Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle

Si të krijoni një rutinë për suksesin e përditshëm…

“Rutina, është një shenjë ambicie,”-shkroi poeti WH Auden, orari i të cilit është regjistruar, së bashku me ato të poetëve të tjerë, në librin “Daily Rituals” të gazetarit Mason Currey. Auden zgjohej në orën 6:00 të mëngjesit, pastaj pinte kafe, konsumonte drekë, më shumë punë, pastaj kokteje në orën 18:30.

Autori stoik Ryan Holiday preferon “praktika”, të tilla si leximi, stërvitja, ecja, reflektimi dhe ditarizimi, si dhe thekson nevojën për përshtatshmëri. Një rutinë e ngurtë, paralajmëron ai, është e brishtë.

Kjo është akoma më shumë arsye, për mendjen time të shqetësuar, për të ngritur një mbrojtje, sado të improvizuar, kundër kaosit. Ju nuk do të jeni gjithmonë në gjendje t’i përmbaheni një rutine, por gjërat do të ecin pa ndryshim më mirë nëse mundeni. Nuk ka të bëjë me ngecjen në një rutinë; ka të bëjë me futjen në një zakon.

Këtu janë pesë mënyra se si mund të përdorni një rutinë për të arritur suksesin e përditshëm.

1.Jini energjik

Pavarësisht nëse është punë apo stërvitje, pjesa më e vështirë është të fillosh, e cila është ajo ku vjen një rutinë para lojës ose para çdo gjëje tjetër. Sipas James Clear, autor i “Atomic Habits”, kjo duhet të përbëhet nga një sërë hapash që ju tërheqin në punë ose stërvitje, i pari aq i lehtë sa nuk mund të thoni jo. Rutina e tij e shkrimit fillon me mbushjen e një gote ujë, ndërsa rutina e tij e ngritjes së peshave fillon me veshjen e këpucëve të tij të peshëngritjes.

Rutina ime e shkrimit fillon me bërjen, ose porositjen e kafesë, uljen në një tavolinë ose tryezë, marrjen e laptopit tim dhe shfletimin e dy faqeve të preferuara të futbollit (vetëm ato dy). Në këtë mënyrë, unë kam krijuar atë që Clear e quan “ritual motivimi”, duke shoqëruar diçka që më pëlqen si duke pirë kafe dhe lexuar për futbollin, me diçka që jo gjithmonë punoj.

Një rutinë duhet të përfshijë disa lëvizje fizike, edhe nëse thjesht do të uleni në një tavolinë. Lëvizni dhe ka të ngjarë që motivimi të vijë. Qëllimi kryesor është krijimi dhe përsëritja e një modeli.

2.Gjeni frymëzim

Rutina mund të mos tingëllojë aq krijuese. Në mënyrë evolucionare, aftësia për të kryer veprime të zakonshme liroi trurin e njeriut për të shpikur zjarr, mjete dhe TikTok. Anasjelltas, njerëzit që vuajnë nga dëmtimi i pjesës që formon zakonin e trurit, ganglitë bazale, paralizohen edhe nga proceset më të thjeshta, të tilla si ndezja e një çelësi dritash.

Në librin e tij “Deep Work”, profesori i shkencave kompjuterike dhe eksperti i produktivitetit, Cal Newport jep shembullin e regjimit të Charles Darwin, ndërsa përsosi “On The Origin Of Species” për të ilustruar se si “ata që përdorin mendjen për të krijuar gjëra të vlefshme” shpesh i përmbahen rutinave të rrepta që i lejon ata të futen në hapësirën e kokës ku mund të shtyjnë trurin në kufijtë e tyre dhe të qëndrojnë atje më gjatë.

Rutina optimale e punës së thellë është individuale për ju, shkruan Newport, por duhet të adresojë disa konsiderata kryesore.

• Ku: Në mënyrë ideale një vend i dedikuar, por mund të jetë vetëm në tryezën tuaj me derën e mbyllur ose një “Mos më shqetëso” në të.

