Food & Drink Health & Beauty

Ju mendoni se është zgjedhja e duhur por ky ushqim nuk duhet të konsumohet në darkë!

Asnjë ekspert shëndeti nuk të këshillon të mbushësh barkun me çdo lloj ushqimi para se të flesh, por ka një ushqim që nutricionistët të këshillojnë ta shmangësh në darkë. Jo vetëm sepse nuk të lejon të bësh gjumë të qetë, por edhe sepse shton sasinë e sheqerit në trup, e cila, siç dihet, është pengesë e gjumit të mirë.

Drithëra me sheqer.

Është koha të ndajmë një fakt nga fiksimi kur bëhet fjalë për drithërat. Një tas i mbushur plot me drithëra dhe me qumësht para se të flesh nuk është zgjidhje e keqe, por jo shumë e rekomanduar për darkën. Por sidomos nëse drithërat janë me ëmbëlsues. Sheqeri mund të të ngacmojë gjatë natës, të rritë presionin e gjakut.

Kontrollo etiketat me kujdes dhe zgjidh markat që përmbajnë drithëra të plota, pa sheqer dhe me shumë fibra. Një filxhan drithëra është i mirë, por një tas para gjumit nuk do të të ndihmojë të ndihesh e qetë para gjumit. Një alternativë më e mirë është kosi grek. Një zgjedhje e mençur për darkën pas orës 8 është kosi grek. Përmban proteina, ka pak yndyrë, por është mjaft i lehtë për të mos rënduar stomakun. Një filxhan kos grek me boronica është një zgjidhje e shëndetshme.

Askush nga ne nuk ka dëshirë të sëmuret dhe të rrijë në shtëpi apo të shkojë në spital. Për këtë arsye, për një jetë sa më të mirë dhe të shëndetshme duhet jo vetëm që të bëjmë aktivitet fizik, por edhe të ushqehemi sa më mirë. Thënë kjo, ka disa ushqime që nëse i konsumojmë mund të na bëjnë të ndihemi shumë mirë. Është vërtetuar shkencërisht, se ushqimet e pasura me polinefole na ndihmojnë që të përmirësojmë humorin, duke ulur jo vetëm stresin, por edhe duke kontribuar në shëndetin e përgjithshëm.

Ndërkaq, ditët e javës mund të jenë mjaft të ngarkuara, me takime, duke iu përgjigjur emaileve dhe në përgjithësi duke u përpjekur për të përfunduar punën. Pra, ndonjëherë mund të harroni të hani drekë ose thjesht të mos merrni kohë për një pushim dreke. Megjithatë, anashkalimi i drekës është një gabim, thonë nutricionistët. Nëse jeni një partizan i rregullt i drekës, është e rëndësishme të pyesni veten pse.