Food & Drink

Po kërkoni një koktej Krishtlindjesh? Ja sugjerimi më i mirë!

Edhe pse mënyra më e mirë për të përhapur gëzimin e festave është përmes brohoritjeve. Në fund të fundit, cila është vlera e sezonit festiv pa pirë një koktej Krishtlindjesh pranë zjarrit ose pa u kënaqur me një lexuar një libër para ose pas darkës?

Dhe meqenëse çdo pije e vjetër e përzier nuk bën për këto janë pushime, ju duhet diçka sezonale e mirë, e fortë dhe për këtë ‘Vogue’ pyeti “The Connaught Bar” për mendimet e tyre. Lokali zyrtar më i mirë në botë u përgjigj me recetën e festës Negroni, e kompletuar me kakao. Ja çfarë e bën atë kaq të shijshëm për dhjetorin. Agostino Perrone, Drejtor i Mixology në The Connaught Bar, tregon për Vogue se:

Për sezonin festiv, ne donim të kthenim Negroni për të na kujtuar momentet e këndshme me familjen dhe miqtë e kthyer në Itali, duke përdorur shije që janë tipike për traditën tonë gastronomike.Rrushi i thatë dhe portokalli të kujtojnë ëmbëlsirat italiane të Krishtlindjeve dhe janë gjithashtu gjerësisht të disponueshme, duke e bërë këtë pamje të Negroni një shërbim të thjeshtë dhe të personalizueshëm për rastin festiv të të gjithëve. Shijet e freskëta dhe të qëndrueshme të lëkurës së portokallit dhe kakaos shtojnë një shije unike dhe me gojë për ta bërë festën tuaj të veçantë edhe më të paharrueshme.

Më poshtë është e paraqitur edhe receta për koktejin e tyre të Krishtlindjes-” Kodi Negroni”.

Përbërësit
  • ½ oz Connaught Bar xhin
  • ½ oz Bitter
  • ½ oz Sweet vermouth
  • ½ oz ujë aromatik*
  • 1 pikë uthull balsamike
  • 1 copë portokalli për zbukurim

Për ujin aromatik futni kakao në ujë të nxehtë me rrush të thatë dhe lëkurë portokalli. Lëreni përzierjen të pushojë për 1 orë, të ftohet dhe filtrojeni në një shishe për ta ruajtur. Shtoni ujë të nxehtë, më pas shtoni ½ lugë çaji kakao, ¼ filxhan lëkurë portokalli dhe ¼ filxhan rrush të thatë. Lëreni të qetë për një orë dhe më pas kullojeni në një shishe. Mbajeni në frigorifer.

Përziejini të gjithë përbërësit me akull dhe hidheni më pas në një gotë. Dekorojeni me një lëkurë portokalli.