Health & Beauty Lifestyle

6 mënyra për të parandaluar rrudhjen e parakohshme në qafën tuaj!

Ashtu si fytyrat tona, qafa jonë plaket me shpejtësi për shkak të gjenetikës dhe ekspozimit të zgjatur ndaj rrezeve ultravjollcë (UV). Për t’ju ndihmuar të arrini një shkëlqim të qëndrueshëm rinor, ne do të ndajmë me ju 7 këshilla që mund të shpëtojnë qafën tuaj nga rrudhja e parakohshme.

1. Të flini menjëherë dhe të hani ushqimin e duhur mund t’ju ndihmojë të shmangni rrudhat në qafë.

Pozicioni ynë gjatë dremitjes mund të kontribuojë në rrudhat në lëkurën tonë. Sipas ekspertëve, mënyra më e mirë për të shmangur rrudhat e qafës gjatë gjumit është të shtriheni me shpinë. Ushqimet që janë të pasura me vitaminë A dhe beta-karoten mund t’ju ndihmojnë gjithashtu të zhvilloni lëkurë më të mirë. Frutat dhe perimet në ngjyrë portokalli të verdhë si kungulli, karotat dhe grejpfruti janë të pasura me karotenoidë, të cilët veprojnë si antioksidantë që mbrojnë qelizat tuaja. Hedhja e disa përbërësve me acide yndyrore esenciale në dietën tuaj si arrat dhe vaji i ullirit mund ta mbajë lëkurën tuaj të hidratuar.

2. Përfshini qafën në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

Produktet me bazë retinol dhe vitaminë C rekomandohen për mbrojtjen e lëkurës kundër dëmtimit UV. Është gjithashtu e rëndësishme që të hidratoni qafën çdo ditë, së bashku me fytyrën. Mbajtja e lëkurës të hidratuar e ndihmon atë të ruajë qëndrueshmërinë e saj. Duke qenë se qafa është njëlloj e ekspozuar ndaj rrezeve UV, shtoni një shtresë mbrojtjeje duke vendosur krem kundër diellit mbi të.

3. Përdorni skrabe eksfolimi ose maska DIY për të hequr lëkurën e vdekur.

Skrabi apo maska do të ndihmojë në heqjen e papastërtive që shkaktojnë aknet dhe vajin që janë grumbulluar në pore. Produktet gjithashtu mund të depërtojnë më mirë në lëkurë kur ajo është e pastër dhe e freskët. Megjithatë, përpara se të bëni eksfolim, sigurohuni që të mos ketë kimikate të ashpra që mund t’ju dëmtojnë. Pastruesit dhe hidratuesit që shiten në dyqane zakonisht përmbajnë elementë organikë dhe ju mund të krijoni një version DIY duke përdorur të njëjtët përbërës.

4. Shkuarja për një masazh mund të nxisë prodhimin e kolagjenit të trupit tuaj.

Masazhet e nxehta nxisin formimin e kolagjenit, i cili ndihmon në rinovimin dhe riparimin e qelizave. Masazhet e fytyrës përmirësojnë gjithashtu qarkullimin e gjakut të lëkurës.

5. Jini të vetëdijshëm për pozicionin e qafës ndërsa shikoni telefonin tuaj.

Shikimi nga poshtë në telefonin tuaj çon në një qafë të rrudhur dhe me kalimin e kohës, lëvizjet e përsëritura mund të thellojnë shenjat e vijave dhe të shkaktojnë rrudha të përhershme. Ekspertët rekomandojnë pozicionimin e telefonit përpara fytyrës gjatë përdorimit të tij.

6. Konsultohuni me një specialist për trajtimet e mundshme.

Ka disa trajtime kirurgjikale dhe jo-invazive të qafës që mund të stimulojnë kolagjenin ose të heqin shtresat e vdekura të lëkurës. Kim Kardashian, për shembull, zbuloi se sekreti i qafës së saj rinore është një trajtim me lazer që rrit kolagjenin. Procedura të tjera kozmetike mund të ndihmojnë në përmirësimin e elasticitetit dhe pamjes së qafës. Injeksionet e botoksit gjithashtu ndihmojnë në forcimin e lëkurës së varur. Por sigurohuni që të konsultoheni me një specialist përpara se të kryeni ndonjë trajtim.