Celebrities Gossip

Po këtë herë çfarë ka ndodhur?! Rritet shqetësimi për shëndetin e Mbretëreshës Elizabeth…

Vëzhguesit mbretërorë shumë të vëmendshëm mund të kenë vënë re se duart e mbretëreshës duken qartësisht vjollcë në fotot e fundit. 95-vjeçarja kohët e fundit ka kaluar kohë në spital për analiza dhe është tërhequr nga “Remembrance Sunday” për shkak të një tendosje të shpinës.

Kështu, kur Elizabeth duke kryer një audiencë ballë për ballë në Kështjellën Windsor me gjeneralin Sir Nick Carter u pa për herë të parë dje, u interpretua si një shenjë se shëndeti i saj po përmirësohej. Por duart e saj ishin dukshëm të purpurta duke ngritur pyetje për çdo shkak të mundshëm, përtej viteve të saj të avancuara. Dr Jay Verma i Qendrës Mjekësore Shakespeare tha për Metro:

Mund të jetë fenomeni i Raynaud-it ose thjesht duar shumë të ftohta. Vjollca është për shkak të gjakut të deoksigjenuar.

Duart e purpurta mund të shkaktohen nga mungesa e qarkullimit, lëkura e brishtë, venat e ekspozuara, mavijosje, rrjedhje gjaku në indet nën lëkurë, siç shtoi eksperti mjekësor. Mbretëresha nuk ishte parë në një ngjarje personalisht për më shumë se një muaj që kur ajo organizoi një pritje për samitin global të investimeve në Windsor të martën, më 19 tetor.

Të nesërmen u njoftua se monarkja po merrte këshilla mjekësore për të pushuar. Më vonë u zbulua se ajo kishte një natë në spitalin King Edward VII për hetime paraprake. Ajo u tërhoq gjithashtu nga një vizitë e planifikuar 2-ditore në Irlandën e Veriut, një pritje për të mirëpritur liderët botërorë në samitin e klimës Cop26 në Glasgow dhe në Sinodin e Përgjithshëm të Kishës së Anglisë të martën.