Celebrities Fashion

Kapele në formë kove, atlete të viteve 1990 dhe Justin Bieber që nuk transmeton më besim/ Pse Gjenerata Z është Gjenerata më e re X

Verën e kaluar, në fazën e lumturisë pas daljes nga pandemia, mora pjesë në disa festivale muzikore në Londër. “Gala” në Peckham dhe ngjarja e “Peggy Gou’s Pleasure Gardens” qartësisht për një audiencë më të re se unë, por që të dy ndiheshin shumë të njohur. Pjesërisht, ishin formacionet, Gilles Peterson, Horse Meat Disco, DJ Harvey, të gjithë artistë të mirë që kanë bërë tregtinë e tyre që kur unë munda të shkoja legalisht në klubet e natës. Por kryesisht ishte se turma ishte një det njerëzish gjysma e moshës sime, që luanin në rininë time: xhaketa Stüssy, Berghaus dhe Stone Island, pëlhura GoreTex, Air Max 95, bluza futbolli të Anglisë vintage dhe kapuç me motive kozmike. Shumë njerëz me veshje shumë interesante.

Gjenerata X është termi për njerëzit që ndoqën ‘bebe boomers’, Pew Research e përkufizon brezin si çdo person i lindur midis 1965 dhe 1980. Për Gjeneralin Xers si unë, i cili u rrit në një kohë të qeverive të krahut të djathtë, veshjeve të tepërta të rënda dhe shthurja kulturore e shkaktuar, gjërat ndihen çuditërisht të njohura në botën kulturore të populluar nga Gjenerata Z ata të lindur midis 1997 dhe 2012. Justin Bieber duket se po modelon veten si një anëtar i “Faith No More” rreth “We Care A Lot”. Adoleshentët janë duke pritur për rënie të Nike Air Jordans, ndërsa adidas po rinis linjën e saj EQT. Kultura e futbollit e mishëruar nga skuadra e Anglisë duket më e ngjashme me patriotizmin progresiv të nxitur në fillim të viteve 1990 sesa në ditët e paguara dhe të paarritshme të viteve 2000.

Pasi t’i vini re këto paralele kulturore, filloni të shihni të gjithë periudhën e Gjeneratës X duke u riprodhuar sot. Jay-Z së fundmi ka pozuar me pikturën e Jean-Michel Basquiat të vitit 1982 “Equals Pi” për një fushatë të “Tiffany & Co”, ndërsa arti i Keith Haring është shfaqur në rroba kudo nga “Uniqlo” tek “H&M”.

Artisti Chito, bashkëpunëtor i “Givenchy”, kap të njëjtën frymë të momentit kur grafi për herë të parë shkoi jashtë tokës. Etiketat e stilistëve duke përfshirë CELINE HOMME dhe LOEWE sugjerojnë se “Glastonbury Festival”, fundi i viteve 1980 është një pikë e zakonshme referimi, ndërsa skena e patinave rreth Palace dhe Supreme minon një shtresë kulturore që do të rezonojë këdo që rrinte në Slam City në fillim të viteve 1990.

Post Malone dhe Kid Cudi kanë bërë homazhe të qëllimshme për stilin e Kurt Cobain në performancat e fundit publike, ndërsa TOM FORD, Alexander McQueen dhe Comme des Garçons janë të gjithë me kokë për kardiganin e tij të famshëm ‘mohair’ këtë sezon. Sipas Derek Morrison, menaxher i përgjithshëm në tregun e modës “StockX”, të dhënat e tij mbështesin perceptimet e një ringjalljeje të “Gen X” e njohur ndryshe si gjenerata X. Shitjet e kapeleve në formë kove të stilit ‘Madchester’ janë rritur 750 për qind nga viti në vit dhe atletet fillimisht nga vitet 1980 dhe fillimi i viteve 1990, si “Reebok Classic” dhe “Air Jordan” 4, 5 dhe 6, janë të gjitha në rritje.