• Sa gjatë: Qëllimi është një “shpërthim” i koncentruar dhe jo një “ngërç” i pafund.

• Si: me kufizime (p.sh., në përdorimin e telefonit, internetit ose kontrollimin e mesazheve) në mënyrë që të dini që jeni në rrugën e duhur dhe të qëndroni atje.

• Mbështetëse: lëndët e para për tu përdorur dhe organizuar, ushqim dhe pije, stërvitje të lehta (p.sh. ecje) – gjithçka që i duhet trurit tuaj për tu “ndezur” në të gjitha cilindrat.

3.Jini të qëndrueshëm

Një rutinë ju mundëson të “gatuani” sjelljet e dëshiruara nga të cilat përndryshe mund të devijoni, të tilla si stërvitja dhe ushqimi i shëndetshëm. Ju mund të rrethoni kohën ose më mirë, të diarizoni aktivitetin fizik, të planifikoni atë që do të bëni. Të mos mendosh fare për stërvitjen rrit mundësinë që të mos bësh stërvitje. James Clear shkruan për “momente vendimtare” që mund t’ju çojnë në rrugën e duhur ose të gabuar, duke ndryshuar stërvitjen e tij në orën 17:15 kur gruaja e tij vjen nga puna dhe shkojnë në palestër së bashku.

Për disa muaj u përpoqa të stërvitem në mbrëmje pas punës. Kështu që tani jam duke u stërvitur me një qëndrueshmëri shumë më të madhe, pasi kam përgatitur mëngjesin për familjen time dhe para se dita të iki shumë shpejt.

4.Zvogëloni stresin

Të vendosur edhe pse do të bëjnë kërdi me të, fëmijëve u pëlqen rutina, gjë që u jep atyre ngushëllim dhe siguri. Rutina gjithashtu mund të zvogëlojë stresin për të rriturit, jo vetëm prindërit (vetëm 12 orë të tjera para gjumit). Hulumtimet nga Dimitris Xygalatas, një antropolog dhe shkencëtar njohës në Universitetin e Konektikatit zbuluan se nxitja e ankthit e bëri sjelljen e subjekteve më të “ritualizuar”, që do të thotë të përsëritur. Studiuesit besojnë se ritualet ofrojnë një ndjenjë të rregullsisë, parashikueshmërisë dhe kontrollit. Truri ynë është “makinë parashikimi aktive”,-thotë Xygalatas, duke grumbulluar vazhdimisht të dhëna për të siguruar mbijetesën tonë dhe ritualet janë “teknologji mendore” që mund të ndihmojnë në rregullimin e sistemit tonë.

Stresi, i cili mund të ndërhyjë në të menduarit qartë, të mësuarit dhe kujtimin e informacionit, nuk është i favorshëm për suksesin e përditshëm. Rutinat ose ritualet e para-lojës së atletëve kanë të bëjnë pjesërisht me zvogëlimin e ankthit në mënyrë që ata të mund të performojnë.

Kur rutina bëhet ritual? Kjo varet kryesisht nga qëndrimi. Çdo gjë mund të jetë një ritual me kusht që të përsëritet pa pushim në të njëjtën mënyrë si duke medituar, duke shkuar për një shëtitje, përgatitja e çajit ose kafesë.

5.Merrni kohë për veten

Një ritual i mbylljes, në të cilin ju rishikoni çdo detyrë, qëllim ose projekt dhe kënaqni veten se keni një plan për përfundimin e tij, vlen për një kohë shtesë në mënyrë që të merrni kohë për veten, rivendosni siç duhet vëmendjen tuaj dhe lini informacionin tuaj të pavetëdijshëm të përpunohet. Cheesy, pranon, se një frazë e caktuar e bën mendjen tuaj të ndërgjegjshme të çaktivizojë mënyrën e punës.

Atëherë mos kontrolloni email-in tuaj dhe as mos mendoni për punën. Duhet respektuar një ritual mbylljeje.