Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Health & Beauty

Benefitet e ujit të orizit për lëkurën tuaj…

Gratë japoneze janë të njohura për lëkurën e tyre të ndritshme dhe pa rrudha. Dhe megjithëse Japonia është vendi më novator në botë, gratë japoneze ende përdorin trajtime shekullore për t’u dukur vite më të reja se mosha e tyre. Një trajtim i tillë është uji që ka mbetur pas gatimit të orizit.

Mësoni mënyrat se si lëkura juaj mund të përfitojë nga  ky përbërës i thjeshtë…

1. Parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.

Përdorimi i ujit të orizit si pastrues i fytyrës mund t’ju ndihmojë të mbani rrudhat larg. Uji i fermentuar i orizit rrit prodhimin e kolagjenit në lëkurën tuaj dhe e ndihmon atë të qëndrojë e shëndetshme dhe rinore për më gjatë. Uji i orizit është gjithashtu i pasur me antioksidantë, gjë që e bën atë një armë të fuqishme dhe natyrale kundër rrudhave të hershme.

2. Vepron si një mbrojtës natyral i diellit.

Uji i orizit ka një efekt ftohës natyral dhe aplikimi i tij në lëkurën tuaj mund të ndihmojë në zbutjen e djegieve nga dielli dhe lehtësimin e acarimit. Elementet e gjetura në oriz janë vërtetuar se mbrojnë lëkurën kundër dëmtimit të diellit. Ekspozimi në diell është një nga shkaqet më të zakonshme të dëmtimit të lëkurës dhe përdorimi i ujit të orizit është një mënyrë e lehtë dhe e përballueshme për të mbrojtur fytyrën tuaj.

3. Riparon lëkurën e dëmtuar.

Industria e bukurisë ofron shumë produkte efektive por të shtrenjta që mund t’ju ndihmojnë të keni lëkurë më të mirë. Uji i orizit është një përbërës natyral dhe i lirë i kujdesit të lëkurës. Përveç aftësisë për të zvogëluar rrudhat, uji i orizit përmirëson dëmtimin e lëkurës dhe madje mund të përdoret për të trajtuar sëmundje të caktuara të lëkurës, të tilla si dermatiti atopik.

4. Zvogëlon pigmentimin e lëkurës.

Edhe pse hiperpigmentimi është zakonisht i padëmshëm, kjo gjendje e zakonshme e lëkurës mund të jetë mjaft e bezdisshme për disa njerëz. Nëse nuk trajtohen, njollat e errëta përfundimisht mund të çojnë në një ton të pabarabartë të lëkurës, gjë që mund ta bëjë fytyrën tuaj të duket e njomë. Uji i orizit është treguar se rrit prodhimin e melaninës dhe mund të zvogëlojë në mënyrë efektive hiperpigmentimin.

5. Merr lëkurën tuaj të yndyrshme nën kontroll.

Vajrat natyralë janë thelbësorë për shëndetin e lëkurës tuaj sepse ato mbajnë hidratimin dhe veprojnë si një barrierë mbrojtëse kundër agresioneve të jashtme. Por të kesh një fytyrë të yndyrshme dhe me shkëlqim nuk është shumë tërheqëse dhe ne shpesh kërkojmë tonerë ose pastrues. Në realitet, shumë produkte për kujdesin e lëkurës për lëkurën me vaj përmbajnë alkool që mund të shqetësojë aktivitetin e gjëndrave dhjamore dhe të shkaktojë mbiprodhim të yndyrës, e cila, nga ana tjetër, do ta bëjë lëkurën tuaj edhe më të yndyrshme. Përdorimi i ujit të orizit është një mënyrë e sigurt për të balancuar lëkurën me vaj, pasi eliminon yndyrën e tepërt dhe nuk e thajnë lëkurën tuaj.

6. Përmirëson lëkurën tuaj nga brenda jashtë.

Ndërsa aplikimi i ujit të orizit mund të përfitojë lëkurën tuaj në shumë mënyra, pirja e tij mund t’ju ndihmojë të transformoni lëkurën tuaj nga brenda. Uji i orizit është i shkëlqyeshëm për tretjen, përmban prebiotikë dhe dihet se ndihmon në helmimin dhe tretjen e ushqimit. Për shkak se shëndeti i zorrëve është thelbësor për lëkurën e bukur, uji i orizit është një ilaç vërtet magjik që do ta mbajë lëkurën tuaj me shkëlqim.