Ju keni të gjithë stilin e Matricës. Xhinse XXXXL, të veshura nga Bieber, dhe xhaketa të mëdha nga “Balenciaga”. Ju gjithashtu mund të vendosni dhe ‘Gorpcore’ në këtë. Ata i referohen asaj që veshin burrat me të vërtetë mesatarë në vitet 1990.

Një frymë e përgjithshme e kësaj krijimtarie është në lëvizje. Pas një dekade që dëgjoi për dashurinë e mijëvjeçarëve për t’u ngurtësuar, për t’u përmbledhur, për horoskopët dhe për të shkruar ditar të ndërgjegjshëm, Gjenerata Z duket se është më i interesuar për llojin e lëvizjeve anarkike që përcaktoi brezin e prindërve të tyre. Kultura e pijeve alkoolike, depot e fotografive të pafiltruara dhe memet tallëse mijëravjeçare janë përfshirë, duke zëvendësuar një estetikë të Kinfolk-ut dhe një ritual të djegies së sherebelës.

Një artikull i kohëve të fundit në “Wired” bëri që edhe përçarja rinore e TikTok të ndihet shumë si e Gjeneratës X.  Zhytni veten në TikTok dhe do të shihni një rikthim të vrullshëm të temave të vjetra të viteve ’90: vetë-egërsi, përçmim për të pasurit, anti-komercializëm, sëmundje të hapur mendore dhe çdo nuancë ironie. Në fakt, TikTok është një zonë komforti e Gjeneratës X.

Për të vërtetuar pikën, ka edhe një subkulturë të lulëzuar në platformë. “Ajo që po gjejmë në TikTok është se mendësia ka më shumë rëndësi se viti i lindjes së dikujt,” thotë Neil Boorman, kreu i Laboratorit Kreativ të TikTok në Evropë.

“Kjo ringjallje është padyshim një gjë,” thotë Lauren Cochrane, shkrimtare e vjetër e modës në “The Guardian” dhe autore e studimit të modës “The Ten”. Ajo e përshkroi këngëtaren-kantautoren Olivia Rodrigo që u kthye në Shtëpinë e Bardhë me një kostum Chanel të vitit 1995 si “mbretëresha e Gjeneratës Z” dhe detajon shembuj të tjerë të fundit. “Ju keni njerëz si Bella Hadid dhe Kendall Jenner që shkojnë për të gjithë stilin “Matrix”. Janë xhinset XXXXL, siç i ka veshur Bieber, dhe xhaketat e mëdha nga Balenciaga.

Cochrane thekson se ajo që e bën këtë më interesante sesa një modë e drejtpërdrejtë retro është mënyra se si Gjenerata Z po përdor në vend të kësaj pikat e referencës më delikate të Gjeneratës X si një pikë kërcimi. “Dizajnerët po hulumtojnë në një epokë dixhitale,” thotë ajo. “Ka shumë teori se si Gjenerata Z nuk është në një epokë të caktuar, por në një kolazh referencash të ndryshme të mbledhura së bashku. Mendoj se ndoshta kjo është arsyeja pse markat si “Gucci”, të cilat janë të gjitha për të bashkuar epoka të ndryshme, janë kaq të suksesshme.”

Joe Muggs, autor i Bass, Mids, Tops, një histori shteruese e kohëve të fundit e kulturës britanike të sistemeve të tingullit, e sheh këtë qasje ndaj kulturës si ajo që e bën muzikën aktuale britanike kaq emocionuese të një periudhe të caktuar nga mesi deri në fund të viteve 1980. “Ambicili nga i cili dalin Sault, Jorja Smith, Greentea Peng, Swindle dhe Joel Culpepper është disi si qytetet e shtëpisë në Mbretërinë e Bashkuar ku jazz, hip-hop, dancehall, dub, pak latinisht, pjesët më argëtuese të trashëgimisë së post-punk-ut (përfshirë feminizmin e tij) krijuan terrenin pjellor nga i cili dolën Sade, Smith & Mighty, Massive Attack, Nightmares On Wax, Young Dishiples dhe, më e rëndësishmja nga të gjitha, Soul II Soul. Ajo që kemi tani është një gjë shumë e ngjashme.”

