Bota Botë e Çuditshme

U përpoq të kuronte dhimbjen e dhëmbit me mjekimet e vëllait, pas disa orësh motër e vëlla gjenden të vdekur!

Një grua 32-vjeçare zemërthyer që gjeti të vdekur motrën dhe vëllanë e saj në të njëjtën ditë, ka folur për herë të parë dhe ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për ilaçet pa recetë.

Jade Couperthwaite thotë se pavarësisht se sa i sëmurë ndihet dikush, ata kurrë nuk duhet të rrezikojnë të marrin ilaçe të përshkruara për dikë tjetër. Jade gjeti motrën e saj Carla, 26 vjeçe, të vdekur në divan, shtatorin e kaluar. Menjëherë pas kësaj, ajo gjeti trupin e vëllait të saj, Stephen 33, në një dhomë gjumi. Stephen kishte vuajtur nga problemet e varësisë dhe Carla ishte përpjekur ta trajtonte dhimbjen e dhëmbit me disa nga ilaçet që i ishin dhënë vëllait të saj. Jade thotë: “Unë ende nuk mund të pranoj që të dy vdiqën së bashku në të njëjtën ditë. Është jashtëzakonisht mizore.”

Por ajo shpreson se vdekjet do të shërbejnë si një paralajmërim për të tjerët, “ndoshta tragjedia jonë mund të shpëtojë një jetë tjetër. Ju lutemi mos merrni medikamente nëse nuk ju jepen me recetë.”

Jade kujton se kishte një jetë të lumtur me vëllezërit e motrat e saj, veçanërisht me Carlën, dhe vendosi të flasë për ato kohë më të lumtura për të ilustruar atë që ka humbur, falë një gjykimi të gabuar për një moment. Ajo tha: Carla dhe unë ishim shoqet më të mira si dhe motrat. Ajo ishte e bukur, dhe ishte një vajzë kaq e bukur, zemërmirë, qesharake. Unë isha motra e saj e madhe dhe kujdesesha për të që kur ajo ishte e porsalindur. Më thyhet zemra nuk mund ta mbroja atë natën që vdiq.

“Jeta ime ndihet kaq boshe pa të. Ndanim një shtëpi, morëm hua rrobat e njëra-tjetrës, bënim gjithçka së bashku. Ne dukeshim aq të ngjashëm, sa njerëzit mendonin se ishim binjake. Ne gjithmonë ia bënim thonjtë dhe grimin njëri-tjetrës. Ajo më mbështeti gjatë humbjes së një fëmije dhe tani ata janë varrosur së bashku. Është një ngushëllim i vogël për mua që ata mund të jenë me njëri-tjetrin.

“Carla do të ishte ende gjallë sot nëse nuk do të kishte marrë morfinë për dhimbjen e dhëmbit. Shpresoj se vdekja e saj mund të shërbejë si një paralajmërim për të tjerët, ju lutemi mos merrni ilaçe nëse nuk ju janë përshkruar. Asgjë nuk do ta kthejë atë, por ndoshta tragjedia jonë mund të shpëtojë një jetë tjetër.”

Jade dhe Carla u rritën në Bolton nga nëna e tyre, Dulcy, së bashku me motrën e tyre më të vogël, Courtney dhe tre vëllezërit.

Nëna e dy fëmijëve Jade tha: Unë isha pesë vjeç kur lindi Carla dhe që nga ai moment, unë u kujdesa për të. Mbaj mend që e solla në shtëpi nga spitali dhe mendova me vete se kisha një kukull të vërtetë të gjallë. Ulesha pranë koshit të saj për orë të tëra. Mami ishte brilante, ishte e përkushtuar dhe na donte shumë.

Kur Jade ishte 12 vjeç, ato takuan gjysmëvëllain e tyre, Stephen, i cili kishte të njëjtin baba. Jade thotë: E mora Stephen nën krahun tim.

Në moshën 17-vjeçare, Jade u largua nga shtëpia dhe Carla më vonë u transferua me të.

Unë kisha dy vajza dhe Carla ishte e shkëlqyer me to. Kam humbur një djalë të vogël, Romeo, katër vjet më parë, vetëm pak minuta pas lindjes, dhe ajo më mbështeti gjatë pikëllimit tim. Nuk do ta kisha kaluar dot pa të. Tre vjet më parë, motrat humbën xhaxhain e tyre, Lee. Vdekja e tij e preku keq Carlën dhe ajo vuajti nga ankthi i rëndë. Jade thotë: “Carla kaloi një kohë të keqe me shëndetin e saj mendor. Ajo merrte ilaçe për ankthin e saj dhe gjithashtu merrte qetësues për dhimbjet e gjata të shpinës, sepse kishte gjoksin e madh. Në verën e kaluar, ajo ishte shumë më e lumtur, po e kalonte atë.”

