Bota Travel

Kush tha që vera mbaroi dhe nuk marrim dot më rreze dielli?! Ne ju njohim me vendet më të mira në Europë edhe për stinën e dimrit…

Brazili ose Bali mund të jenë sinonimi i plazheve të nxehta në muajin janar, por ka edhe alternativa të tjera kur ju thjesht dëshironi të merrni pak dozë të vitaminës D deri në muajin mars. Nga ishujt e njohur që gumëzhin edhe në vjeshtë, deri tek destinacionet europiane të pushimeve në qytete të cilat ndriçohen edhe nga dielli i pakapshëm i dhjetorit, këto destinacione dimërore dhe me diell në Europë nënkuptojnë se “arratisja” nga ditët e ftohta të dimrit është lehtësisht e arritshme. Kush tha që vera mbaroi dhe nuk marrim dot më rreze dielli?! Ne ju njohim me vendet më të mira në Europë edhe për stinën e dimrit…

Qipro

Zgjedhja më e mirë për: adhuruesit e natyrës
Temperaturat gjatë muajit dhjetor:  10-19°C

Është e lehtë të harrohet se Qipro është vetëm rreth 130 milje larg brigjeve të Libanit. Dhe, çuditërisht, temperaturat e tij në dimër janë më ndryshe sesa pjesa më e madhe e Europës kontinentale, që do të thotë koha e hoodie-ve të trasha është jashtë sezonit. Dimri është gjithashtu një kohë e shkëlqyeshme për të ecur në pyjet e dendura të Qipros, ku mund të viziton manastire magjepsëse bizantine.

Ku të qëndroni: Qyteti bregdetar i Paphos është një bazë e shkëlqyer për të eksploruar ishullin dhe është “shtëpia” e shumë prej hoteleve më të mira në Qipro, duke përfshirë hotelin e Almyra. Në veri janë disa nga plazhet më të bukura të ishullit, së bashku me hotelin Anassa buzë plazhit (mbyllur nga 28 nëntor deri më 31 mars), i vendosur një udhëtim të shkurtër me varkë larg Lagunës Blu.

Ishujt Kanare

Zgjedhja më e mirë për: kërkuesit e diellit dhe vitaminës D
Temperaturat gjatë muajit dhjetor:  11-21°C

Në verë, era që godet Lanzarote dhe Fuerteventura është një fllad i bekuar nga nxehtësia e fortë. Në dimër, flladi i përmendur sjell me vete pak të ftohtë, kështu që është më mirë të shkoni në ishujt e tjerë Kanare: Tenerife ose Gran Canaria. E para ka bërë përparime të mëdha në ripozicionimin e vetvetes si një qendër kulturore me një galeri arti të projektuar nga firma zvicerane Herzog dhe de Meuron dhe salla e koncerteve të Santiago Calatrava në Santa Cruz. Dhe kjo e fundit ka mjaft hijeshi përtej pikave mjaft të zhvilluara turistike. Kryeqyteti, Las Palmas, ka një skenë të gjallë peizazhi, veçanërisht rreth fshatit Artenara, është e duhura për alpinistët. Fluturimet në të dy ishujt nga Londra janë rreth katër orë e gjysmë.

Ku të qëndroni: Në Las Palmas, Bed and Chic është një hotel i lezetshëm me 12 dhoma që të kujton pamjen e Ace Hotel. Në Tenerife, Hotel San Roque, është një shtëpi e bukur feudale e shekullit të 18-të, ku ngrënia dhe qëndrimi zhvillohen rreth pishinës së oborrit.

Madeira

Zgjedhja më e mirë për: kërkuesit e aventurave por edhe për pensionistët
Temperaturat gjatë muajit dhjetor:  15-20°C

Destinacioni i zgjedhur, Madeira e vjetër ka qenë e zënë duke u “rikonstruktuar” si një vend për aventura të ushqyera nga adrenalina. Dhe pse jo? Ishulli është një ‘Eden’ i jashtëm në miniaturë, me plazhe me rërë të zezë, kanione të thelpisura dhe faqe shkëmbore. Që do të thotë çiklizëm i mrekullueshëm malor dhe pamje të mrekullueshme për ata që guxojnë. Rrjeti i levadas (kanalet e ujitjes së ujit në ishullin vullkanik) mundëson vrapimin emocionues mes shtigjeve.

Ku të qëndroni: Hoteli më i famshëm i ishullit është Reid’s Palace, A Belmond Hotel – një pallat rozë buzë shkëmbit me një yll Michelin dhe pishinë mahnitëse. Nëse po udhëtoni në grup, Okulus është zgjedhja dhe falë ambienteve të saj të kuruara, është lehtësisht vila më e lezetshme në Madiera.

