Fashion

E mbani mend kur Christian Bale vendosi ton për sytë të argjendtë në premierën e ‘Velvet Goldmine’?

E mbani mend kur një 24-vjeçar Christian Bale mahniti të pranishmit me këtë pamje në tapetin e kuq që shfaq një ton për sytë vezullues prej argjendi që i goditi si rrufe në fytyrën e tij? Ky vit shënon 25-vjetorin e zgjedhjes së guximshme të grimit (dy sy mace të argjendtë me një ngjyrim të kuq në secilën faqe), që ishte një homazh për filmin e ri të Bale-it, “Velvet Goldmine”. Duke u shfaqur premierë në Village East Cinemas në qytetin e Nju Jorkut atë natë, filmi simulues ndoqi jetën e turbullt të një superylli të glam rock të viteve ’70 dhe ’80, që supozohej gjerësisht se ishte frymëzuar nga David Bowie, i cili kishte publikuar një këngë të titulluar “Velvet Goldmine” dekada më parë.

Ndërsa filmi i la disa recensues të ftohtë, estetika e kampit të stilistit të kostumeve Sandy Powell fitoi një BAFTA dhe siguroi një nominim për Oskar në vitin 1999. Dhe, me të drejtë, ishte një tapet i kuq madhështor gjithandej: Regjisori Todd Haynes mbërriti me sy të rrethuar me laps blu të ndezur. , ndërsa këngëtari i grupit B-52, Fred Schneider u lëkund me pantallona të gjera të kuqe të mbushura me yje dhe një boa me pupla të turbullta. Por është fytyra e plotë lozonjare e Bale që me të vërtetë i ka rezistuar kohës. Në fakt, me rritjen e popullaritetit të grimit të meshkujve, fotot nga afër të rimelit të tij të shndritshëm kanë gjetur fansa të rinj në rrjetet sociale.

Nuk mund ta besoj se kjo është hera e parë që po i shoh ato foto.

Ringjallja e zellshme e internetit e pamjes “Velvet Goldmine” të Bale vjen në një kohë kur nocionet e maskulinitetit po sfidohen dhe ribëhen, veçanërisht kur bëhet fjalë për modën. Fundet janë bërë veshje krejtësisht të pranueshme për t’u varur në veshjet e burrave modernë: Brad Pitt, Oscar Isaac dhe A$AP Rocky i kanë veshur të gjithë. Jumpsuits me shkëlqim? Ata janë një element kryesor në skenë për Harry Styles, i cili lëshoi markën e tij të manikyrit të thonjve vitin e kaluar. Ngjashëm është e mirëdokumentuar edhe prirja e Machine Gun Kelly për ngjyrën rozë, qoftë në formën e bluzave, kostume me lule apo këmisha të hapura prej sateni. Momenti duket se kundërshton drejtpërdrejt vendin e tij të paqëllimshëm në kulturën e incel-it, gjë që mund të jetë arsyeja pse imazhet kanë qarkulluar që nga viti 2020.

Duke iu përgjigjur çdo të degjeneruari të obsesionit të Patrick Bateman duke qenë homofobik/mizogjinist me imazhet e Christian Bale që lëkundet grimin dhe bojën e thonjve.

Ai ishte në shoqëri të mirë. Ishte dekada e bluzave mashkullore, a la Will Smith në “The Fresh Prince of Bell Air” dhe Mark Wahlberg. Më parë atë vit, David Beckham u pa jashtë detyrës në Kupën e Botës në Francë i veshur me një sarong Jean Paul Gaultier. Yje të tjerë do të vazhdonin të bënin deklarata të modës më të mëdha dhe më tërheqëse. Në vitin 1999, Brad Pitt luajti në kopertinën e revistës Rolling Stone me një mini-fustan të përshtatshëm, duke krijuar një moment sfidues gjinor që do të hynte në historinë e kulturës pop. Por ka ardhur koha që edhe Bale të ketë detyrimin e tij.