Travel

Gjashtë qytetet më të lira për të udhëtuar që krahasohen me qytetet më të famshme botërore!

Kur udhëtojmë, ne priremi të qëndrojmë në rrugën e drejtë. Ka një arsye të fortë për këtë: familjariteti ushqen një ndjenjë sigurie, për të cilën disa njerëz kanë nevojë ta ndiejnë kur janë larg shtëpisë. Por shtigjet e rrahura shumë vijnë me pengesat e tyre. Pse të shpenzoni paratë tuaja të fituara me vështirësi për të shkuar diku ku keni qenë më parë, kur mund të provoni diçka të re?

A mund të keni vërtet një aventurë në një vend të tillë? Dëshiron vërtet të ngatërrohesh me pjesën tjetër të turistëve? Të gjitha këto janë pyetje të vlefshme. Ndonjëherë, një vend më i vogël dhe më pak i njohur është zgjidhja më e mirë. Për t’ju ndihmuar të gjeni gurët e çmuar mes zirkonit, këtu është udhëzuesi ynë për disa nga mrekullitë më pak të njohura në botë.

01. Shkoni në Rennes, në vend të Parisit

Parisi është qyte madhe e Francës, kjo nuk ka dyshim. Është i bukur, ka shumë muze të mrekullueshëm dhe është vendi i Paris-Brestit, mbretit të ëmbëlsirave. Por radhët, turistët e paditur amerikanë dhe britanikë e bëjnë udhëtimin tuaj të mërzitshëm. Të gjitha këto janë argumente janë të mjaftueshme për t’ju bërë të vizitoni një qytet tjetër. I tillë është edhe Rennes në Brittany.

Nëse do t’i kërkoni dikujt të vizatonte një qytet me kuti çokollate, ai do të vizatonte Rennes. Është një trazirë shtëpish gjysmë druri me ngjyra të ndezura rreth një kanali të pastër kristal. Ekziston një teatër opere për t’u njohur me kulturën, pallati i bukur Marché des Lices, ku mund të hani goca deti deri sa të kërceni dhe Parc du Thabor francez. Edhe klubet e natës janë një element tjetër fanstastik. Dhe çfarë është më e mira: nuk ka radhë me turistë.

02. Shkoni në Lucca, në vend të Firence

Kam jetuar në Firence për një kohë, kështu që i di bukuritë e saj të shumta dhe të larmishme veçanërisht lulet e skuqura të kungujve të Camillo Tratorria, por është gjithashtu si të jetosh në Disneyland. Në çdo cep ka një turist me SLR, është më i nxehtë se dielli në verë dhe bie shi pa pushim nga tetori e në vazhdim. Lucca është një vend shumë më i qetë, por po aq i bukur.

Lucca qëndron bukur në bazën e Alpeve Apuan në Toskanë dhe është e shkëlqyer për ata me probleme lëvizshmërie, duke qenë kryesisht në banesë. Një gjë e mirë, gjithashtu, sepse ka shumë për të vizituar: Kulla Guinigi, Kulla e Sahatit, Bazilika e San Fredianos, kisha e San Michele në Foro. Plus, pas një dite të lodhshme duke ecur, më pas mund të tërhiqeni në plazhet e Versilia-s, që është vetëm 30 minuta larg.

03. Shkoni në Tromsø, në vend të Oslo-s

Oslo është sigurisht një qytet i bukur, por ka një pengesë të madhe. Është shumë larg jugut për të parë aurora borealis, e njohur ndryshe si dritat veriore. Tromsø, 1056 milje në veri të kryeqytetit dhe i aksesueshëm me avion, ka dritat gjatë gjithë muajve të tij të gjatë të dimrit polar. Katedralja mbresëlënëse e Arktikut qëndron si ekuivalenti i Norvegjisë me Kullën Eifel. Sigurohuni që të vizitoni planetariumin aty pranë dhe të bëni një udhëtim për t’u përshëndetur me balenat.

Gjatë dimrit mund të jetë deri në -25ºC, por temperatura mesatare lëviz rreth -4ºC, gjë që është mjaft e rehatshme, duke pasur parasysh se është 217 milje brenda Rrethit Arktik. Edhe pse është pothuajse gjithmonë errësirë gjatë dimrit, në verë shijon diellin e mesnatës dhe pothuajse dritën totale të ditës në të gjitha orët, prandaj sigurohuni që të merrni me vete një maskë gjumi.

04. Shkoni në Guadalajara, në vend të Mexico City

Herën e fundit që isha në Mexico City, rrugët u mbytën nga trafiku. Mendova se do të mbaroja nga i gjithë smogu. Padyshim që ia vlen ta vizitoni, por ndonjëherë dëshironi një mjedis më të menaxhueshëm. Çdo mëngjes në orën 10:00 në Guadalajara, ju mund të bëni një shëtitje falas në qendër të qytetit, i cili ka pamjen e një qyteti tradicional spanjoll. Pas kësaj, provoni një torta ahogada (sanduiç i mbytur), i cili përbëhet nga bukë dhe mish derri i skuqur duke notuar në një salcë si salsa.

Mund të merrni pjesë në një festival mariachi, të shikoni një ndeshje mundjeje ose, nëse ndiheni pak më kulturor, ka një festival vjetor të librit me famë botërore në dhjetor. Pavarësisht se ka një popullsi prej 1.4 milionë banorësh, qyteti ende ndjehet intimitet dhe miqësor njerëzit në fakt ju buzëqeshin. Është gjithashtu në një distancë goditëse nga hacienda dhe fabrika e Patrón Tequila, e cila është me të vërtetë shumë e përshtatshme.

05. Shkoni në Yokohama, në vend të Tokios

Unë nuk jam i dyti për sa i përket admirimit tim për Tokion, por ndonjëherë është shumë i furishëm në fund të fundit është shtëpia e 37 milionë njerëzve. Ndërkohë, Yokohama ulet një orë larg nga baza e malit Fuji dhe natën shkëlqen si një kuti bizhuterish. Disa nga atraksionet janë pak në anën e çuditshme, gjë që na pëlqen. Muzeu i Cupnoodles, për shembull, mund të marrë lehtësisht dy deri në tre orë nga koha juaj. Ai i kushtohet z. Momofuku Ando, i cili shpiku petët e menjëhershme në vitin 1958.