Bota Botë e Çuditshme

Arrestohet pronarja në Tajlandë pasi nxorri luanin shtëtitje me makinë në qytet!

Policia në Tajlandë ka arrestuar një grua pasi po shëtiste luanin me makinën e saj. Ndërsa nuk është e paligjshme të posedosh një luan në Tajlandë, ai duhet të regjistrohet zyrtarisht. Autoritetet në Tajlandë thanë se pronarja Sawangjit Kosoongnern pretendoi se e kishte blerë kafshën nga një burrë tajlandez në provincën Nakhon Pathom, i cili lehtësoi me sukses dorëzimin e saj në Pattaya. Megjithatë, ai nuk arriti të kontrollonte objektin e tij nga zyrtarët përpara se ta bënte këtë, gjë që e bëri të paligjshme si transferimin ashtu edhe pronësinë e kafshës.

@7newsaustralia

Going for the fur-rari look 🦁 Police in Thailand have arrested a woman whose pet lion was pictured enjoying a joyride in a luxury car. #lion #Thailand #7NEWS

♬ original sound – 7NEWS Australia

Prandaj, ajo përballet me akuzat për posedim të një kafshe të egër të kontrolluar pa leje, e cila dënohet me një vit burgim dhe një gjobë deri në 2,800 dollarë.Burri që i shiti luanin Sawangjit do të përballet gjithashtu me akuzat për lëvizjen e një kafshe pa leje. Zyrtarët thonë se aktualisht ka 224 luanë në Tajlandë që janë në pronësi të ligjshme.