Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Food & Drink

Njihuni me ushqimet që durojnë gjatë dhe pak në ngrirje

Sidomos në verë është shumë e zakonshme të ruash ushqimin në frigorifer. Arsyeja është t’i gatuash më vonë ose të ngrohësh një ushqim të mbetur. Edhe me të vërtetë kjo praktikë është e dobishme. Sidoqoftë, ajo që nuk e dimë shpesh është se sa gjatë mbahen ushqimet më të zakonshme në frigorifer.

Perime të gatuara

Perimet e gatuara janë zakonisht më të prishura dhe nuk zgjasin më shumë se një deri në dy ditë në ruajtje ose një deri në dy javë në frigorifer. Sidoqoftë, ngrirja nuk është aq e përshtatshme për këto ushqime, sepse ato humbin karakteristikat e tyre.

Zgjidhja më e mirë për perimet (zarzavate, brokoli, lulelakër, kunguj të njomë, karota) që duam t’i mbajmë në frigorifer është t’i gatuajmë të ziera pa salcë, sepse kështu mund t’i ruajmë për më shumë ditë.

Mishi i gatuar

Sa i përket mishit të kuq, ne nuk duhet ta mbajmë atë në frigorifer jashtë ngrirjes, për më shumë se një ditë kur bëhet fjalë për mish të grirë ose copa të vogla, dhe më shumë se dy ose tre ditë kur bëhet fjalë për biftek ose copa të tjera të mëdha. Nëse duam ta ngrijmë, së pari duhet ta lajmë dhe ta thajmë. Pra, mund ta mbajmë në frigorifer për gjashtë muaj, nëse është viçi dhe për një vit nëse është pule.

Në mishin e deles dhe dhisë, copat e vogla mbahen mirë në frigorifer për tre muaj, ndërsa ato të mëdha mund të mbahen për gjashtë muaj, ndërsa derri mund të mbahet në frigorifer për katër deri në gjashtë muaj.

Bulmet

Ushqimet që përmbajnë qumësht, vezë, djathë, gjalpë ose salcë kosi nuk i mbajnë më shumë se dy ditë në ruajtje dhe një javë në ngrirje, pasi që produktet e qumështit “priten” në një kohë të shkurtër pas gatimit.

Peshqit

Në frigoriferin e shtëpisë sonë mund të ruhet deri në tre muaj. Ata që nuk kanë luspa. Nuk janë të mira për të ngrirë, sepse shija e tyre bëhet edhe më e rëndë dhe ata humbin shijen e tyre.