Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Food & Drink

5 produkte shtëpie për zhdukjen e aromës së keqe të gojës

Mënyra më e mirë për të luftuar bakteret, të cilat shkaktojnë aromë të keqe në gojën tuaj është të bëni atë që dentisti juaj ju ka thënë: Lani dhëmbët dy herë në ditë dhe pastroni fillin çdo ditë. Por nëse furça e dhëmbëve nuk është e dobishme, provoni një nga këto pesë ushqime dhe pije që mund të ndihmojnë në largimin e frymëmarrjes së keqe.

majdanozi

Majdanozi është shpallur si një ilaç natyral për moshat, megjithëse ka një mungesë të dukshme të studimeve shkencore që mbështesin pretendimin. Pikërisht se majdanozi përmban klorofil. Cilësitë e tij antibakteriale mund të ndihmojnë në uljen e mikrobeve që prodhojnë squfur dhe që kontribuojnë në erën e keqe të gojës.

çaji jeshil

Sipas një studimi në çift, të njëjtat polifenole përgjegjës për vetitë antioksiduese të çajit të gjelbër gjithashtu mund të ndihmojnë në heqjen e përbërjeve të mbetura të squfurit në gojën tuaj. Megjithatë, efektet zgjasin vetëm përkohësisht.

kos

Një mënyrë më e përhershme për të zvogëluar halitozën mund të jetë duke e bërë kosin një pjesë të dietës tuaj. Një eksperiment i vitit 2005 zbuloi se shumica e pjesëmarrësve që hëngrën kos të pa ëmbëlsuar, të thjeshtë për gjashtë javë kishin nivele të ulëta të përbërjeve të squfurit në gojën e tyre dhe më pak pllaka, gjithashtu se ata që nuk e hanë.

fruta dhe agrume

Vitamina C ndihmon në uljen e baktereve (të këqija) në gojën tuaj, kështu që frutat e agrumet dhe ushqime të tjera të pasura me vitaminë C , si manaferrat, pjepri dhe brokoli krijojnë një meze të lehtë për luftimin e halitozës.

fruta dhe perime të tjera të papërpunuara

Meqenëse frutat dhe perimet “e gjalla”, krokante e nxisin gojën tuaj për të prodhuar shumë pështymë, ato mund të ndihmojnë në shpëlarjen e baktereve negative. Ato gjithashtu ndihmojnë në hidratimin, i cili është një pjesë e rëndësishme për të mbajtur larg frymën e keqe.