Fashion Travel

Ëndërroni prej kohësh një udhëtim larg botës? 9 destinacione që janë ideale për këtë aventurë!

Pavarësisht nëse jeni duke fantazuar për shkretëtirat gjithëpërfshirëse, vargmalet e thyera malore apo ishujt e largët privatë, një aventurë larg njerëzve, ku je ti dhe vetëm ti nuk duhet të nënkuptojë një largim nga udhëtimet luksoze. Katie Berrington ka listuar nëntë hotele në të gjithë botën spektakolare dhe të izoluara për të ruajtur privatësinë që ju duhet.

1. Amangiri, Utah, Shtetet e Bashkuara

Brenda një mjedisi të mrekullueshëm të kanioneve, kreshtave dhe grykave, Amangiri është i rrethuar nga mijëra kilometra katrorë të peisazhit të paprekur në shkretëtirën gjithëpërfshirëse të Jutës. Hoteli ndodhet në hyrje të parqeve kombëtare të pabesueshme në Rrafshnaltën e Kolorados, duke e bërë atë vendin ideal për ekskursione në peisazhin mahnitës. Për sa i përket vendit ku të qëndroni, hapësira e bollshme do të thotë që akomodimi në pronën ultra-luksoze Aman përfshin shtëpi private, suita prej guri dhe pavionet elegante të kanavacës për një përvojë më të afërt me shkretëtirën në Camp Sarika.

SEA

£235.90

LOEWE

£1,791.67

RE/DONE

£220.83

ALEXANDRE BIRMAN

£300

2.Nihi Sumba, Indonezi

Nihi Sumba, ekzistues në ‘buzë të egërsisë’, me vendndodhjen e lakmueshme të një prej ishujve më pak të njohur të Indonezisë. Këtu, do të gjeni 28 vila me një arkitekturë të përsosur, secila me një pishinë private dhe pamje panoramike mahnitëse të Oqeanit Indian. Nga zhytja në të ngrënurit në ambient të hapur, tek vizitat me kalë dhe përfshirja në projektet e komunitetit dhe ruajtjes së Nihi-t.

SAINT LAURENT EYEWEAR

£225

RHODE

£383.33

SAINT LAURENT

£1,025

3.The Rooster, Greqi

Pavarësisht afërsisë me Mykonos, Antiparos është një perlë e fshehtë, e fshehur midis ishujve grekë. Rooster i sapohapur është një vendstrehim i qetë që gjendet brenda një peisazhi të egër kodrash, rrënojash, shkëmbinjsh dhe dunash rëre, me një pozicion të privilegjuar mbi plazhin, Livadia. Akomodimi i hotelit përbëhet nga 16 shtëpi private të dizajnuara për t’u harmonizuar me mjedisin, duke u ofruar mysafirëve një qëndrim fantastik.

MATEO

£604.17

HUNZA G

£152.71

EYWASOULS MALIBU

£680.83

3.1 PHILLIP LIM

£354.17

4.Six Senses Botanique, Brazil

Six Senses Botanique ndodhet në bashkimin e tre luginave të lumenjve në malet Mantiqueira, të njohura si “malet që qajnë” për shkak të burimeve dhe lumenjve të tyre të bollshëm që ngrihen në juglindje të vendit. Ambienti i harlisur krijon pamjen e qetësisë dhe një zhytjeje totale në natyrë. Vilat dhe suitat ofrojnë privatësi, falë stacioneve të tyre të shpërndara dhe janë projektuar për të respektuar peisazhin dhe dizajnet tradicionale të rajonit.

ÉLIOU

£175

ERES

£291.67

ALIX PINHO

£482.50

JIMMY CHOO

£375

5.Pine Cay, Turks dhe Caicos

Është e vështirë të arrish në një destinacion më ‘larg botës’ sesa një ishull privat dhe Pine Cay është një nga më ekskluzivët në Karaibe. Bëni një shëtitje me varkë 20 minutëshe nga kontinenti Turks dhe Kaikos për të arritur në zonat e rërës së bardhë dhe një hotel elegant me 12 dhoma buzë plazhit (i cili së fundmi i është nënshtruar një rinovimi dhe i është bashkuar Relais & Châteaux) në buzë të barrierës së tretë më të madhe në botë.

ALAÏA

£354.17

SLVRLAKE

£220.83

LOEWE

£1,372.88

6.Hotel Storfjord, Norvegji

Në bregun perëndimor të Glomset të Norvegjisë, në një kodër me pamje nga Storfjord dhe Alpet Sunnmøre, Hotel Storfjord është një bazë e mrekullueshme komode nga e cila mund të eksploroni peisazhin e pyllëzuar. Mysafirët ftohen të vizitojnë një fermë lokale fiordësh për të mësuar teknikat tradicionale norvegjeze të gatimit, ndërsa ata që kërkojnë diçka më aventureske mund të ecin në malet e Zen-møre, të bëjnë kanione dhe rafting në fshatin fiord të Valldal dhe të eksplorojnë shëtitje të shumta në pyje dhe shtigje.

BRUNELLO CUCINELLI

£3,041.67

KHAITE

£283.33

CHLOÉ

£770.83

7.Islas Secas, Panama

I gjendur në brigjet e thyer të Paqësorit të Panamasë, Islas Secas është një arkipelag ekskluziv, në pronësi private me 14 ishuj në Gjirin e Chiriqui. Shtëpia e një prej shkëmbinjve koralorë më të mëdhenj të Paqësorit, rajoni ka qenë kryesisht i patrazuar dhe vendpushimi ofron një ‘parajsë’ për të eksploruar mundësitë e tij të shumta nisur nga zbulimi i vendit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të Parkut Kombëtar Coiba, një udhëtim i shkurtër me varkë në safari detare. Kafshët e egra lokale përfshijnë balena, zogj tropikal dhe rreze gjigante manta, ndërsa akomodimi i resortit përfshin një sërë shtëpish të dizajnuara bukur.

BOTTEGA VENETA EYEWEAR

VERONICA BEARD

£415

FOUNDRAE

£2,141.67

TOTÊME

£308.33

8.Shtëpi në fermë Craveiral, Portugali

Një koleksion prej 38 vilash përbën Craveiral Farmhouse, secila me sobën dhe tarracën e vet prej druri, të rrethuar nga pyje pishe dhe pemë frutore. Etosi këtu është lidhja me natyrën, e realizuar me thjeshtësi luksoze. Nëntë hektarët ruralë, të vendosur pak jashtë São Teotónio, midis fshatit dhe detit, krenohet me një pemishte me pemë autoktone, një kopsht permakulture, një eko-fermë, një restorant nga ferma në tryezë dhe katër pishina.

TOTÊME

£255.82

ULLA JOHNSON

£297.59

LOEWE

£1,541.67

ULLA JOHNSON

£270.83

9.Singita Mara River, Tanzania

The remarkable locale for Singita’s Mara River Camp is a riverbend in the remote Lamai triangle of the Serengeti. The intimate tented oasis resides in 98,000 acres of unspoilt plains in northern Tanzania, which teems with wildlife, ensuring a spectacular safari experience – including herds of game, predators and the annual wonder of the wildebeest migration. At the camp, the vibe is very much laid-back luxury, with a mix of natural fabrics and materials offset by art pieces from local designers.

DAVID YURMAN

£3,776.36

ETRO

£1,075

CHLOÉ

£458.33