Më 6 shtator, Stephen vizitoi Jaden, ku ajo  përgatiti për darkë një pulë të pjekur dhe ai shkoi në një dhomë gjumi për të fjetur pasi kishte pirë. Jade tha: “Carla vuante me dhimbje dhëmbi. Ajo kishte rezërvuar tek dentisti në muajin janar për të nxjerrë katër dhëmbë, por ishte në agoni.

“Stephen i tha asaj se i ishte dhënë morfinë për dhimbjen e dhëmbit. Ne nuk e dinim që do ishte e dëmshme. Ne menduam se do të ishte në rregull. Stephen u kthye në shtrat, unë dhe Carla ishim në divan duke parë televizionin dhe unë u dremita.

Kur Jade më vonë u zgjua, ajo zbuloi në tmerrin, Carla nuk po merrte frymë. Ajo thotë: Po provoja CPR, thirra një ambulancë, bërtita emrin e Stephen, por ai nuk erdhi. Ai flinte shumë rëndë dhe thjesht mendova se ishte i qetë.

Kur mjekët ndihmës mbërritën disa minuta më vonë, Jade vrapoi për të zgjuar Stephen, por zbuloi se nuk po merrte frymë. Jade tha: Nuk mund ta besoja se po ndodhte. Si mund të vdisnin të dy në të njëjtën kohë? Xhaxhai ynë Denis ndërroi jetë të nesërmen dhe besoj se vdiq nga mërzia.

Dr Ravindra Saëant, një patolog, tha se ai gjeti droga të shumta në sistemin e Stephen, duke përfshirë një përqendrim të ulët të amfetaminës, një nivel terapeutik të diazepam dhe pregabalin, nivele kokaine dhe një nivel të lartë morfinë. Ai tha se Stephen nuk ishte përdorues i rregullt i morfinës dhe prandaj toleranca e tij nuk ishte aq e lartë dhe se modeli i tij i përdorimit të kokainës e bëri atë më të prekshëm ndaj efekteve anësore të saj. Shkaku i vdekjes së Stephen u dha si toksicitet i kombinuar i drogës. Dr Saëant tha se Carla kishte kanabis, kokainë, alkool, diazepam, pregabalin dhe morfinë në sistemin e saj.

Hetuesi u tha se Carla konsumonte droge dhe alkool përpara vdekjes së saj dhe gjithashtu ndërmori rreth 12 seanca psikoterapie për ankthin dhe depresionin. Dr Saëant tha se niveli i kokainës në sistemin e Carla ishte shumë më i ulët se ai që i atribuohej toksicitetit, niveli i diazepam ishte vetëm një dozë terapeutike, alkooli ishte i nivelit mesatar, por pregabalin ishte dyfishi i nivelit të pritur nga një dozë terapeutike.

Por ai arriti në përfundimin se ishte morfina që paraqiste “rrezikun e madh për jetën” dhe shpjegoi se mund të ndikonte në sistemin nervor qendror dhe sistemin e frymëmarrjes. Dr Saëant tha se morfina ishte e rrezikshme pasi Carla kishte tashmë alkool, diazepam dhe pregabalin në sistemin e saj. Ai tha: Në këtë rast kombinimi i barnave do të kishte qenë fatal, dhe se shkaku i vdekjes së Carla ishte toksiciteti i kombinuar i drogës.

Ndihmësi i mjekut ligjor Stephen Teasdale arriti në përfundimin e një vdekjeje të lidhur me drogën si për Stephen ashtu edhe për Carla dhe tha se ai nuk zbuloi se ata synonin t’i merrnin jetën vetes. Ai tha se të dy ishin ‘përdorues naivë’ të morfinës, duke shtuar: Ishte një llogaritje e gabuar dhe jo një veprim i qëllimshëm. Ata llogaritën gabimisht efektet e kombinimit të barnave.

Jade thotë: U ndjeva shumë i zemëruar ndaj Stefanit. Nëse ai do të ishte i sinqertë për morfinën, nuk do ta lija kurrë Carlën ta merrte atë. Më duhet të jetoj pjesën tjetër të jetës sime pa to, e gjitha për shkak të kësaj. Mami dhe unë do të jemi të pikëlluar për pjesën tjetër të jetës. Nuk mund të besojmë se Carla ka ikur. Më mungon aq shumë. E ndjej atë rreth meje, e megjithatë, ndihem e humbur edhe pa të. Ajo ishte një person kaq i veçantë, dhe gjithashtu ishte e bukur. Kam ruajtur të gjithë grimin e saj dhe llakun e thonjve, rrobat e saj janë në gardërobë. Xheli i saj i preferuar i dushit është ende në banjë. Ajo ishte shumë e re për të vdekur. Disi, duhet të gjej forcën për të jetuar jetën time pa të dhe për ta bërë atë krenare.