Ashtu si Gjenerata X ishte aty në lindjen e estetikës dhe thuri historinë e kulturës analoge në diçka krejtësisht të re, Gjenerata Z po bën diçka të ngjashme me mbingarkimin e informacionit që shënoi fazën e parë të epokës dixhitale. “Kjo ishte jashtëzakonisht dërrmuese dhe shkaktoi të gjitha llojet e përplasjeve kulturore, por edhe një paralizë të zgjedhjes,” thotë Muggs. “Por, ndërsa Gjenerali Z erdhi në moshë, të kuptuarit se si të lundrosh mbingarkesën e informacionit duke kuruar kuratorët e tu ishte aty.”

Përmes gjithë këtyre nyjeve kulturore, një jehonë e përbashkët midis asaj kohe dhe tani është një ndjenjë e fortë optimizmi dhe pozitiviteti. Seb White, kreu i operacioneve në revistën e futbollit “Mundial”, flet për Kampionatin Evropian të fundit dhe një emocion kolektiv që pasqyronte fuqishëm atë të Italisë së viteve ’90. “Vetëm faktori i ndjenjës së mirë,” thotë ai, “por gjithashtu nuk mund ta besoja mënyrën se si të gjithë këta të rinj që as nuk kishin lindur asokohe kishin veshur fanellat e Italisë ’90 dhe Euro ’96. Nuk ka më shumë gjëra që më befasojnë në futboll, por kjo ndodhi.”

Ai sheh edhe një pamje romantike të një kohe më optimiste tek fansat e rinj. “Gjë është se atëherë ne ishim të qetë. Dhe tani, me Brexit dhe çfarë keni ju, ne nuk jemi. Në fakt, të gjithë na urrejnë. Kjo nuk ka qenë një kohë pozitive për të gjitha llojet e arsyeve dhe kështu njerëzit janë të lidhur me diçka që është.

Në “StockX”, Morrison sheh një dinamikë të ngjashme në lojë. “Pas disa viteve të çmendura që kemi përjetuar të gjithë, nuk jam i befasuar që njerëzit po kthehen në kohën kur kohët dukeshin më të lumtur,” thotë ai.

Ky pozitivitet i vetë-prodhuar është ndoshta filli më i fortë që kalon midis Gjeneratës X dhe Gjeneratës Z dhe ai që shpjegon pse dy brezat kanë kaq shumë të përbashkëta (dhe gjithashtu pse është pjesa e mëvonshme, më optimiste e epokës që po zhvillohet kryesisht referuar, në vend të viteve të mëparshme të papunësisë dhe grevave).

Gjenerata X u rrit në një kohë të qeverive në dukje të paarritshme të krahut të djathtë, të cilët ishin përfshirë në një luftë të egër kulturore. Punësimi dhe perspektiva ekonomike ishin të dobëta. Vitet e formimit u jetuan nën hijen e sëmundjes (AIDS) dhe katastrofës ekzistenciale (luftës bërthamore). E megjithatë nga kjo doli një botë e veshjeve të rrugës, subkulturës, radio-ve pirate, atleteve, artit të rrugës, liberalizmit social, udhëtimeve të kohës së lirë, revolucioneve të restoranteve dhe protestave radikale.

Ka kuptim që edhe në mënyrë të pandërgjegjshme, Gjenrata Z e përballur me shumë nga të njëjtat sfida po përgjigjet në një mënyrë që duket e dallueshme për ata prej nesh që e bënë atë herën e parë. Ky është një brez që, në çdo masë, i është bërë një dorë jashtëzakonisht e keqe. E megjithatë si përgjigje ata po krijojnë etiketa, mbushin galeritë, krijojnë stacione radioje në internet, bëjnë revista, zgjidhin problemet, tallen pa mëshirë me të moshuarit dhe përgjithësisht jetojnë për momentin. Dhe nëse kjo nuk ju bën të ndiheni optimistë për të ardhmen, asgjë nuk do të ndodhë.