Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

7 ushqimet që do t’ju shtojnë më shumë urinë, sesa do t’ju ngopin!

Disa nga ushqimet tuaja të preferuara mund t’ju bëjnë të ndiheni më të uritur, kanë paralajmëruar ekspertët. Snacks të tilla si briosh, donuts dhe madje edhe kos me pak yndyrë mund t’ju bëjnë të ndiheni të pakënaqur dhe të kërkoni diçka më të mbushur. Është një lajm i keq për këdo që shpreson të humbasë peshë pasi e bën shumë të vështirë humbjen e disa kilogramëve, sipas Dr Duane Mellor. Dietologu kryesor, i Shkollës Mjekësore Aston, tha:

Ka pak prova afatgjata që të ndihesh më i ngopur për më gjatë lidhet me ndryshimet në peshë. Megjithatë, është e mundur që disa ushqime që përmbajnë më shumë proteina, fibra dhe ujë mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur dhe këto mund të ndihmojnë me oreksin, ndërsa ushqimet me yndyrë të lartë që mund të hahen shpejt nuk kanë tendencë të shkaktojnë hormonet e ngopjes që na ndalojnë të hamë.

Këtu, ne hedhim një vështrim në 7 fajtorët e mundshëm.

1. Brioshët

Një nga shkelësit më të këqij që ju lë të dëshironi më shumë është brioshi i mëngjesit. Trajtimi i ëmbëlsirave ka rezultate të ulëta në indeksin e ngopjes – një masë që tregon se sa mirë një ushqim e plotëson urinë. Dr Mellor tha:

Meqenëse është e lartë në yndyrë dhe gjithashtu përmban shumë kalori, ju mund t’i hani këto shpejt në mënyrë që të mos nxisë hormonet që ju bëjnë të ndiheni të ngopur.

2. Oriz i bardhë

Orizi përmban shumë fibra të cilat mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të ngopur për më gjatë. Por kur bëhet fjalë për zgjedhjen e llojit të orizit, lloji i bardhë mund të shkaktojë që sheqeri në gjak të rritet dhe më pas të bjerë, tha Dr Mellor. Kjo më pas ju bën të ndiheni sërish të uritur, ndaj është më mirë të zgjidhni basmati ose orizin kaf, i cili nuk ka aq ndikim.

3. Muffin

Në njëfarë niveli të gjithë e dimë se një kifle mund të mos jetë mënyra më ushqyese për të nisur ditën. Por Dr Zelman mendon se nuk ka shumë ndryshim midis talljes së një kifle ose një fete torte. Ajo shtoi:

Ata janë të dy plot me miell të bardhë të rafinuar, sheqer dhe yndyrë një mënyrë e përsosur për të mbushur kalori pa e kënaqur urinë.

Dr Mellor tha se nëse do të keni një të tillë, është më mirë të zgjidhni një kifle angleze me miell integral me bazë bukë.

4. Të bardhat e vezëve

Vezët janë një nga ushqimet më ushqyese që mund të përfshini në dietën tuaj. Vetëm dy sigurojnë një burim të pothuajse çdo vitamine dhe minerali thelbësor, përveç vitaminës C dhe B3, dhe janë një burim i shkëlqyer i proteinave. Megjithatë, lënia jashtë të verdhat do të thotë shumë më pak kalori, që do të thotë se ka të ngjarë të kërkoni diçka tjetër për të mbushur boshllëkun.

5. Lëng frutash

Lëngjet e frutave kanë një përmbajtje të lartë sheqeri, kështu që shkaktojnë një rritje të niveleve të sheqerit në gjak. Por për shkak se ato përmbajnë pak fibra, ajo tretet shpejt dhe ju përballeni me një përplasje të papritur të energjisë, duke ju lënë më të uritur se më parë. Dr. Mellor tha:

Krahasuar me të ngrënit e frutave, kjo nuk do t’ju bëjë të ndiheni aq të ngopur.

6. Bukë e bardhë

Ngjashëm me lëngun, buka e bardhë nuk përmban fibra që varietetet me drithëra integrale bëjnë, kështu që nuk ju bën të ndiheni aq të ngopur. Ndërsa mund të ketë shije të mirë, është më mirë të shkoni për bukë si gruri integral, thekra ose shumë kokrra, sipas Dr Zelman.

7. Patate të skuqura

Patatet kanë një rezultat mjaft të lartë në indeksin e ngopjes – shtatë herë më shumë se brioshët. Por, skuqja e tyre në vaj dhe mbulimi i tyre me kripë zvogëlon fuqinë e tyre, tha Dr Zelman. Ai shtoi:

Ashtu si brioshët, patatet e skuqura hahen shpejt, kështu që ju keni më shumë gjasa të hani shumë.