Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty Lifestyle

8 procedura bukurie që ndoshta do të ishte më mirë t’i shmangnit!

Ka shumë këshilla bukurie në internet, por ndonjëherë ato mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme dhe aplikimi i një maskë shafran i Indisë në fytyrën tuaj mund të bëhet një makth.

Kjo sepse lëkura juaj nuk i pëlqen eksperimentet dhe ka nevojë për kujdesin e duhur. Ndoshta nuk e dinit, por këto procedura kozmetike mund ta dëmtojnë shumë rëndë lëkurën tuaj:

1. Përdorimi i maskave DIY që mund të ngjyrosin lëkurën tuaj

Maskat natyrale mund të jenë të dobishme për lëkurën tonë, por kini kujdes me përbërësit që përdorni. Disa prej tyre thjesht mund të ngjyrosin lëkurën tuaj, si karrota ose shafrani i Indisë. Kjo situatë i ndodhi një blogeri, lëkura e së cilës u bë e verdhë pas një eksperimenti të tillë.

2. Përdorimi i vajit të kokosit në fytyrë

Sopas ekspertëve, vaji i kokosit është shumë komedogjen. Si rezultat, ai bllokon poret kështu që ekziston një shans i lartë i plasjeve dhe pikave të zeza në lëkurën tuaj. E njëjta gjë vlen edhe për lëkurën në trupin tuaj.

3. Përdorimi i limonit për të shkëlqyer lëkurën tuaj

Limonët kanë një pH 2-3 dhe mund të dëmtojnë barrierën mbrojtëse të lëkurës. Për krahasim, pH i lëkurës sonë është midis 4-5. Edhe pse përdorimi i limonit mund të ndriçojë pak fytyrën tuaj, pasi ta ekspozoni atë në rrezet e diellit, lëkura mund të krijojë flluska dhe acarim.

4. Përdorimi i uthullës së mollës për të eliminuar erën e trupit

Ju mund të gjeni disa këshilla se si të përdorni uthullën e mollës për të fshehur erën e trupit në internet, por nuk rekomandohet pasi ajo shkakton djegie për shkak të acideve të saj të forta. Pas aplikimit të tij, ju mund të irritoni lëkurën, veçanërisht nëse uthulla nuk është e holluar.

5. Përzierje sodë buke-kafe

Soda e bukës mund të funksionojë si një eksfoliant i lëkurës dhe të largojë qelizat e vdekura të saj si dhe bakteret. Por nga ana tjetër, lëkura juaj mund të bëhet e ndjeshme ndaj humbjes së lagështirës dhe të thahet. Humbja e barrierës së lagështisë gjithashtu çon në rritjen e baktereve të huaja.

6. Aplikimi i pastës së dhëmbëve për eliminimin e puçrave

Është më mirë të shmangni aplikimin e pastës së dhëmbëve në puçrrat tuaja për t’i tharë ato. Në vend të kësaj, ka të ngjarë të digjni dhe irritoni lëkurën e fytyrës suaj. Përveç kësaj, mund të çojë në një skuqje të lëkurës.

7. Përdorimi i avullit për të qetësuar lëkurën

Avulli i tepërt mund ta lërë lëkurën tuaj të irrituar dhe të thatë. Sigurohuni që nuk e bëni shpesh këtë procedurë dhe rregulloni temperaturën e avullit. Nxehtësia mund të prishë kolagjenin, duke bërë që rrudhat të shfaqen më shpejt.

8. Përdorimi i locionit të trupit për fytyrën tuaj

Locionet janë bërë vetëm për trupin tuaj. Ato mund të thahen dhe/ose irritojnë lëkurën e ndjeshme në fytyrën tuaj. Lëkura në trup është më e trashë dhe mund të trajtojë aroma të forta.