Health & Beauty Lifestyle

5 gjërat që mund t’i ndodhin trupit tuaj nëse filloni të bëni dush të ftohtë!

Zhytja e trupit në ujë të ftohtë nuk është diçka e re, pasi njerëzit kanë bërë hidroterapi prej shekujsh. Sidoqoftë, nuk mund ta bëni këtë në shtëpi, duhet të shkoni te një specialist që mund t’ju ndihmojë. Por çdokush mund të bëjë dush të ftohtë në shtëpi dhe të shijojë përfitimet që vijnë. Mund të mos jetë gjëja më e rehatshme në botë, por ju mund të provoni dhe të shihni se si dushi nën ujë të ftohtë ndikon në mirëqenien tuaj. Njihuni me 5 përfitimet e dushit të ftohtë:

1. Përmirëson qarkullimin e gjakut dhe redukton dhimbjet e muskujve.

Në momentin që laheni me ujë të ftohtë, gjaku juaj detyrohet të qarkullojë shumë më shpejt në përpjekje për të ruajtur temperaturën e tij. Dushi i ftohtë është ideal edhe për atletët pasi mund t’i ndihmojë ata të kapërcejnë dëmtimet shumë më shpejt. Kjo është arsyeja pse ata përdorin akull në pjesët e mavijosura të trupit, duke sjellë oksigjen të ri dhe qarkullim shtesë në zonën e prekur.

2. Redukton kruajtjen dhe zbehjen e lëkurës.

Njerëzit që kanë lëkurë të thatë ose vuajnë nga sëmundje të lëkurës, si ekzema, shpesh ndjejnë kruarje pas një dushi të nxehtë. Një mënyrë për ta luftuar këtë është ulja e temperaturës së ujit sa më shumë që të jetë e mundur. Thjesht mos qëndroni në dush për aq kohë sa do të bënit me ujë të nxehtë dhe do të vini re se kruajtja do të fillojë të largohet. Do t’ju duhet ende të aplikoni një hidratues të mirë më pas në mënyrë që të kapni të gjithë lagështinë, por kruajtja do të fillojë të largohet.

3. Stabilizon metabolizmin tuaj.

Le të fillojmë duke thënë se yndyra kafe është lloji i yndyrës me të cilën lindin të gjithë njerëzit dhe aktivizohet duke bërë dush të ftohtë. Yndyra kafe mund të ndihmojë yndyrën e bardhë (e cila lidhet me mbipeshën) të qëndrojë në nivele të shëndetshme. Pra, bërja e një dushi të ftohtë 2-3 ditë në javë mund të stabilizojë dhe madje të përmirësojë metabolizmin tuaj. Dushi i ftohtë mund të stabilizojë disa nivele të hormoneve dhe të trajtojë sistemin tuaj gastrointestinal. Në këtë mënyrë, së bashku me një dietë të ekuilibruar, ato mund të ndihmojnë në humbjen e peshës.

4. Ul stresin dhe përmirëson shëndetin tuaj mendor.

Dushi i ftohtë shkakton tronditje dhe stres të madh në trupin tuaj. Gjatë asaj kohe, sistemi juaj nervor mësohet të “goditet” me sasi të vogla stresi fizik dhe ju përgatit për momentet e vërteta stresuese. Si rezultat, trupi dhe mendja juaj janë gati për të përballuar çdo situatë të vështirë. Gjithashtu, uji i ftohtë lëshon endorfinë në qarkullimin tonë të gjakut dhe si rezultat, na bën më vigjilentë, energjikë dhe të lumtur. Në një provë klinike, u tregua se njerëzit që vuanin nga depresioni u çliruan nga simptomat e tyre pasi bënin dush të ftohtë deri në 5 minuta 2-3 herë në javë.

5. Forcon sistemin tuaj imunitar.

Dushi i ftohtë mund ta bëjë trupin tuaj më rezistent ndaj ftohjes së zakonshme dhe gripit sezonal. Kjo për shkak se uji i ftohtë ‘trondit’ trupin dhe e detyron atë të prodhojë më shumë leukocite, të cilat janë përgjegjëse për mbrojtjen e trupit tonë nga infeksioni. Dermatologët rekomandojnë të kaloni 5 deri në 10 minuta në ditë në dush. Ndërsa disa prej nesh nuk mund ta imagjinojnë përballjen e ditës pa një shpëlarje në mëngjes, të tjerët preferojnë të heqin stresin e përditshëm gjatë natës. Ata që zgjedhin ta bëjnë atë gjatë natës mund të kenë përfitime të pafundme për bukurinë dhe shëndetin.