Celebrities Fashion

1 minutë kohë nga jeta tuaj për burrat që fituan sukses me stilin e tyre!

Nëse flasim për ata persona që janë njohur gjithmonë me fitoren, duhet të theksojmë faktin se ata kanë tendencën të jenë të vëmendshëm ndaj detajeve dhe ndoshta ky është çelësi i suksesit të tyre. Sidoqoftë, ky nuk është rasti për 99% të njerëzimit. Për ne, janë momentet e tyre të lavdisë që priren të dallohen.

Fitimi nuk është gjithçka, natyrisht dhe emocioni i çuditshëm që vjen me marrjen e një çmimi zgjat gjatë. Por të kesh vërtet sukses, të jesh më i miri ndërkohë që dukesh më së miri, do të thotë të jetosh përgjithmonë në triumf. Këtu janë pesë burrat që u veshën për të fituar.

1. Muhammad Ali

Kampioni botëror i peshave të rënda, Muhammad Ali nuk ishte ende më i miri kur u bë kjo fotografi. Ai nuk ishte as Muhamed Ali, ai ishte akoma Cassius Clay por këtë natë, në këtë bar, ai ishte një legjendë. Mbrëmja e 25 shkurtit 1964 ishte e rëndësishme jo vetëm për fitoren e papritur të Aliut ndaj Sonny Liston, por edhe për takimin e rastit të boksierit me Malcolm X, mbrojtësi i ardhshëm i NFL, Jim Brown dhe Sam Cooke. Ajo që ndodhi ose nuk ndodhi në “Hampton House Hotel” në Liberty City është tema e filmit “One Night In Miami”. Por ajo që dimë është se dy ditë më vonë, Aliu njoftoi konvertimin e tij në besimin mysliman dhe e ndryshoi emrin më 6 mars. Momenti i kapur këtu është padyshim krijimi i njeriut legjendar me një kostum klasik mbrëmjeje.

2. Kazuo Ishiguro

I lindur në Nagasaki, Japoni, por i rritur në Surrey, Angli, perspektiva e jashtme e Kazuo Ishiguro ndoshta e lejoi atë të shkruajë veprën e tij më të famshme, “The Remains Of The Day”, dhe me të të sigurojë një “zbërthim” të shkathët të sistemit të klasave britanike. Pyetjet e identitetit kalojnë përmes prodhimit të tij, veçanërisht në “Never Let Me Go”, por nëse Ishiguro përjetoi sindromën e mashtruesit gjatë marrjes së Çmimit Nobel në Letërsi në vitin 2017, kjo nuk u shfaq në mënyrën se si ai u paraqit. Veshja e tij e mbrëmjes la të kuptohet që ai jo vetëm që e njihte protokollin, por e trajtoi rastin me nderimin që kërkonte. Pasi fitoi Çmimin Booker në 1989, ai nuk ishte më i huaj për ceremoni të tilla.

3. Nelson Mandela

Megjithëse zgjedhjet e para multi-racore të Afrikës së Jugut nuk do të zhvilloheshin deri në fund të atij muaji, me Nelson Mandela të inaguruar si president më 10 maj 1994, ju mund të argumentoni se deri në fillim të prillit, kur u bë kjo fotografi, lideri i madh politik kishte fituar tashmë. I liruar në vitin 1990, pasi vuajti 27 vjet burg, Mandela mbikëqyri çmontimin e Aparteidit, sistemi vicioz i ndarjes racore të imponuar nga Partia Kombëtare në pushtet në 1948. Në rrethana të tilla duket pothuajse e parëndësishme të komentosh rrobat që Mandela kishte veshur gjatë fushatës së tij elektorale, por historia po krijohej. Kostumet më të matura e me serioze erdhën më vonë, por Mandela gjithmonë dukej më i qetë me një këmishë me printe.

4. BTS

“Pak nga stili i “The Beatles” që i përshtatej çdo ngjarjeje,”-vëren kritiku Craig Brown. Është një dredhi marketingu që BTS ose stilistët e tyre e kuptojnë. Supergrupi me shtatë persona vendosën një gamë të gjerë zgjedhjesh stili, nga një këmishë me jakë si nxënësit e shkollave deri tek xhaketat sportive. Grupi kishte rregullin e vet të imponuar: Asnjë postim të dehur në Twitter. I pyetur nëse ndonjë anëtar e kishte shkelur këtë rregull, RM, me një këmishë tërheqëse ‘aloha’, u përgjigj: “Jo akoma zotëri!”

5. Jack Nicholson

Me sa duket, triumfi i parë i Jack Nicholson për çmimin Oscar duhet të kishte ardhur më shpejt. Aktori ishte tashmë në nominimin e tij të pestë dhe deri më sot, është ndër më të dekoruarit. “Me syze dielli, unë jam Jack Nicholson. Pa to, unë jam i shëndoshë dhe 60-vjeç,”- tha ai. Sapo emri i tij u lexua, ai i lumtur mori çmimin që meritonte pa harruar asnjë moment të hiqte syzet e tij të errëta.