Algarve, Portugali

 

Zgjedhja më e mirë për: atë shkëputjen nga gjithçka
Temperaturat gjatë muajit dhjetor:  9-18°C

Rajoni më jugperëndimor i Evropës kontinentale ka mikroklimën e vet me diell që e bën atë vazhdimisht më të ngrohtë se pjesa tjetër e Portugalisë. Nuk do të jeni me bikini në dimër, por temperaturat “e këndshme” nënkuptojnë që një numër i madh hotelesh dhe restorantesh qëndrojnë të hapura gjatë gjithë vitit dhe qytete të tilla si Albufeira janë mjaft të njohura. Larg atyre paketave ekskluzive, ka brigje me shkëmbinj të kuq dhe fshatra të vendosura midis kodrave për t’u eksploruar.

Ku të qëndroni: Shijoni një arratisje të qetë në Casas da Quinta de Cima, ku një seri prej nëntë shtëpizash të vogla ndodhen në një pronë të madhe në Algarve lindore. Për diçka më madhështore, rezervoni një dhomë në Bel Vista, një hotel me vilë të shekullit të fundit me një pishinë të përshtatur nga palma të holla, një L’Occitance Spa dhe një restorant Michelin me një yll nga Chef João Oliveira.

Athinë, Greqi

Zgjedhja më e mirë për: kërkuesit e kulturës
Temperaturat gjatë muajit dhjetor:  10-15°C

Ndoshta çuditërisht, kryeqyteti grek qëndron shumë më i ngrohtë se shumë vende në vijën bregdetare të vendit me ajër të kripur sapo fillon dimri. Aq më mirë për ata që duan një pjesë të diellit diku në një plazh. Athina është një destinacion klasik i pushimeve në qytet, por fluksi i artistëve, kuzhinierëve dhe hoteleve të reja gjatë viteve të fundit nënkupton se lagjet dhe restorantet që duhen vizituar janë tani po aq tërheqëse sa vendet më të suksesshme. Kaloni ditë duke eksploruar muzetë, bibliotekat dhe galeritë e shumta— ju sugjerojmë veçanërisht Qendra Kulturore e Fondacionit Stavros Niarchos, e cila është shtëpia e Bibliotekës Kombëtare të Greqisë, Operas Kombëtare Greke me një park prej 42 hektarësh.

Ku të qëndroni: Për një dhomë me një pamje të bukur, disa suita në xenodocheio Milos kanë tarraca të mëdha me pamje nga Parlamenti i vjetër. Nëse jeni këtu për pak diell dhe ushqim, Ergon House është më shumë sesa thjesht një restorant me dhoma pasi kati i parë është një “mini kuzhinë”, furrë buke dhe jo vetëm…

Ishujt grekë

Zgjedhja më e mirë për: notarët
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: në varësi të ishullit ku jeni, temperaturat variojnë nga 13-17°C

Egjeu i mrekullueshëm është padyshim më i bukuri i deteve të Europës, si Paros, Santorini dhe Milos, janë ende të vizitueshëm në dimër, këto e bëjnë një destinacion mjaft interesant gjatë gjithë vitit për notarët. Në vende si Santorini, të zgjedhësh ta vizitosh jashtë sezonit turistik do të thotë që mund të eksplorosh pamjet piktoreske pa u bezdisur nga turmat e mëdha me njerëz, ndërsa Rodosi njihet për qiellin e pastër blu dhe temperaturat e ngrohta edhe gjatë dimrit.

Ku të qëndroni: Shumë hotele të ishullit grek mbyllin dyert midis fundit të tetorit dhe fillimit të majit, por ka një pjesë të vogël që vazhdojnë të mirëpresin turistë. Në Santorini, Opsis Cave Houses janë një nga vendet në Oia që ende mirëpresin “mysafirë”. Më e mira nga të gjitha, pamjet janë krejtësisht të veçanta përgjatë detit blu vezullues.

Ishujt Azore

Zgjedhja më e mirë për: aventurierët e ndërgjegjshëm për mjedisin
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: 13-18°C

Ju mund të mendoni se përfshirja e Ishujt Azore e shtrin më gjerë përkufizimin e Europës, por arkipelagu i Atlantikut është në të vërtetë rreth pesë orë nga Londra. Dhe në çdo rast, ata nuk janë grupi juaj tipik i ishujve të izoluar. Si fillim, këtu nuk është kurrë kaq nxehtë, madje edhe në verë. Njerëzit nuk e vizitojnë për të qëndruar gjatë në plazh si në stilin e Maldiveve. Ata vijnë sepse është një pjesë e natyrës, e pasur me kafshë të egra, plot me kratere dhe shpella, burime të nxehta dhe pyje të harlisur. Të gjitha këto po menaxhohen në mënyrë të qëndrueshme: vetëm 5 për qind e tokës është e zhvilluar dhe ishujt janë të mbushur me parqe shumë të bukur.

Ku të qëndroni: Qëndroni në Santa Barbara Eco-Beach ose në shtëpizën e liqenit Sete Cidades, të dyja në São Miguel.

