Travel

10 destinacionet perfekte për të festuar 30-vjetorin tuaj…

Mbushja e të 30-ve është një moment historik që ia vlen të festohet pavarësisht nëse doni të festoni si në vitin 1999 ose si në vitin 2021. Ne kemi përmbledhur vendet më të mira për ju për të udhëtuar e për ta shijuar ditëlindjen tuaj:

1. IBIZA, ISHUJT BALEARIK

Festa post-pandemike dhe temperatura e larta… Ibiza në verë është një përzierje marramendëse e diellit, detit dhe njerëzve seksi. “Zemra e rrahur” e ishullit është skena e tij muzikore, me daulle, bas dhe valle elektronike. DJ David Guetta dhe Joel Corry kanë vendbanime në klub gjatë sezonit të verës. Mund t’i gjeni në Hï Ibiza në Sant Josep de sa Talaia dhe Ibiza Rocks respektivisht në Sant Antoni de Portmany. Skena e fortë e muzikës live do të thotë që ju mund të hani, pini dhe vallëzoni në baret dhe restorantet e plazhit gjithashtu. Kontrolloni në hotelin e ri Petunia për pamjet më të mira të çatisë mbi arkipelag, ose kërkoni për Los Enamorados në Portinatx.

2. MYKONOS, GREQI

Ndonjëherë ne dëshirojmë aventura dhe të panjohur në jetën tonë dhe nganjëherë kërkojmë destinacione të qëndrueshme që nuk zhgënjejnë kurrë. Ishujt grekë po ju “thërrasin”. Evropianët grumbullohen dhe mblidhen këtu për Detin Egje dhe plazhet e pacënuar, kështu që është vendi i përsosur për një shëtitje të madhe ose udhëtim intim për dy persona. Nëse po paketoni këpucët tuaja të festës, rezervoni një hotel në qytet siç është Bohème në mënyrë që të bini në shtrat pa rënë në pritje për taksi pas një nate vallëzimi në JackieO ‘, ose të përfitoni sa më shumë nga plazhet private të ishullit në ‘The Wild Hotel’ ose Santa Marina.

3. CATSKILLS, NEW YORK STATE, USA

Hoteli i ri Aurum hapet në kohën e duhur për vjeshtë në rrëzë të maleve Mount Tremper, me një hamam dhe banjë me dizajn të frymëzuar nga Roma e lashtë. Ecni nëpër pyllin e parkut, shkoni në peshkimin e troftës në përroin Esopus, lundroni me kanoe në lumin Delaware dhe shikoni në Hotel Eastwind, ku kabina komode ‘Lushna’ me pamje mbi malin Windham krijojnë një përvojë intime, larg qytetit.

4. COPENHAGEN, DANIMARKË

Ushqimi dhe festimet janë të lidhura në thelb në shumicën e kulturave dhe danezët madje i kalojnë beqarët e tyre, duke i spërkatur me piper kur mbushin 30-vjeç (një traditë që daton në shekullin e 16 -të, e frymëzuar nga tregtarët e erëzave beqare). Kryeqyteti është shtëpia e kuzhinës e cila ka sjellë përbërës të foraguar dhe të fermentuar në tryezat më të mira të ngrënies. Tregu i ushqimit në rrugën Reffen është vendi ku filluan shumë restorante të vlerësuara ndërkombëtarisht dhe çdo gusht, Festivali i Gatimit dhe Ushqimit në Kopenhagen feston kuzhinierët e ardhshëm të qytetit. Hotel d’Angleterre ka një nga restorantet më të mirë në qytet.

5. DURBAN, AFRIKA E JUGUT

Ndërsa Cape Town dhe Parku Kombëtar Kruger tërheqin turmat në Afrikën e Jugut, Durban është zgjedhja e dalluar për ata që pëlqejnë kafshët e egra dhe ujin më të ngrohtë (sërfistët mund t’i lënë veshjet e tyre të lagura në shtëpi). Porta hyrëse për në KwaZulu-Natal, e njohur si Provinca e Kopshtit, është e përbërë nga qytetet e vjetra, peizazhin alpin, savanën dhe bregdetin. Muzika është duke depërtuar në festivale ndërkombëtare si Kska’s Unsound, ndërsa kuzhinierët përfshirë Zola Nene dhe Kevin Joseph janë bërë emra të mëdhenj. Ky i fundit drejton kuzhinën në hotelin ‘The Oyster Box’, ku vendasit vijnë dhe qëndrojnë për pamjet e Oqeanit Indian. Club Med është planifikuar të sjellë një tërheqje plazhi luksoze në lagjen Tinley Manor, rreth 40 milje në veri të Durbanit, në vitin 2022.

