Bota Travel

Shtatë destinacionet e ëndrrave që ju duhet t’i vizitoni të paktën një herë në jetë!

Është e drejtë të thuhet se nuk kanë qenë dy vitet më të lehta. Pra, ndërsa i themi lamtumirë 2021-ës dhe kalojmë në vitin e ri, të gjithë mund t’i lejojmë vetes një përkëdhelje pas shpine dhe ndoshta pak kohë diku larg në një vend të veçantë. Sepse në fund të fundit të gjithë e meritojmë.

Për disa prej nesh, kjo mund të jetë në një vend të largët, për të tjerët, është më afër shtëpisë. Ose thjesht diçka për të ëndërruar për vitin e ardhshëm. Por sido që të jetë situata, kudo që të ndodheni, shpresojmë që do të gjeni një mënyrë për ta kaluar sa më mirë në një farë mënyre. Nëse mund të udhëtoni, shpresojmë që vendet e mëposhtme mund të ofrojnë pak frymëzim. Dhe nëse nuk mundeni mirë, merreni këtë si një ushtrim ikjeje nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

01.
Vila Cetinale, Toskana, Itali

Cetinale është një shtëpi e madhe në Siena në pronësi të një lordi anglez. Të thuash se kjo është e pazakontë është një nënvlerësim, por atëherë asgjë në lidhje me këtë shtëpi të mrekullueshme nuk është e zakonshme, nga shumë mendohet se është shtëpia më e bukur në Toskanë, nëse jo në të gjithë Italinë. Fillimisht e ndërtuar për Papa Aleksandrin VII, ajo ka kopshte të pafundme me tarraca, e rinovuar së fundmi nga specialistja e dizajnit, Camilla Guinness. Është, çuditërisht, popullor si një vend dasmash, por nuk duhet të merrni me qera një vend për të bërë betimet. Tavolina e gjatë poshtë rrugës qendrore është veçanërisht tërheqëse, dyfish më e madhe kur ajo është e rrethuar nga miqtë tuaj më të afërt dhe e mbuhsur me ushqime të pafundme, tradicionlae të zonës dhe fantastike.

02.
Deep Woods Dwelling, Amagansett, Mbretëri e Bashkuar

Duhet të themi që në fillim, ky nuk është lloji i qytetit apo lloji i shtëpisë ku mund të organizoni një festë të madhe. Përkundrazi, ka të bëjë me relaksimin me familjen ose miqtë, të uleni pranë pishinës, të shijoni ajrin e detit. plazhet e pafundme ose shijimi i një darke me fruta deti në East Hampton. Dhe nëse moti është më pak i përshtatshëm, gjithmonë mund të shkoni edhe në bibliotekën e vetë-emëruar të shtëpisë ose në dhomën e kinemasë për të parë një film. Ekziston edhe një tavolinë pokeri e ngritur për mysafirët që duan diçka ndryshe. Gjëja më e mirë për të? Është pak më shumë se dy orë me makinë nga Manhattan. Ose, e dini, gjysmë ore me helikopter, nëse preferoni të bëni një super shëtitje.

03.
Tagomago Island, Ibiza

Tagomago është një copë toke 1,525 metra e gjatë në brigjet lindore të Ibiza-s dhe është lehtësisht ishulli privat më prestigjioz i Evropës. Ka vetëm një shtëpi ose më saktë një vilë madhështore me pesë dhoma gjumi me dritare të mëdha nga dyshemeja deri në tavan që lejojnë të shikoni pamje të pandërprerë të Mesdheut në të gjitha këndet. Ishulli ka jahtin e tij prej 33 metrash me qira, nëse dëshironi një udhëtim në Ibiza vetëm 900 metra larg për pak relaks më shumë. Përndryshe, ju mund të bëni karrierë rreth mbretërisë suaj të vogël madhështore. Në fakt, ju mund të bëni pothuajse atë që dëshironi pasi për fat të mirë uk ka asnjë fqinj për t’u ankuar.

04.
Serenissima, Mustique

Pak njerëz, përfshirë edhe ata të famshëm, mund t’i rezistojnë thirrjes së sirenës së Mustique. Mick Jagger zotëron një shtëpi këtu, Princi William shpesh gjendet në Barin e Basil në plazh dhe në një ditë të mirë mund ta gjesh zotin Tommy Hilfiger duke bërë banjo dielli pranë pishinës së tij. Tërheqja e saj është e dyfishtë është edhe shumë e bukur edhe shumë private, që do të thotë se mund të qëndrosh lirshëm pa frikë. Në fakt, vetëm mysafirët me një rezervim vile lejohen të shkelin në ishull; nuk ka udhëtarë ditorë. Serenissima emërtuar sipas Republikës së Venecias para vitit 1797 është një nga shtëpitë më të mira në ishull me pamje panoramike të plazhit Macaroni. Vila me pesë dhoma gjumi vjen me staf të brendshëm dhe në ambiente të jashtme për t’ju shërbyer në çdo moment gjatë këtij sezoni festiv.

05.
Owner’s Cottage në Matakauri Lodge, Zelandë e Re

Edhe pse e njohur si Owner’s Cottage, ajo mund të quhet më saktë Owner’s Mansion, aq shumë sepse plani i saj i dyshemesë vazhdon e vazhdon. Mund të jetë vetëm shtatë minuta nga Queenstown, por ato shtatë minuta ju çojnë në një nga pikat më të mrekullueshme dhe më të izoluara në Zelandën e Re. Shtëpia është e vendosur në ujërat e qeta të liqenit Wakatipu dhe e rrethuar nga vargmali Remarkables, kështu që do të keni vështirësi të gjeni një vend më të mirë për t’u çlodhur. Nëse aktivitetet janë më shumë gjëja juaj, shkoni në një shëtitje ose një kanoe në liqen. Ose nëse vërtet dëshironi të pushoni, atëherë zhytuni në vaskën e nxehtë në breg dhe qëndroni atje në paqe.

06.
Shtëpia Carskiey, Skoci

Tom Helme, ish-pronari i furnizuesve të bojës luksove “Farrow & Ball”, i ka dhënë një jetë të re pronës Carskiey Estate prej 7500 hektarësh që kur e bleu në vitin 2011. Sot, ajo shkëlqen. Është një vend i madh i ndërtuar për argëtim në stilin madhështor Eduardian, kështu që prisni dhoma të mëdha ngrënieje që të çojnë në dhoma edhe më të mëdha vizatimi dhe hapësirë për të paktën 16 kate sipër. Ajo gjithashtu ka akses në një vilë të ish-kapitenit të detit poshtë në plazh, e cila ka pamje nga ishulli Sanda dhe mund të përdoret si bazë për argëtime buzë detit nëse moti nuk është i qëndrueshëm.

07.
Vila Clémentine, Francë

Villa Clémentine është një kryevepër moderne me pesë dhoma gjumi në mjedisin e bukur të Cap Ferret. Është vendi i përsosur për t’u argëtuar, duke qenë i gjithi i hapur me dyer xhami të palosshme në pishinën e mrekullueshme. Por ajo që na pëlqen më shumë për të është vendndodhja e saj, e cila është mjaft afër plazheve dhe lagunave të Gjirit Arcachon dhe vetëm 50 milje nga Bordeaux. Është gjithashtu krejtësisht private, nuk ka fqinjë të afërt, kështu që ju mund t’i trokasni këngët e zotit Charles Aznavour gjatë gjithë natës nëse dëshironi.