Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Lifestyle

Disa artikuj të njohur të veshjeve që mund të jenë të rrezikshëm për shëndetin tuaj!

Shumë artikuj të njohur të veshjeve ose aksesorëve nuk janë aq të padëmshëm sa mendojmë. Nëse nuk i kushtojmë vëmendje pëlhurave që veshim, ose nëse blejmë syze dielli në rrugë ose zgjedhim rroba në modë, por jo vërtet të rehatshme, pasojat mund të jenë vërtet të këqija, si në rastin e këtyre më poshtë:

1. Rroba banje blu

Kur zgjidhni një palë rroba banje për fëmijë, zgjidhni një ngjyrë të ndritshme si e kuqe, e verdhë, etj. Ato dallohen mirë kundër ujit si në pishinë, liqen ose det. Por është më mirë të shmangni rrobat e banjës blu për veten dhe fëmijët tuaj. Në këto rroba banje, një person në ujë është pothuajse i padukshëm dhe kjo është e pasigurt për arsye të dukshme.

2. Streçe shumë të ngushtë

Veshja e vazhdueshme e streçeve mund të çojë në acarim të lëkurës. Fakti është se streçet zakonisht janë bërë nga materiali i dendur dhe janë mjaft të shtrënguar. Kur lëvizni, pëlhura fërkon lëkurën tuaj delikate. Për më tepër, trupi djersitet në streçe dhe mjedisi i lagësht dhe i ngrohtë është një tokë pjellore për rritjen e baktereve. Prandaj, rekomandohet që t’i ndryshoni ato shpesh dhe t’i lani pas çdo përdorimi.

3. Disa rroba të mëdha e të gjera

Nuk janë vetëm veshjet e ngushta që mund të jenë të pasigurta. ‘Hoodies’ të mëdhenj dhe të gjerë ndonjëherë mund të shkaktojnë siklet në qafë dhe shpinë. Mëngët e gjera mund t’ju bëjnë të mbani krahët në një pozicion të panatyrshëm, gjë që mund të çojë në tension në muskujt e trupit tuaj.

4. Syze dielli pa shenja të veçanta

Qëllimi kryesor i syzeve të diellit është mbrojtja e syve tuaj nga rrezatimi ultraviolet i rrezikshëm, jo vetëm shkëlqimi i dritës së diellit. Nëse syzet tuaja nuk kanë një etiketë që thotë UV 400, ky aksesor nuk do t’ju ofrojë mbrojtjen maksimale. Mbrojtja UV nuk mund të përcaktohet nga errësira e lenteve. Syzet e zeza mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë. Nëse nuk ka filtër UV, sytë tuaj mund të dëmtohen seriozisht. Rekomandohet që të blini syze dielli në dyqane të specializuara.

5. Disa kapele verore

Një nga qëllimet kryesore të një kapele është t’ju mbrojë nga rrezet e diellit. Dhe kapelet e bejsbollit nuk janë vërtet të mira në këtë sepse lënë veshët dhe qafën të hapur, të cilat digjen mjaft shpejt. Nëse preferoni të vendosni vetëm kapele bejsbolli, mbuloni zonat e hapura të qafës dhe veshëve tuaj me krem mbrojtës. Kapelet prej kashte gjithashtu, madje ato të gjera, nuk janë një opsion shumë i mirë sepse ato lejojnë që rrezet e diellit të kalojnë.

6. Veshje të bëra prej pëlhure bambuje

Tekstilet prej bambuje janë të ashpër. Për të zbutur fijet dhe për t’i dhënë elasticitet pëlhurës, tekstilet prej bambuje përpunohen me kimikate të ndryshme. Këto përfshijnë disulfid karboni, hidroksid natriumi dhe acid sulfurik. Dhe të gjitha këto komponime janë toksike dhe mund të jenë të rrezikshme për mjedisin.

7. Disa lloje të rrobave të papërshkueshme nga uji

Deri kohët e fundit, pëlhura të papërshkueshme nga uji ishin bërë me përdorimin e kimikateve të rrezikshme. Pasi u bë e qartë se ato përbënin një kërcënim të mundshëm për mjedisin dhe shëndetin e njerëzve, prodhuesit e veshjeve sportive filluan të kërkojnë alternativa. Pra, tani ju mund të zgjidhni një markë që ka braktisur përdorimin e këtyre substancave në prodhimin e veshjeve të papërshkueshme nga uji.

8. Një shirit i ngushtë i kokës

Shiritat elastikë sintetikë ndonjëherë ngjeshin muskujt frontalis, gjë që mund të çojë në siklet dhe dhimbje koke.

9. Sandale ‘Gladiatori’

Sandalet e gladiatorëve me rripa që mbështillen rreth kyçeve të këmbëve nuk janë vetëm të pakëndshme, por ato mund të dëmtojnë këmbët tuaja. Këto këpucë ndalojnë qarkullimin e gjakut, i cili përfundimisht çon në edemë dhe madje edhe në vena me variçe.