Food & Drink Health & Beauty Lifestyle

Ushqimi që e mban trupin tuaj në formë në 12 muajt e vitit!

Gjatë verës dieta bëhet një fjalë kyçe dhe për këtë arsye kinoa mund të jetë aleati ynë i çmuar. E karakterizuar nga një përmbajtje e lartë niseshteje dhe për këtë arsye e lidhur shpesh me drithërat, kinoa ka karakteristika vërtet të shkëlqyera ushqyese. I përshtatshëm për ata që janë intolerant ndaj glutenit, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për ata që duan të mbajnë nën kontroll peshën dhe ndoshta edhe të humbasin disa kilogramë.

Disa nga gjërat e mira që na ofron kinoa janë:

1.Fuqia e lartë ngopëse

Me kinoa mund t’i themi lamtumirë vrimës së rrezikshme në stomak. Në fakt, falë miellit integral dhe fibrave, ai mund të japë një ndjenjë të shkëlqyer të ngopjes dhe është në gjendje të ulë nivelin e kolesterolit dhe sheqerin në gjak.

2. Ushqim i lehtë, por me vlera ushqyese

100 gram kinoa siguron rreth 370 kalori me një lugë të madhe vaj dhe e shoqëruar me një përzierje perimesh të freskëta të stinës, si domate qershie, bishtaja ose asparagus, ofron rreth 450 kalori. Ruan një vlerë të mirë ushqyese falë proteinave, yndyrnave, vitaminave, mineraleve dhe fibrave në sasinë e duhur.

3.Nuk ka gluten

Farat e bluara të kinoas ofrojnë miell që përmban kryesisht niseshte, prandaj kjo bimë klasifikohet si drithër edhe pse nuk është pjesë e barishteve.

4.Përmbajtja e indeksit glicemik

Megjithëse nuk është drithër, kinoa është ende një ushqim i përbërë nga 65% karbohidrate dhe për këtë arsye ka efekte në sheqerin në gjak. Megjithatë, indeksi i tij glicemik është më i ulët se drithërat e tjerë, si ato të rafinuara, ose krahasuar me orizin e bardhë, ndoshta edhe falë përmbajtjes së yndyrës dhe fibrave.

5.Kolesteroli nën kontroll

Fibrat që përmban kinoa rregullojnë kolesterolin e keq dhe ulin presionin e gjakut, duke ulur kështu rrezikun e çrregullimeve kardiovaskulare.

6.Humor i mirë

Falë pranisë së lizinës, kinoa gjithashtu ka veti antidrepresive dhe mban larg ankthin, melankolinë dhe trishtimin.

7.Ndihmon në dhimbjen e kokës

Përmbajtja e mirë e vitaminës B12 e kinoas është e dobishme në parandalimin e migrenës.

8. Ndihmon në shëndetin e lëkurës

Kinoa është studiuar në fushën kozmetike. Disa studiues kanë zbuluar vetitë eksfoluese të ekstraktit të marrë nga perikarpi i kinoas, pra pjesa e jashtme e saj, e konsideruar si një element mbetjesh i papërdorshëm, por i pasur me saponina dhe polifenole, të cilat veprojnë në shëndetin e lëkurës kundër plakjes qelizore.