Celebrities Fashion Health & Beauty

Carmen Dell’Orefice vërtet mund të jetë 91-vjeçe por kjo nuk e pengon të pozojë nudo!

Së fundmi modelet Carmen Dell’Orefice dhe Beverly Johnson, u shfaqën së bashku në kopertinën e fundit të revistës ‘New You’ respektivisht në moshën 91 dhe 69 vjeç dhe fotot janë realizuar nga fotografi shqiptar Fadil Berisha. Modelja prej dekadash tanimë Dell’Orefice pozoi nudo dhe u shfaq në kopertinën e ‘New You’. Kur erdhi puna për të pozuar nudo për kopertinën e re, modelja u shpreh se:

Ashtu si puna me fotografin e mirënjohur Fadil Berisha, është perceptimi i tij për atë që shohin tek ju ose tek unë. Ne jemi atje, fillon të ndodhë një sinergji dhe ai e nxjerr në pah. Këtu është mendësia e tij. Mendësia e fotografit është e lartë, jo në hendek. Është e gjitha projeksion. Ne jemi të gjitha aktore të heshtura dhe për këtë bëhet fjalë.

Në shumicën e fotove, Dell’Orefice dhe Johnson shfaqen së bashku dhe Johnson tha për median se të punosh me Dell’Orefice ishte një ëndërr.

Më pëlqen të them se kjo grua është idhulli im. Ajo është një modele e arrirë. Ajo ka qenë një mentore për mua dhe unë kam respektin maksimal për këtë grua. Unë i njoh të gjitha fotografitë e saj. Ajo ka bërë punën më të madhe, më mahnitëse të çdo modeleje në modë.

Të dyja, Dell’Orefice dhe Johnson, janë shfaqur në një numër revistash dhe kanë modeluar për stilistë të panumërt. Johnson bëri histori në vitin 1974 kur u bë modelja e parë me ngjyrë që u shfaq në kopertinën e Vogue dhe ndërsa ky moment historik ka luajtur një rol të madh në karrierën e saj, ajo ka qenë gjithashtu e zëshme për të kritikuar mënyrën si industria i trajton njerëzit me ngjyrë. Dell’Orefice nga ana tjetër pati momentin e saj historik në Vogue kur u shfaq në revistë në vitin 1946 në moshën 15-vjeçare, një nga modelet më të reja që u shfaq ndonjëherë në faqet e revistës ikonike të modës.