Malta

Zgjedhja më e mirë për: adhuruesit e dizajnit dhe obsesivet e hoteleve
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: 11-18°C

Malta, perla e nënvlerësuar e Mesdheut është gjithashtu një qendër gastronomike e mbushur me histori, e mbushur me hotele të klasit të parë dhe e rrethuar nga disa nga më të mirët në botë. Vizitojeni në dimër për një fundjavë duke eksploruar Valletta-n e mrekullueshme, kryeqytetin e lashtë që ka pësuar edhe një zhvillim të vogël kohët e fundit, duke i kthyer disa nga shtëpitë e tij të mrekullueshme të qytetit në hotele me dizajn të shkëlqyer. Skena e restorantit po lulëzon gjithashtu. Shkoni në Hotelin Britanik në Valletta ose Barracuda pranë bregut të Sliema për të provuar një shije të ushqimit tradicional mesdhetar.

Ku të qëndroni: Domus Zamittello në Valetta është një kryevepër e restauruar nga shtëpia e bombarduar e operës, me tavane të pikturuara. Iniala Harbour House ofron një vend në rreshtin e parë në Grand Harbour në katër shtëpitë e tij të rinovuara në mënyrë të zgjuar.

Siçilia

Zgjedhja më e mirë për: të apasionuarit pas ushqimit
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: 11-18°C

Ishulli më jugor i Italisë le të themi se ka një mot që të përputhet. Vizita në këtë kohë të vitit ju lejon të afroheni edhe me vlerat historike të pabesueshme të Siçilisë, si Tempulli i Concordia në Agrigento, i cili pushtohet nga një numër i madh i turistëve në mënyrë të pabesueshme në sezonin turistik. Me një kulturë të veçantë ushqimore.

Ku të qëndroni: Belmond Grand Hotel Timeo është hoteli i madh i Sicilisë, me banja të pasura prej mermeri dhe një pianist që i nxit çiftet të kërcejnë në ballkonin elegant me pamje nga Taormina e ngjashme me atë të stilit Amalfi.

Antalia

Zgjedhja më e mirë për: familje
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: 10-16°C

Duke përfshirë dy kontinente, toka e madhe e Turqisë është mjaft e larmishme për të justifikuar pseudonimin e saj: toka e katër stinëve. Për diellin e dimrit, pjesa më e mirë e vendit për t’u vizituar është, e parashikueshme, bregdeti jugor, veçanërisht zona përreth Antalias. Ka një shtrirje të gjatë hotelesh mjaft luksoze në perëndim të qytetit, shumë prej të cilëve janë vende argëtimi miqësore për familjen më vete, me fusha golfi dhe kënde lojërash pranë plazhit. Në bregun më të egër jugperëndimor të Turqisë, është edhe qyteti i bukur i Bodrumit.

Ku të qëndroni: Për një përvojë autentike, vizitoni një nga bujtinat e Pansiyon të vendosura në të gjithë qytetin. Pronarët do të ndajnë me entuziazëm rekomandimet e tyre për një qytet që humbet ndjeshëm në krahasim me verën. Për diçka më private, vizitoni Villa Pairidaeza të Kalkan-it ku perëndimet e diellit duhet të shihen për t’u besuar.

Sevilje, Spanjë

Zgjedhja më e mirë për:  eksplorimin e qytetit
Temperaturat gjatë muajit dhjetor: 8-18°C

Rrugët e fluturimit direkt gjatë gjithë vitit dhe temperaturat e favorshme e bëjnë Seviljen zgjedhjen perfekte për ata që kërkojnë vitaminë D në mes të dimrit. Hiqni palltot dhe pellushët e mëdhenj dhe zgjidhni xhaketa të lehta dhe shfrytëzoni kushtet e favorshme të ditëve me diell për fotografitë e Plaza de España. Dreka në afresk përgjatë rrugicave dredha-dredha që dalin nga Plaza Pumarejo dhe një pije pasdite nën qiellin blu në majë të Hotel Doña María. Shkoni në Sevilje midis javës së fundit të nëntorit dhe fundit të dhjetorit për të marrë vepra artizanale të punuar me dorë dhe ëmbëlsira nga tregjet e Krishtlindjeve.

Ku të qëndroni: Vendi më i rekomanduar në qytetin me diell për momentin është Nobu Hotel and Restaurant Sevilla, pasi ka hapur dyert në pranverën e vitit 2023. E vendosur në Plaza de San Francisco, me 25 dhoma është e vendosur në mënyrë ideale për të përjetuar të gjitha pamjet e qytetit gjatë një fundjave të gjatë. Admironi katedralen dhe çatitë përreth nga tarraca dhe shijoni pjatat e freskëta me ushqim deti në restorant.

Gjithësesi mbetet në dorën tuaj që të zgjidhni se në cilin vend do të kishit më shumë dëshirë që të shkonit gjatë periudhës së dimrit, pavarësisht se në Europë në çdo qytet atmosfera e bukur festive gjatë fundit të muajit nëntor dhe gjatë gjithë dhjetorit të krijon një tjetër ndjesi mjaft të bukur dhe mjaft të veçantë pasi janë festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri. Pavarësisht kësaj ka edhe persona që zgjedhin të marrin më shumë doza të vitaminës D dhe të bëjnë pak plazh gjatë kohës që në Europë mbizotëron dimri.