Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Gabimi i madh që po bëni duke mos i vendosur fasulet në ujë para se t’i gatuani!

Shumica e njerëzve fillimisht i lenë fasulet në ujë përpara se t’i gatuajnë. Megjithatë, nëse nuk e bëni këtë, mjekët paralajmërojnë se po bëni një gabim të madh. Edhe pse arrat, farat, drithërat janë ushqime të shëndetshme, për shkak të acidit fitik, ato mund të jenë shumë të dëmshme për organizmin. Ky acid lidh elementë të rëndësishëm si bakri, magnezi, jodi, hekuri dhe zinku, për shkak të të cilave ato ekskretohen nga trupi, përpara se të arrijmë të kursejmë ndonjë përfitim prej tyre.

Acidi fitik është një nga shkaqet më të zakonshme të anemisë nga mungesa e hekurit te vegjetarianët, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), thotë endokrinologia Zuhra Pavlova. Por, cilat ushqime përmbajnë acid fitik? Pavlova thekson se tërshëra, orizi, gruri, të gjitha drithërat, fasulet, thjerrëzat, kikirikët, bizelet dhe soja kanë shumë acid fitik, si dhe disa arra si lajthitë, bajamet dhe arrat. Pavlova shprehet se:

Një sasi e madhe e acidit fitik gjendet edhe në farat e lulediellit, lulekuqes, lirit, kungujve dhe farave të susamit. Të gjitha këto ushqime përmbajnë një numër të madh të lëndëve ushqyese për të cilat organizmi ka nevojë, duke përfshirë fibrat, ndaj nuk duhet të hiqni dorë prej tyre.

Si të shpëtojmë nga acidi fitik?

1. Trajtimi termik.

2. Vendosja e ushqimit në ujë.

3. Vendosja në hirrë.

4. Përpunimi i kombinuar, zhytja, pastaj ngrohja.

Disavantazhi i vetëm i metodës se vendosjes ne uje është se kërkon një kohë të gjatë. Për shembull, orizi kaf do të duhet të lihet në ujë për 12 orë, tërshëra për 10-12 orë, orizi i bardhë për 9 orë, elbi perla për 6 orë. Për rezultate më të mira, mund të shtoni pak uthull ose lëng limoni në ujë.