Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Travel

Ju prezantojmë me 8 hotelet më mbresëlënëse në Kanada!

Nëse numri tragjik i jetëve të humbura dhe gati një vit e gjysmë të një bllokimi të vazhdueshëm nuk janë aq stimulues sa të vaksinoheni, konsideroni aventurat e humbura për shkak të masave të rrepta të vaksinave të disa vendeve. Sigurisht, qëllimi i rregullave të ashpra është mbrojtja dhe jo kufizimi, por sido që të jetë, vaksina ia vlen të bëhet për këdo që dëshiron të hipë në një aeroplan që fluturon mbi ujërat ndërkombëtare.

Një vend e heq kontrollin e tij rreth pikave të tij të hyrjes? Kanadaja, e cila tani po mirëpret qytetarët amerikanë të vaksinuar plotësisht dhe banorët e përhershëm të SHBA. Qeveria kanadeze zgjodhi një kohë të mirë për të lehtësuar kufizimet e tyre të udhëtimit për mysafirët e vaksinuar, sepse fundi i verës deri në vjeshtë është ndoshta koha më e mirë për të vizituar vendin. Peizazhi i pakrahasueshëm, veçanërisht gjethet e vjeshtës me ngjyrë të zjarrtë në të gjithë Kanadanë duket si diçka nga një pikturë vaji Robert Amirault.

Plus, vendi i dytë më i madh në botë krenohet me një mori hotelesh dhe vendpushimesh të dizajnuara nga Québec në Toronto.

1.Wickaninnish Inn

I vendosur midis një pylli të vjetër dhe Paqësorit të akullt në bregun perëndimor të ishullit Vancouver, Wickaninnish Inn, një pronë e Relais & Châteaux, po feston 25 vjetorin e tij këtë gusht. Strukturat e Inn-it, të bëra duke përdorur bredh, dru të gdhendur, gur dhe xham shfaqin në mënyrë të dukshme skulptura dhe piktura nga artizanët vendas, veçanërisht Henry Nolla dhe Maxwell Newhouse. Nolla projektoi dyert e kedrit të verdhë të gdhendur në Inn, një nga elementët më të njohur të pronës.

Arkitektura e thyer elegante është një nga tërheqjet më të mëdha të Inn. Në dimër, stuhitë formohen rreth Ishujve Aleutian dhe rrotullohen përtej oqeanit, duke u përplasur në bregun perëndimor të Ishullit Vancouver. “Ne marrim valë deri në 30 metra të larta,”-thotë drejtori menaxhues Charles McDiarmid. Ai dhe familja e tij e vlerësojnë aq shumë oqeanin sa u siguruan që për 75 dhomat e mysafirëve dhe pothuajse të gjitha hapësirat publike të instalonin një mikrofon të specializuar në bregdet për të sjellë brenda tingujt qetësues të valëve që përplasen.

2.Auberge Saint-Antoine

I vendosur në brigjet e lumit Shën Lawrence në Qytetin e Vjetër të Kebekut, Auberge Saint-Antoine me 95 dhoma është krejtësisht i përshtatshëm në mënyrë të përkryer me rrethinën e tij historike. Në fakt, qyteti në vetvete është një sit i Trashëgimisë Botërore të UNESCO -s dhe ekipi i projektimit që mori përgjegjësinë për brendësinë e hotelit, Décors Price Amyot Price, përfshiu rrënjët e qytetit me 6 suita me temë historike dhe dy dhoma të ftuar në Maison Hunt, një strukturë e shekullit të 18-të që nga viti 2003, e lidhur me ndërtesën kryesore.

Hapësirat e mbushura me histori nuk ndalen në strehimin e mysafirëve; ato vazhdojnë në të gjitha zonat e përbashkëta, përfshirë dhomën e kabaresë. Dritarja pop-up ka shndërruar në mënyrë elegante dhomën e kabinës së hotelit të shekullit të 19-të në një kryevepër biofilike, duke sjellë kopshtin në vend brenda në dekor dhe në menu. Grupi i bimëve të varura në vazo dhe trarët prej druri të vitit 1822 plotësojnë ndjenjën e butë dhe organike të restorantit.

3.W Toronto

I vendosur mirë në Yorkville, një fshat i mrekullueshëm, i kthyer në një destinacion të shkëlqyeshëm, W Toronto me 254 dhoma, e cila do të hapë dyert këtë dimër, përfshin pothuajse çdo komoditet luksoz që një mysafir mund të dëshirojë, përfshirë W Sound Suite, një studio private regjistrimi për artistët. 30 nga ato dhoma janë suita dhe dy, të quajtura suita Extreme WOW, janë më shumë se 1.000 metra katrorë. Thënë kështu, pjesa qendrore e këtij vendi është lehtësisht dhoma e ndenjes, një hapësirë e gjerë me koncepte me tavane të larta dhe një menu e larmishme.

