Travel

Hotelet më luksoze me çmime të përballueshme të vitit 2023!

Këto hotele të reja të jashtëzakonshme dëshmojnë se luksi nuk duhet të kushtojë një krah dhe një këmbë. Redaktorët e Washington Post kanë gjetur qëndrime të jashtëzakonshme nga markat moderne të hoteleve si Ace, The Standard dhe Palihouse, plus hapësira fantastike në pronësi vendase të riimagjinuara me dizajn inovativ. Më e mira nga të gjitha, secili prej këtyre hoteleve ofron dhoma për më pak se 300 dollarë në natë.

Ulysses — Baltimore

Hapja e fundit nga firma e mikpritjes dhe dizajnit Ash, e cila ka hotele në Detroit; New Orleans dhe Providence, Rhode Island është një palimpsest i lezetshëm i referencave. A janë ato komodina flamingo një shenjë për artistin dhe regjisorin nga Baltimore, John Waters?  është Uliksi një referencë për romanin e James Joyce? Natyrisht,por është gjithashtu emri i një anijeje që solli emigrantë bavarez në Baltimore në fund të shekullit të 19-të.

Shtresat e historisë dhe dizajni i zbukuruar përcaktojnë 116 dhomat, të cilat janë dizejnuar në ngjyrë blu, jeshile, të kuqe ose të verdhë, me mobilje evropiane të cilësisë së mirë dhe jorganë me porosi të bëra në Jaipur, Indi. E kalova ditën duke punuar nga distanca në Ash Bar, kafenenë dhe restorantin e hotelit (mos e anashkaloni tartarin e biftekut me patatina rozmarine), më pas shkova në Bloom’s, një bar dhe sallë pritjeje me barstolete prej kadifeje dhe një tavan të pasqyruar. Por momenti im i preferuar ishte një moment i thjeshtë: të bëja një banjë në mëngjes në vaskën e njomur të suitës sime (i vendosur në mënyrë provokuese në mes të dhomës) dhe të shikoja diellin duke dalë mbi qytet.

Life House, South of Fifth — Miami

Dy blloqe larg rërës, oborri i tij i mbushur me çadra dhe lobi i mobiluar në mënyrë eklektike, i mbushur me bimë, mirëpret banorët e qytetit dhe vendasit. Kati i sipërm i vilës dykatëshe të viteve 1930 është shndërruar në 26 dhoma, të dekoruara në një gamë neutrale që adhuruesit e stilit “gjyshe bregdetare” do ta vlerësojnë. Unik për hotelin (dhe, për këtë çështje, për Majamin) është suita familjare, e cila fle deri në gjashtë të ftuar, katër prej tyre në shtretër të lartë të përmasave të plota që ofrojnë një rrotullim për të rriturit në krevate marinari të rinisë suaj.

Pretty Swell, restoranti dhe bari i hotelit, është i hapur për pije (provoni shkumën e detit, me rum xhamajkan, krem kokosi të kripur dhe lëng ananasi) dhe darkë (edhe mishngrënësve do t’ju pëlqejnë taco-t vegane me barbekju me jackfruit). Butiqet, baret dhe skena e plazhit të South Beach janë gjithashtu vetëm disa hapa larg.

Palihouse West Hollywood – Kaliforni

Asnjëherë nuk është ndjerë nostalgjia aq në modë sa në Palihouse West Hollywood. Vogëlushi im vrapoi menjëherë për të përkëdhelur dalmatët prej porcelani të shkëlqyeshëm të stilit të bukur, në krahun e hollit, nën një fushë me letër-muri me lule në tavan. E vendosur në një nga rrugët më të ecshme të L.A.-së, ajo ngjall kujtime të vjetra ndërsa krijon të reja. Prekje të këndshme janë të shumta, nga llambat me kërpudha xhami në kafenenë dhe barin e Lobby Lounge deri te një komoditet sekret i ëmbël në sallën e pishinës me temë të cilësisë së mirë Cali.

