spray të veçantë, ose Scotchgard Suede & Nubuck Protector, sapo t’i hiqni nga këmba, për t’i mbrojtur nga njollat dhe për të ndihmuar në jetëgjatësinë e tyre. Më pas, “shihni atlete të pastra, veçanërisht të bardha dhe me ngjyra të çelura, për të ruajtur atë pamje të ndritshme”, thotë Bronwyn Seier në The Seam, një shërbim online rrobaqepësie dhe riparimi veshjesh. Asnjëherë mos vendosni atlete lëkure në larje – është më mirë t’i dërgoni te një pastrues specialist (edhe pse hapja e lidhëseve në një cikël të shpejtë makinerie mund të përmirësojë pamjen e përgjithshme). Dhe sigurohuni që çdo riparim, qepje e lirshme ose thembra e konsumuar të adresohet shpejt. “Shpesh, pjesa e sipërme mund të qepet përsëri së bashku dhe ne rregullisht ndërmarrim projekte të zgjidhjes së plotë ose të pjesshme,” thotë Seier.

Kur nuk i vishni atletet tuaja, ruajini siç duhet – kjo do të thotë larg dritës dhe lagështirës, në mënyrë ideale në një kuti të mbyllur. Por mos u dëshpëroni nëse atletet tuaja të bardha të dashura humbasin shkëlqimin e tyre. “Nëse ato nuk mund të rivendosen në të bardhë [përmes pastrimit], ka shumë opsione për t’i rilyer ose ngjyrosur ato,” shton Seier.