Food & Drink

Mos e konsumoni kurrë bananen me stomakun bosh, ja çfarë po i shkaktoni shëndetit tuaj!

Bananet janë një nga frutat më të gjithanshëm dhe më të shijshëm që njerëzit në mbarë botën i duan. Bananet dihet se ofrojnë energji të menjëhershme dhe janë të ngarkuara me shumë lëndë ushqyese thelbësore që përfitojnë nga humbja e peshës, tretja dhe shëndeti i zemrës. Bananet janë gjithashtu të lira dhe për këtë arsye njerëzit duan ta shtojnë këtë frut tropikal në dietat e tyre të mëngjesit pasi ju mbajnë të ngopur për një kohë më të gjatë.

Por ka një problem. Bananet janë të ngarkuara me kalium, fibra dhe vitamina së bashku me të pasura me karbohidrate dhe sheqerna natyrale. Ndërsa fruti jep energji, ai gjithashtu rrit nivelet e sheqerit në gjak dhe mund të shkaktojë një përplasje në mes të mëngjesit tek ata që tashmë vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Studime të ndryshme kanë treguar se ngrënia e rregullt e një mëngjesi që përmban ushqime të pasura me karbohidrate gjithashtu rrit nivelet e urisë dhe rrezikun e shtimit të peshës në afat të gjatë. Sipas ekspertëve të shëndetit, edhe pse vetëm bananet nuk janë një ushqim ideal për mëngjes, konsumimi i tyre së bashku me artikuj të tjerë mund të balancojë karbohidratet dhe sheqerin.

Yndyrnat e shëndetshme dhe makronutrientët e tjerë nga grupet e tjera ushqimore mund të plotësojnë bananen, në mënyrë që të keni energji të mjaftueshme për të vazhduar gjatë gjithë ditës dhe nivelet e sheqerit dhe acidit në gjak të kthehen në normale. Një banane mesatare përmban rreth 3 gram fibra dhe shtimi i saj në një tas me tërshërë mund t’ju ndihmojë jo vetëm të përmirësoni sistemin tuaj të tretjes, por gjithashtu të rrisë ndjenjën e ngopjes dhe të mbështesë rregullsinë.

Kombinimi i ushqimeve të shëndetshme, me fibra më të larta dhe me karbohidrate të lartë si një banane me yndyrna të shëndetshme për zemrën dhe një burim të mirë proteinash mund të jetë më i dobishëm për rregullimin e sheqerit në gjak dhe oreksin. Bananet kombinohen më së miri edhe me gjalpë kikiriku ose një vezë të zier.

Gjithashtu, sipas mjekëve, nuk duhet të hani asnjëherë banane me stomakun bosh. Pavarësisht se janë të ngarkuara me lëndë ushqyese, ato kanë natyrë acidike dhe mund të shkaktojnë probleme të rënda të tretjes. Në vend të kësaj, bashkoni frutat me fruta të thata si bajame, arra dhe fruta të tjera si mollët për të minimizuar përmbajtjen e acidit.

Ekspertët shëndetësorë thonë se përmbajtja e lartë e magnezit mund të shkaktojë gjithashtu një çekuilibër midis kalciumit dhe magnezit në gjak, gjë që mund të ketë më tej një efekt negativ në sistemin kardiovaskular.