Food & Drink Health & Beauty

A ndikon konsumimi i kafes në peshën tuaj?! Ja si qëndron e vërteta…

Kafeja është një pije e njohur që konsumohet shpesh për efektet e saj stimuluese, për shkak të përmbajtjes së saj të lartë të kafeinës. Kjo mund të sjellë një pyetje shumë të zakonshme: “A ju shton në peshë kafeja?”. Kërkimi mbi marrëdhënien midis kafesë dhe menaxhimit të peshës është i përzier. Prandaj, për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje dhe për të hedhur poshtë disa mite, ne do të zhytemi në botën e kërkimeve shkencore të botuara në mbarë botën rreth ekspresëve, kapuçinove, latte-ve dhe më shumë.

Ne e dimë se sa e kënaqshme është të pish një filxhan të pasur, aromatik dhe të butë me kafe të sapobërë. Kjo përvojë e hidhur dhe e ëmbël jo vetëm që ofron kënaqësi për shqisat tuaja të nuhatjes dhe shijes, por gjithashtu ka efekte gjallëruese në mendje dhe trup. Pra, pini një filxhan kafeje të nxehtë dhe na lejoni të shpjegojmë përfitimet dhe “dëmet” e pirjes së saj.

Arsyet pse kafeja ju bën të shtoni peshë

Kafeja është një pije e shkëlqyer për humbje peshe pasi është shumë e ulët në kalori dhe gjithashtu ofron nivele të larta energjie. Megjithatë, ashtu si çdo ushqim tjetër, mbikonsumimi mund të çojë në disa efekte të këqija, një prej të cilave mund të jetë shtimi në peshë. Prandaj, këtu janë disa faktorë që lidhen me konsumimin e tij që mund të kontribuojnë në shtimin e peshës.

Pirja e kafesë afër kohës së gjumit mund të prishë modelet e gjumit, duke ndikuar negativisht në metabolizmin dhe duke rritur gjasat për shtim në peshë. Kjo për shkak se kafeina ndikon në rregullimin e receptorëve të adenozinës në tru, i cili është përgjegjës për t’ju bërë të përgjumur. Një filxhan kafe gjatë ditës për një rritje shtesë të energjisë mund të jetë një opsion i mirë, megjithatë, shumë filxhanë në ditë, veçanërisht më vonë gjatë natës, mund të ndikojnë tek modelet dhe cilësia e gjumit. Mungesa e gjumit mund të çojë në rritje të stresit dhe probleme të tjera të shëndetit mendor dhe gjithashtu të ndikojë në njohjen e përgjithshme, kujtesën dhe performancën e një individi. Kjo çon në rritjen e stresit oksidativ, intolerancës ndaj glukozës dhe rezistencës ndaj insulinës, të cilat të gjitha mund të çojnë në shtim në peshë. Për më tepër, një dritare më e gjatë zgjimi mund të lejojë më shumë mundësi për të ngrënë, duke çuar gjithashtu në shtim në peshë.

Tek disa individë, konsumimi i tepërt i kafeinës mund të çojë në rritje të stresit. Stresi i shkaktuar në trup çon në lirimin e hormoneve të kortizolit, të cilat janë hormonet e stresit që lejojnë trupin të përballet me situatat. Prandaj, këto stimulojnë shpërbërjen e metabolizmit të yndyrave dhe karbohidrateve për të ofruar energji të menjëhershme për trupin duke ju lënë me një oreks të shtuar. Prandaj, mund të çojë në akumulimin e yndyrës dhe shtimin e peshës tek njerëzit.

Konsumimi i tepërt i kafesë, veçanërisht kur kombinohet me ushqime me sheqer ose me karbohidrate të lartë, mund të ndikojë në nivelet e insulinës dhe potencialisht të nxisë ruajtjen e yndyrës. Kafeja, tek disa njerëz, mund të çojë në ulje të ndjeshmërisë ndaj insulinës, e cila nga ana tjetër rezulton në nivele të larta të sheqerit në gjak dhe metabolizëm më të ulët të karbohidrateve. Sasi të larta të sheqerit në gjak në qarkullimin e gjakut sinjalizojnë trurin tonë që t’i ruajë ato si yndyrë. Kjo ngadalë do të çojë në akumulim më të lartë të yndyrës dhe shtim në peshë. Për më tepër, humbja e yndyrës së ruajtur është shumë më sfiduese dhe kërkon kohë.