Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Po kërkoni një eksperiencë të paharrueshme?! Këto vila në Itali do ju vijnë në ndihmë!

Një arratisje e vërtetë italiane është një relaks i pastër. Aty ku mëngjesi është për të pirë ekspres dhe për të shijuar pishina. Pasditet janë të mbushura me ekskursione të përqendruara në ushqim dhe mbrëmjet kalojnë duke parë peizazhe me ngjyrë të artë me diçka të gazuar në dorë. Për t’ju ndihmuar të arrini “la dolce vita”, ne kemi përmbledhur vilat në Itali, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për ferma klasike toskane, apartamente mbretërore veneciane, kulla mesjetare ose vila buzë liqenit…

1. “TRULLO” TRADICIONALE, PUGLIA

Me plazhet e saj me rërë të bardhë, ullishtat e këputura dhe qytetet e lashta, Puglia është një nga rajonet e preferuara të jugut italian. Dhe pavarësisht nga një rritje e fundit e interesit, ajo mbetet aq e qetë dhe e përulur. Në udhëtimin tuaj të ardhshëm, qëndroni në një trullo tradicionale, një kasolle me mure prej guri të thatë që gjendet vetëm në këtë rajon. Ndërsa ato u ndërtuan fillimisht si strehimore për punëtorët ose fermerët vendas, disa trulli tani janë rinovuar në shtëpi pushimi. Ky daton në 1714, megjithëse ambientet e brendshme flasin më shumë për një auditor bashkëkohor. Muret prej guri krem reflektojnë dritën nga orenditë e zbehta që shtojnë një prekje të hijshme, moderne dhe bimët e varura shtojnë spërkatje ngjyrash në të gjithë vendin.

2. VILA BUZË DETIT, LAKE COMO

Liqeni më i madh i Italisë ka qenë prej kohësh i lidhur me shkëlqimin dhe magjepsjen; një destinacion historik ku eleganca është kryesore dhe pritet maksimalizmi. Për udhëtimin tuaj të ardhshëm në grup, mblidhni 11 nga më të afërtit dhe më të dashurit tuaj për një qëndrim në këtë vilë të zbardhur. E ndarë në dy ndërtesa, prona ndërthur hijeshinë e botës së vjetër të Liqenit Como me një joshje bashkëkohore. Druri varet mbi vaska të pavarura dhe mure guri, pirgje me trungje prej druri dhe tryeza gjigande të ngrënies fshatare shtojnë një ndjenjë familjare, në kontrast me dhomat e gjumit me mure xhami dhe kuzhina të lëmuara mermeri, ndërsa tarracat në ajër të hapur ofrojnë pamje të papenguar përtej ujit, një tarracë me hije, e rregulluar është e përkryer për pije ose ngrënie në afresk dhe një pishinë e qetë me pamje nga liqeni.

3. FERMË FAMILJARE, TOSKANA

Ndërsa Toskana është e njohur për kodrat e saj të rrokullisura të thurura me vreshta dhe toka bujqësore, të fshehura midis kthesave të peizazhit e që janë prona të gjera me vila fshatare dhe pamje të pafundme. Këtu, ka një tarracë me hije, madje edhe një park aventure me rrëshqitje për fëmijë. Festat familjare mund të shijohen në tryezën e thjeshtë të ngrënies në kuzhinë, ose mund t’i grumbulloni të gjithë në dhomën komode për një mbrëmje lojërash (ka edhe një tavolinë pishine, gjithashtu). Por pjesa më e madhe e rezistencës duhet të jenë banjot; në dhomën e dushit, çdo nuancë e kuqe mund të gjendet në pllakat e mozaikut që mbulojnë dyshemetë dhe muret dhe një vaskë e nxehtë prej druri zë vend në banjën kryesore me mure guri.

4. SHTËPI NË NATYRË, SIÇILI

Kjo pronë është e vendosur brenda Rezervës Natyrore Monte Cofano dhe peizazhi përreth është joshja e saj më e madhe. E vendosur midis majave të larta të maleve Siçiliane dhe Detit Tirren, ky vend i fshehtë i vogël është baza përfundimtare për dashamirët e natyrës në kërkim të terrenit të ri. Ecni nëpër shkëmbinjtë gëlqerorë ose drejtohuni drejt bregdetit Trapanese, ku shpellat e fshehura janë shtëpia e vendbanimeve të shkatërruara dhe valët e akuamarinës janë gati dhe presin një zhytje freskuese, pas ngritjes. Kthehuni në shtëpi për të përtypur fik, bajame ose pushoni në ambiente të mbyllura, ku trarët e ekspozuar, muret prej guri dhe shumë qoshe komode janë sfondi i përsosur për t’u çlodhur pas një dite të kaluar eksplorimi.

5. NJË APARTAMENT QYTETAR-QENDROR, ROMË

Rrugët me kalldrëm të kryeqytetit italian ofrojnë shumë vende elegante për të qëndruar, por ky është i preferuari ynë. Hyni përmes një tuneli të shkurtër dhe të errët që hapet në një oborr prej guri me ngjyrë të kaltër, me bimë që dalin nga ballkone të skalitura dhe dritare të lakuara me xham të ngjyrosur duke shtuar një ndjenjë historike. Ngjit shkallët për të gjetur apartamentin, i cili jeton në pjesën e jashtme të tij. Pasqyra gjigante, të zbukuruara me ar, zbukurojnë muret, rrezet e diellit nëpër dritare të mbuluara me perde të valëzuara dhe korniza prej pelushi janë të përshtatshme për familjen mbretërore. Kërkoni vepra arti, pikërisht poshtë kornizës janë afreske të përpunuara kopje të artit të lashtë romak.