Health & Beauty Lifestyle

Nëse doni të mbroni lëkurën e duarve nga plasaritjet përgatisni këtë maskë me avokado!

Për të mbrojtur duart nga plasaritjet do t’ju duhet një avokado e pjekur, dy lugë mjaltë, dy lugë vaj ulliri dhe e njëjta sasi kosi. Periudha e dimrit është veçanërisht stresuese për lëkurën e duarve, ato thahen dhe shpesh plasariten. Bëni një maskë ushqyese në shtëpi për të ushqyer lëkurën tuaj dhe për të qenë gati për ekspozimin ndaj temperaturave të ftohta.

Hidhini të gjithë përbërësit në një blender dhe përzijini derisa të jenë të lëmuara. Hiqeni përzierjen nga blenderi dhe aplikojeni në duart tuaja. Nëse dëshironi mund të vendosni doreza, në mënyrë që maska të depërtojë më lehtë në lëkurën tuaj dhe t’i përdorni ato për ato 10-20 minuta duke mbajtur maskën.

Lajini duart me ujë të vakët dhe aplikoni kremin. Ruajeni pjesën tjetër të maskës në një enë qelqi dhe përdoreni sipas nevojës, në mënyrë që duart tuaja të jenë të buta edhe gjatë periudhës së dimrit. Popullariteti i avokados është për shkak të strukturës së saj të pasur, kremoze dhe aromës së butë.

Avokado, ose Persea americana, është një frut që i përket familjes së lauraceae; një grup që përfshin edhe anëtarë të tillë si kanella dhe dafina. Ka dhjetëra lloje të avokados, që variojnë në madhësi, ngjyrë dhe strukturë. Të gjitha janë vendase në klimat tropikale dhe, kur korren, mishi zbutet në një strukturë me gjalpë që është bërë jashtëzakonisht e popullarizuar në çdo gjë, nga zhytja deri te ëmbëlsirat.