Bota Travel

Ghibli Park, një destinacion i ri për të gjithë fansat e filmave anime, hap dyert në Japoni!

Fansat e “My Neighbor Totoro”, “Kiki’s Delivery Service” dhe filma të tjerë nga regjisori Hayao Miyazaki i studios legjendare Ghibli, do të kenë një destinacion të ri për të shtuar në listën e dëshirave të tyre të udhëtimeve gjatë këtij viti. Ghibli Park, i hapur në nëntor në Japoni, do të jetë një ëndërr e një parku tematik për këdo që ka parë ndonjëherë filmat e animuar të bukur dhe shpesh surreal të Miyazaki dhe ka dashur të hyjë në botët që ata ndërtojnë.

Deri javën e kaluar, ishte e paqartë se çfarë ndikimi kishte pandemia në datën e fillimit dhe çfarë do të gjenin vizitorët kur të hapej. Më pas javën e kaluar, në llogarinë e studios në Twitter, Totoro buzëqeshi nën një datë: “11.1”. Kjo u pasua disa ditë më vonë nga një njoftim i rrallë në gjuhën angleze me detaje të verifikuara.

 

Parku Ghibli ndodhet në Parkun Përkujtimor të Ekspozitës së Tokës Aichi, më pak se dy orë larg Kiotos me tren. Parku tematik do të jetë rreth 17.5 hektarë kur të përfundojë. Disa media kanë raportuar se Miyazaki këmbënguli që të mos priten pemë për parkun, por kur u kërkua të konfirmonte ose mohonte, studioja u përgjigj se “Nuk e kemi dëgjuar këtë nga Miyazaki“. Ata thanë se Parku Ghibli po ndërtohet në baza të papërdorura brenda parkut më të madh Aichi. Kur të hapet në nëntor, tre nga pesë zonat e planifikuara do të jenë gati. Kryesorja është Magazina e Madhe e Ghibli, një objekt i brendshëm që do të strehojë objekte dhe ekspozita nga filmat, duke përfshirë Ushtarin Robot nga “Kështjella në qiell”, autobusin e maceve nga “Totoro” dhe një tjetër rekreacion nga “Bota e fshehtë e Arrietty.”

Një zonë e dytë, “Kodra e Rinisë”, përmban dyqanin antik nga “Whisper of the Heart” dhe një tjetër rekreacion nga “Rikthimi i maces”. Dhe i treti është pylli Dondoko me një rekreacion të plotë të shtëpisë së Satsuki dhe Mei nga “My Neighbor Totoro” dhe një shesh lojrash me tematik Totoro. Një nga dy zonat që do të hapet më vonë, pas 2023, është fshati Mononoke, duke iu referuar “Princess Mononoke” dhe aventurën e saj mes perëndive të kafshëve të mëdha pyjore. Një interpretim artistik tregon fëmijët duke luajtur mbi një merimangë gjigande. Tjetra është Lugina e Shtrigave që do të përfshijë disa pjesë nga “Kështjella lëvizëse” dhe “Kiki’s Delivery Service”, për një shtrigë të re të zellshme dhe punëtore. Vizatimi i artistit tregon një udhëtim me filxhan çaji të zbukuruar me macen e Kiki-t, Jiji.