Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Sport

COVID-19 rrezikon sërish, Lojërat Olimpike në prag të anulimit!

Kreu i Komitetit Organizues të Lojërave Olimpike, Toshiro Muto nuk ka përjashtuar mundësinë e anulimit në moment të fundit të eventit më të rëndësishëm sportiv, për shkak se çdo ditë po rezultojnë pozitiv me COVID-19 gjithnjë e më shumë sportistë.

Ai u shpreh se do të jetë nën mbikëqyrje konstante të rasteve të reja pozitive, për të mbajtur nën kontroll situatën dhe për të të marrë vendimin e duhur.

Ne nuk mund të parashikojmë se çfarë do të ndodhë me numrin e rasteve pozitive me COVID-19. Kështu që ne do të vazhdojmë diskutimet në rast se do të ketë një rritje të vazhdueshme të rasteve për të marrë një vendim të përshtatshëm.”, tha Muto.

Lojërat Olimpike janë anuluar vitin e kaluar për shkak të pandemisë së COVID-19, dhe rreziku për t’u rianuluar është i lartë.

Megjithëse pak kohë më parë u vendosë që Lojërat Olimpike të zhvillohen pa spektatorë, për të minimizuar rreziqet shëndetësore.

Sipas planifikimeve Lojërat Olimpike, do të mbahen më 23 korrik deri më 8 gusht, megjithatë tashmë gjithçka është bërë e pasigurt.