Jashtë, pishina me shirita me ujë të kripur ishte aq joshëse, saqë u zhytëm për një notim të shpejtë në janar. Edhe me dhjetëra kafene dhe restorante në blloqet përreth, një komoditet i përhapur më bëri të dëshiroja të qëndroja për vaktet që ngrohin zemrën me bukë të thekur franceze kokosi krokante dhe makarona e djathë të ëmbël. Skena është e lezetshme gjatë gjithë ditës, por edhe më shumë gjatë natës, kur banakierët nxisin kokteje dhe ushqime të njohura në lokalin e sushi-t me madhësi xhepi të fshehur në katin e ndërmjetëm.

Hotel Marcel – New Haven, Connecticut

Shumica e udhëtarëve nuk ëndërrojnë të flenë pranë një Ikea gjigante, por nëse jeni adhurues i brutalizmit, do të jeni të gatshëm të anashkaloni sinjalistikën blu-verdhë për një shans për të fjetur në një kryevepër të ripërdorur që është renditur në Regjistrin Kombëtar të Vendeve Historike. E ndërtuar fillimisht në vitet 1960 si selia e kompanisë Armstrong Rubber nga arkitekti hungaro-amerikan Marcel Breuer, kutia lundruese e betonit qëndroi në thelb e pabanuar për dekada, derisa arkitekti dhe zhvilluesi Bruce Redman Becker bleu grumbullin për 1.2 milion dollarë në 2020.

Ai u punësua më vonë. Firma Dutch East Design me bazë të brendshme dhe marka për ta transformuar kullën në një ekran verbues, tërësisht elektrik, LEED-platin, me ripërdorim të respektueshëm përshtatës. Duke e pagëzuar atë në Hotel Marcel, Dutch East Design gdhendi 165 dhoma dhe suita për mysafirë që i qëndrojnë besnike estetikës së lëvizjes arkitekturore të messhekullit – vini re pëlhurat Anni Albers, karriget Knoll dhe 800 ndriçuesit e ricikluar në të gjithë duke ngrohur veçanërisht ambientet e brendshme.

Ace Hotel Sydney

Kjo është hapja e parë e Ace në jug të ekuatorit, dhe megjithëse banorët e Sidnejsajit rrallë shoqërohen në hotele luksoze, posta me 257 dhoma ka mbledhur tashmë një ndjekës të fortë vendas. Kjo është pjesërisht për shkak të cilësisë së hapësirave të ngrënies dhe pijes. Ka një kafene në nivel rruge, Good Chemistry; një restorant gjithë ditën, Loam; dhe një restorant në çati, Kiln, i cili është një nga biletat më të preferuara të Sidneit, me menu moderne të përqendruara te prodhimet (patëllxhanë me gjethe kerri me makadamia, kalamari të Oqeanit Jugor dhe salmoriglio) dhe një listë verërash organike. Në një pjesë të ndodhur të Surry Hills, kjo shënon një hyrje të vonuar urbane për lagjen.

Standard, Bangkok Mahanakhon

Pikërisht kur hotelet luksoze të Bangkokut filluan të dukeshin të gjithë njësoj, The Standard u fut për të kthyer në kokë skenën e mikpritjes së kryeqytetit tajlandez. Duke marrë përsipër një nga rrokaqiejt më të shquar të qytetit, The Standard, Bangkok Mahanakhon ndërroi linjat tipike të drejta dhe nuancat e heshtura të kolegëve të tij me pesë yje për një përzierje të guximshme paletash polikrome dhe ilustrime rrotulluese nga artisti-dizajneri spanjoll Jaime Hayon.

Të gjitha 155 dhomat ofrojnë përfitime të ndryshme: disa kanë një vaskë me vorbull, të tjera kanë një ballkon të vogël ose kuzhinë plotësisht funksionale. Në pesë baret dhe restorantet, duke përfshirë Mott 32 të fokusuar në dim sum dhe pikën neo-meksikane në çati Ojo, vendasit shpesh i kalojnë mysafirët e hotelit. Në një qytet kaq të fiksuar pas ushqimit si Bangkok, kjo është gjithmonë një shenjë e mirë.