Celebrities Magazine Showbiz

Los Angeles Lakers shpall datën e zbulimit të statujës së Kobe Bryant!

Vanessa Bryant, gruaja e të ndjerit Kobe Bryant, njoftoi të enjten datën kur Los Angeles Lakers do të zbulojë një statujë që nderon ish-superyllin e NBA. Bryant zbuloi se skuadra me të cilën burri i saj luajti gjatë gjithë karrierës së tij do të shfaqë për herë të parë statujën më 8 shkurt 2024 – domethënëse pasi kampioni pesë herë kishte veshur fanellën me numrat 8 dhe 24.

Siç e dini, Kobe luajti të gjithë karrierën e tij 20-vjeçare në NBA si Los Angeles Laker. Që kur mbërriti në këtë qytet dhe iu bashkua organizatës së Lakers, ai ndihej si në shtëpinë e tij këtu, duke luajtur në Qytetin e Engjëjve. Në emër të Lakers, vajzave të mia dhe mua, jam shumë i nderuar që, pikërisht në qendër të Los Anxhelosit, përballë vendit të njohur si shtëpia që ndërtoi Kobe, do të zbulojmë statujën e tij në mënyrë që trashëgimia e tij të mund të të festohet përgjithmonë.

Lakers thanë se statuja e bronztë do të vendoset në Star Plaza jashtë Crypto.com Arena përpara ndeshjes në shtëpi të asaj nate. Sipas ekipit, Kobe mori pjesë në “planifikimin fillestar të statujës së parashikuar” përpara vdekjes së tij të parakohshme më 26 janar 2020.

Bryant, 41 vjeç, dhe vajza e tij 13-vjeçare, Gianna Maria Onore Bryant, ishin mes nëntë personave të vrarë në një përplasje helikopteri në Calabasas, Kaliforni. Lakers gjithashtu thanë se statuja është e para në një seri homazhe fizike për të nderuar trashëgiminë e tij.

Kobe Bryant ishte një nga atletët më të jashtëzakonshëm të të gjitha kohërave dhe një nga individët më ikonë në historinë e Los Anxhelosit. Nuk ka vend më të mirë që Kobe të nderohet me një statujë sesa këtu, në qendër të qytetit tonë, ku të gjithë mund ta festojnë atë dhe të frymëzohen nga arritjet e tij të jashtëzakonshme.

Bryant do të jetë ikona e shtatë e Lakers që do të nderohet me një statujë, duke u bashkuar me Elgin Baylor, Chick Hearn, Kareem Abdul-Jabbar, Earvin “Magic” Johnson, Shaquille O’Neal dhe Jerry West. Bryant ishte 18 herë një yll në NBA gjatë karrierës së tij legjendare gjatë së cilës ai fitoi pesë tituj të NBA.