Health & Beauty

Ushqimet që mund të shkatërrojnë lëkurën tuaj!

Konsumimi i një diete plot me fruta dhe perime mund t’i japë lëkurës tuaj një shkëlqim të freskët por disa ushqime dhe pije, mund të çojnë në krijimin e puçrrave, lëkurës së thatë dhe madje edhe rrudhave. Efekti diuretik i alkoolit, çon në humbjen e lëngjeve dhe lëndëve ushqyese që janë jetike për lëkurën. Si rezultat, lëkura mund të duket e thatë, gri, e fryrë dhe brenda 24 orëve pas konsumimit të alkoolit edhe e rrudhosur për shkak të humbjes së elasticitetit. Për më tepër, alkooli ndez indet e trupit, gjë që çon në skuqjen e lëkurës dhe krijimin e njollave.

Dihet mirë se ngrënia e tepërt e sheqerit mund të shkaktojë shtim në peshë dhe prishje të dhëmbëve, por konsumimi i shpeshtë i tyre mund të mos bëjë mirë as për lëkurën tuaj. Sheqeri i tepërt i rafinuar në dietat tona mund të përshpejtojë plakjen e lëkurës përmes një procesi të quajtur glikacion.

Glikacioni është vendi ku sheqeri në qarkullimin e gjakut lidhet me proteinat dhe yndyrnat për të formuar komponime të dëmshme të quajtura produkte përfundimtare të gligacionit të avancuar. Me kalimin e moshës, këto komponime grumbullohen në dermë, shtresa e dytë e lëkurës dhe shkatërrojnë kolagjenin, duke shkaktuar një humbje të elasticitetit të lëkurës duke krijuar rrudha.

I konsideruar shpesh si opsioni ‘më i shëndetshëm’, qumështi i skremuar mund të jetë fajtor për puçrrat në fytyrë. Edhe pse nuk i prek të gjithë, qumështi me pak yndyrë mund të shkaktojë njolla. Ata që vuajnë nga puçrrat në fytyrë duhet të ndërrojnë qumështin e skremuar me një alternativë të fortifikuar jo qumështore, siç është qumështi i sojës.

Proteinat pluhur mund t’ju ndihmojë të ndërtoni muskuj në palestër, por pluhuri i proteinës mund të jetë një shkaktar për shpërthimet e akneve. Një ose dy filxhanë kafe në ditë është mirë të konsumohen, por nëse keni një varësi serioze nga kafeja, kjo mund të ndikojë në lëkurën tuaj.

Kjo është për shkak se pirja e tepërt e kafeinës mund të shkaktojë plakje të parakohshme të lëkurës. Kafeina gjithashtu mund të rrisë nivelet e kortizolit të hormonit të stresit, i cili mund të kontribuojë në shpërthimet e ekzemës. Fokusohuni në ushqimet që janë të shkëlqyera për lëkurën tuaj, fruta dhe perime plot ngjyra, drithëra të plota për të mbështetur shëndetin e zorrëve dhe boshtin e lëkurës së zorrëve, farat e arrave dhe yndyrat e shëndetshme nga peshku me vaj për të ndihmuar në mbajtjen e lëkurës të lëmuar dhe të zhdërvjellët.