4.Clayoquot Wilderness Lodge

Pasi iu nënshtrua një rinovimi prej 2 milion dollarësh, Clayoquot Wilderness Lodge ka një fokus të veçantë në përmirësimin e 25 tendave luksoze të pronës dhe ambienteve të tyre të brendshme. Për ata që kërkojnë një arratisje nga jeta e qytetit, Clayoquot Wilderness Lodge do të bindë këdo që të anulojë kërkimin. Në fakt, është i arritshëm vetëm me aeroplan.

Ka edhe shumë aktivitete për të bërë. Hipur mbi kalë, vëzhgim balenash, arinjsh dhe turne me helikopterë janë vetëm disa nga aktivitetet që ofrohen në shtëpizën ultra të izoluar. Përndryshe, nuk është turp të kalosh orë të tëra në tenda, të cilat janë të pajisura me dekor të punuar në vend, pjesë të rafinuara dhe luksoze.

5.1 Hotel Toronto

Në këtë hotel është një restorant që shërben ushqime të shijime nga ferma në tryezë në një hapësirë shumë të gjelbër. Për më tepër, ekipi i Hotel 1 ka bashkëpunuar me “GreenPlanet” për të kthyer të gjithë vajin dhe yndyrën që del nga kuzhinat në biokarburant. Këtu janë të dizajnuara 91 dhoma për mysafirë, 21 suita, pishina në çati me pamje nga qyteti dhe hapësirat prej 3.600 metrash katrorë janë të pajisura në mënyrë të përsosur me bukurinë natyrore përreth.

6.Manoir Hovey

E porositur në vitin 1900 nga banori i Atlantës dhe presidenti i nderuar i Georgia Power, Henry Atkinson, Manoir Hovey është një vend i denjë për një udhëtim rrugor, që është vetëm 7 orë me makinë nga Manhattan. Çdokush që vlerëson arkitekturën, duhet ta zhvendosë këtë hotel në Québec në krye të listës së tyre të udhëtimeve, sepse pjesët e jashtme të tij janë një shenjë e një prej banesave më të famshme në botë: Mount Vernon e George Washington. Në fakt, Atkinson projektoi shtëpinë e tij verore kanadeze, tani një hotel me 36 dhoma.

Hoteli i cili ende ndihet si një shtëpi private, shtrihet në 30 hektarë, që përfshin kopshte angleze me shumë kujdes dhe gati 2.000 metra në bregdetin e Liqenit Massawippi. Pjesa qendrore e hapësirës, është një nga restorantet rezidentë të hotelit, Le Hatley, i cili e ka marrë emrin nga fshati i çuditshëm në të cilin banon hoteli. Delikatesat franko-kanadeze të kuzhinierit Alexandre Vachon duken edhe më dekadente në dhomën e ngrënies të sapopërfunduar së fundmi, e cila është e mbështjellë me një letër-muri me bar deti përmban bojëra uji në shkallë të gjerë nga artistja vendase, Sara Peck Colby.

7.The St.Regis Toronto

Megjithëse hoteli u detyrua të mbylli përgjithmonë dyert e tyre gjatë pandemisë, St.Regis Toronto e mori kohën për të punuar, duke thirrur organizatorët për të imagjinuar 258 dhomat dhe suitat e reja bashkëkohore. Hoteli gjithashtu përfundoi Iridium Spa të shumëpritur me rreth 15,000 metra katrorë në katet e 31-të dhe të 32-të. Koncepti i Wellness, i cili përmban 11 dhoma trajtimi, dhoma dollapësh të gjera ku secila prej të cilave ka një dhomë me avull, një sallon dhe një sallë pritjeje, nuk është asgjë më pak se një vend i shenjtë urban. Vetëm një kat mbi banjën është një pishinë me ujëra të kripura dhe sauna detare.

8.Post Hotel & Spa

E ndërtuar në 1942 në Alberta, shtëpiza kryesore e Post Hotel & Spa i jep një kuptim krejt të ri idesë së DIY. Udhërrëfyesi vendas kanadez, Jim Boyce mblodhi një ekuipazh prej vetëm 10 burrash dhe shkoi në punë duke përdorur asgjë më shumë se trungje që i siguronin në Revelstoke aty pranë dhe në burimet e lumit Bow. Me dhoma dhe suita tradicionale të mysafirëve, kabina private dhe një shtëpizë prej 3000 metrash katrorë në brigjet e lumit Pipestone, strehimet e Post-ës janë aq të ngrohta. A e përmendëm që shtëpiza krenohet me një bodrum vere prej 23,000 shishe?!