Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Aktualitet

Vaksina kundër koronavirusit mund të merret në të njëjtën kohë me të gripit!

Qytetarët mund të vaksinohen njëherazi kundër COVID-19/ës dhe gripit stinor. Këtë e bën të ditur Instituti i Shëndetit Publik ndërsa ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ndau sot një video, ku ekspertja Iria Preza informon qytetarët mbi procesin e vaksinimit. Sipas saj, qytetarët mund të vaksinohen kundër COVID-19 dhe gripit stinor në një ditë ose në ditë të ndryshme, pa pasur afate kohore pritje nga njëra vaksinë te tjetra.

Po ashtu, Instituti i Shëndetit Publik thekson:

Personat që dyshojnë se janë me COVID-19 në bazë të shenjave klinike apo që janë në pritje të përgjigjes së një tamponi, nuk rekomandohet të vaksinohen menjëherë me vaksinën ndaj COVID-19. Ata mund të vaksinohen me vaksinën ndaj COVID-19 sapo të përjashtohet diagnoza e koronavirusit.

Ndërkaq, tani ka një shqetësim për variantin Omicron të COVID-it, që paraqet simptoma të lehta dhe është më ngjitës se variantet tjera, përfshirë Deltën, por shkencëtarët vazhdojnë punën për të kuptuar nëse i shmanget apo jo mbrojtjes nga vaksinat. Deri tani, në vendin tonë nuk është konfirmuar asnjë rast me Omicron, ndërsa në mbledhjen më të fundit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, më 2 dhjetor u rekomandua ndalimi i hyrjes së shtetasve të huaj me histori të udhëtimit 14 ditët e fundit nga Afrika e Jugut e Kenia, Angola, Botsvana, Senegal, Zambia, për tre javë.

Deri më 31 dhjetor, të gjithë punonjësit e administratës publike, supermarketeve e të qendrave tregtare, duhet të vaksinohen! Më 4 janar do të kërkohet certifikata e vaksinimit ose test anti-COVID, çdo 5 ditë. Ora policore e masat e tjera, nuk ndryshojnë.