Health & Beauty Lifestyle

Dy gra testojnë kremin “më të shtrenjtë” kundër plakjes në botë që mendohet se zhduk rrathët e syve për disa minuta!

Dy gra testuan kremin e syve të zhvilluar nga kompania që qëndron pas kremit “më të shtrenjtë në botë” kundër plakjes. Në vitin 2014, CULT51 lëshoi ​​produktin më të shtrenjtë në botë kundër plakjes, një krem nate me çmim 135 £. Është serumi më i ri i syve që pretendon se rregullon lëkurën poshtë syve në vetëm disa minuta. Është një problem me të cilin shumë njerëz përballen me rritjen e moshës lëkura e tyre fillon të shfaqë shenja plakjeje, duke i lënë vendin rrudhave, qeskave nën sy dhe rrathëve të errët.

Serumi i injektuar me oksigjen i CULT51 pretendon se zvogëlon thellësinë e rrudhave me 54 për qind dhe gjerësinë me 51 për qind në vetëm pesë minuta me 65 £ për çdo lyerje. Por a funksionon në të vërtetë? Kirsty Bowden dhe Ceri Cooper, e vënë produktin i cili thuhet se po shitet si ëmbëlsira në provë për 28 ditë. Kirsty po studion për një diplomë juridike me kohë të plotë dhe fillimisht filloi të vërente ndryshimin e lëkurës së saj nën sy kur arriti të 40-at. Ajo tha:

Kam vënë re se linjat e imëta poshtë syve të mi po bëhen gjithnjë e më keq gjatë viteve të fundit, dhe kjo filloi të më shqetësonte vërtet, por kurrë nuk kam gjetur ndonjë gjë për ta bërë atë të duket më mirë.

Ajo kishte provuar një sërë produktesh gjatë viteve, ndonjëherë për periudha të gjata kohore, me sukses të ndryshëm. Kirsty shpjegon:

Kam provuar marka të ndryshme të cilat pretendonin se bënin një ndryshim, por ato nuk dukej se kishin fare efekt.

Mamaja pohoi se kremi i syve i CULT51 i mori vite nga lëkura e saj pas vetëm katër javësh të përdorimit të tij. Ajo tha:

Kjo nuk i ka zhdukur plotësisht rrudhat, por ato janë zbutur vërtet dhe më pëlqejnë rezultatet që kam parë deri më tani. Unë nuk kam parë rezultate të tilla me asgjë që kam provuar në të kaluarën. Ndihet gjithashtu e butë për t’u vendosur. Disa kremra qëndrojnë sipër lëkurës tuaj, por ky zhytet menjëherë, nuk është i yndyrshëm dhe bën një punë të shkëlqyer.

Ndërkohë, Ceri pohoi se produkti shëroi milinë e saj, një gjendje e lëkurës që ajo është e prirur. Milia janë njolla të vogla të bardha të shkaktuara nga qelizat e vdekura të lëkurës të bllokuara të cilat formojnë kiste nën sipërfaqen e lëkurës. Ato shihen më shpesh në lëkurën rreth faqeve, hundës, syve dhe qepallave, ballit dhe gjoksit. Ajo tha:

Ndërsa u rrita, struktura ime e lëkurës po ndryshonte dhe ndërsa iu afrova të 40-ave, kuptova se lëkura ime ishte e dehidratuar në disa zona, por edhe e kombinuar.

Por ajo tha se serumi i syve e kishte hidratuar dhe ngopur lëkurën e saj në atë zonë. Ndërkohë, shkencëtarët pas Riparimit të Syve, pretendojnë se ai ngarkon lëkurën me oksigjen dhe pastron CO2 të tepërt për t’u kthyer në më shumë oksigjen.