Bota

Kryeministri irlandez: Putini do të ndalet aty ku ne e ndalojmë!

Kryeministri ilrandez Leo Varadkar deklaroi se paqja në Ukrainë nuk do të jetë e mundur derisa objektivat ushtarake të Rusisë të dështojnë, pasi ai u kërkoi vendeve perëndimore të rrisin mbështetjen ushtarake për Kievin.

Duke folur përpara samitit të liderëve të BE-së sot në Bruksel, ai tha se vendet evropiane duhet të rrisin furnizimet me municion në Ukrainë dhe të sigurojnë që përpjekjet e Rusisë për të kapur territorin e saj dhe përmbysja është qeveria të dështojnë.

Irlanda nuk do të ofrojë ndihmë ushtarake për Kievin për shkak të neutralitetit të saj ushtarak, por ajo ka dhënë pajisje jo-vdekjeprurëse si furnizime mjekësore, forca të blinduara dhe karburant.

Varadkar ka kritikuar vazhdimisht përpjekjet e dështuara për të qetësuar Rusinë dhe presidentin e sah Vladimir Putin.

“Putinit iu lejua të pushtonte një pjesë të Gjeorgjisë, më pas u lejua të pushtonte Krimenë. Njerëzit shpesh bëjnë pyetjen: Ku do të ndalet Putini? Putini do të ndalet aty ku ne e ndalojmë atë. Unë nuk mendoj se paqja do të jetë e mundur derisa të jetë shumë e qartë se objektivat ushtarake të Rusisë në Ukrainë kanë dështuar”, tha ai.

Udhëheqësit e disa vendeve të BE-së pritet të nënshkruajnë një marrëveshje për të blerë së bashku predha artilerie për Ukrainën.