Vazhdojnë protestat në Bjellorusi kundër Lukashenkës

Në Bjellorusi po vazhdojnë protestat kundër Alyaksandr Lukashenka, i cili pretendon se ka fituar zgjedhjet presidenciale, të mbajtura më shumë se një muaj më parë. Gratë u mblodhën në qendër të kryeqytetit bjellorus, Minsk, duke mbajtur në duar lule dhe marshuan përmes rrugëve kryesore të kryeqytetit. Shërbimi bjellorus raportoi se policia arrestoi të pakën dhjetë gra.

Në mesin e personave që janë arrestuar nga policia është edhe Nina Bahinskaya, një 73-vjeçare, e cila ka qenë pjesëmarrëse e rregullt e protestave kundër Lukashenkës. Protesta janë raportuar se po mbahen edhe në qytete të tjera të Bjellorusisë. Protestat vijnë pasi Lukashenka më 23 shtator mbajti një inaugurim sekret në Minsk.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian thanë se nuk do ta njohin Lukashenkan, i cili mori pushtetin më 1994, si lider legjitim i Bjellorusisë. Svyatlana Tsikhanouskaya, që tashmë gjendet në Lituani, u ka bërë thirrje bjellorusëve që të protestojnë për zgjedhje të lira, që më pas do të rezultonin në një inaugurim të ligjshëm. Tsikhanouskaya ka qenë kandidate në zgjedhjet presidenciale të 9 gushtit dhe ka thënë se ajo ka fituar 60 deri në 70% të votave.