6. GHENT, BELGJIKË

Kur keni vetëm një fundjavë për të kaluar, Ghent-i dhe modeli miqësor për çiklistët është zgjedhja e duhur. Rrugët ujore fryjnë nën ura harku prej guri dhe kështjella pasqyre mesjetare; rrugët me kalldrëm çojnë në bare sekrete dhe hotele të fshehura. ‘B&B The Verhaegen’ ka katër dhoma gjumi të mrekullueshmedhe vendasit me humor ju bëjnë të ndiheni si në shtëpinë tuaj. Restorantet mbushen shpejt, veçanërisht të premten dhe të shtunën në mbrëmje, kështu që rezervoni përpara. Pakhuis është një opsion i mirë për planet e minutës së fundit, ndërsa për koktejet në tarracën e ”1898 The Post’ ia vlen të mbash radhën.

7. PANTELLERIA, ITALI

Ishulli elementar i Italisë nuk ka plazhe, kështu që ditët kalohen duke notuar mbi gurë, duke ngrënë ushqime të freskëta në treg dhe duke u zhytur për iriqët e detit. Peisazhet këtu janë aq kinematografike sa nuk do të dëshironi të uleni në ambiente të mbyllura për asnjë kohë. Notoni në liqenin në Specchio di Venere dhe mrekulloheni nga qielli i ndritshëm me një shishe pasito pasi të errësohet. Organizoni një darkë të stilit Luca Guadagnino në La Nicchia.

8. SPLIT, KROACIA

Split është më e përballueshme se Ibiza, që do të thotë se ka diçka për të gjithë, pavarësisht nëse doni të angazhoheni në plazhin Bačvice, ose për ndonjë turne në arkitekturën romake të qytetit të vjetër. Ngjituni në kullën e kambanës në Katedralen e Shën Domnius për pamje mbi çatitë me tulla të kuqe, bëni një piknik në Marjan Forest dhe gjeni muzikë dhe letërsi live në Marvlvs Library Jazz Bar pas Pallatit të Dioklecianit. Thashethemet thonë se Ghetto Academia Club e preferuar e vendasve është nën menaxhim të ri, por aktet e drejtpërdrejta të Zenta Club janë gati të mbushin edhe një herë fushën e vallëzimit, me ahengje shkumëzuese dhe DJ për t’ju mbajtur të vallëzoni derisa të lindë dielli. Hipni gjithashtu në një taksi uji në një vilë në Slatine.

9. DUBLIN, IRLANDË

Rruga e egër Atlantike e Irlandës është e denjë për një udhëtim rrugor me rrënoja historike, pamje ‘dramatike’ bregdetare, Waterford Greenway dhe natyrisht një kryeqytet që di të kalojë mirë. Planifikoni rrugën tuaj për të përfshirë një pit-stop ose tre në Dublin, ku restorantet e lagjeve janë të disponueshme dhe distileritë artizanale të uiskit po krijojnë një konkurrencë të shëndetshme. Qendra e qytetit është gjithashtu shtëpia e disa prej dyqaneve më të mira të pavarura të qytetit. Blijini vetes një dhuratë për ditëlindje në Chupi, një dizajner diamanti me burim etik, të rritur në laborator, ose një parfum me aromëra të rralla dhe të pazakonta për burra dhe gra. Pastaj trajtojeni veten tuaj me shkëlqim dhe aromë me një vakt në Trocadero ose ‘The Winding Stair’.

10. TAGHAZOUT, MAROK

Nëse të 29-ta ditëlindjet janë më se të mjaftueshme për ju, shmangni festimet krejtësisht dhe drejtohuni tjetër. Taghazout është vendi perfekt me plazhet e ntij, mjedisin e qetë dhe shëtitjet e paqta. Hotele, bujtina, joga, sërf të gjitha këto janë të shfaqura përgjatë bregdetit. Sërfi në Marok ka mbledhur një komunitet miqësor të adhuruesve të detit.