Fashion

5 mënyra si të ‘verboni’ nga mëngjesi deri në darkë!

Pavarësisht nëse dëshironi t’i shtoni një prekje magjepsëse veshjeve tuaja të punës ose shkëlqim në perëndim të diellit, ja se si të merrni pamjen me shkëlqim të lartë të FW22 nga tavolina në pistën e vallëzimit

Do t’ju falej nëse mendoni se teminat duhen veshur vetëm në festa festive, në festimet e Vitit të Ri dhe ndoshta në rastet e ditëlindjeve të mëdha. Këtë vit, megjithatë, dizajnerët po dëshmojnë se veshja nuk kufizohet në një rrotullim rreth pistës së vallëzimit, ku shumë prej tyre shtojnë një prekje shkëlqimi në veshje. Në të vërtetë, nëse doni të visheni si një yll disko këtë dhjetor, nuk mungojnë fustanet e festave që duken sikur janë hequr direkt nga arkivi i Cher, por ka mënyra për t’i shtuar një prekje të papritur shkëlqimi veshjeve tuaja të përditshme, gjithashtu. Ne kemi përmbledhur pesë nga mënyrat më interesante për të luajtur me zbukurimet, teminat dhe metalet tani.

Stili bashkohet me sportiven

Një bluzë e tejdukshme rrjetë me lule tingëllon pothuajse e pamundur për t’u stiluar në mënyrë të relaksuar, por Isabel Marant i dha kësaj pamjeje një atmosferë krejtësisht të re duke e shoqëruar me pantallona me shkëlqim. Silueta sportive, e kompletuar me këmbë të zhveshura dhe brez elastik të belit, zvogëlon natyrën që kërkon vëmendjen e kësaj estetike “të zhveshur” dhe jep një tërheqje të modës.

Zgjidhni një fund të festës ‘wow’ para darkës

E punuar me dorë nga kadife ari, fundi i ëmbël dhe reflektues i dritës i Petar Petrov është përkufizimi i një ekspozite. Sigurisht, një detaj kaq i mrekullueshëm rrezikon të ruhet për vite me rradhë, duke pritur ftesën ‘e duhur’ për ta bërë atë të drejtë, por shoqëroje atë me një bluzë apo xhup dhe befas bëhet një opsion i përditshëm. Lejo që cilësia e tij prej ari të lëngshëm të zërë skenën në qendër me aksesorët klasikë, të heshtur, si çanta e krahut e zbukuruar me logo neutrale të Fendi.

Pjesë ekstravagante me elementë kryesorë të përditshëm

Një nga pamjet e preferuara të FW22 për sa i përket stilit ishin pantallonat e zhveshura me fletë argjendi të Khaite, të kombinuara me një T-shirt, këmishë Oxford dhe një xhaketë lëkure në formë kuti. Ajo tregoi se edhe artikulli më i drejtuar për festë mund të shndërrohet në një element kryesor të përditshëm. Megjithatë, çelësi për stilimin e pjesëve është të mbani gjithçka tjetër të thjeshtë, për shembull, kombinoni pantallonat e argjendta të Rotate Birger Christensen me atlete retro, një thurje lesh kashmiri dhe një xhaketë me tegela për një përzierje elegante.

Shkëlqeni në aksesorët e pasqyruar

Pëlhurat me shkëlqim të lartë shpesh rezervohen për planet pas errësirës, ​​por aksesorët metalikë mund të jenë çuditërisht të gjithanshëm nëse çdo gjë tjetër mbahet praktike dhe e ulët. Çanta ‘Cassette’ e Bottega Veneta, për shembull, mund të mburret me një fund lëkure me shkëlqim, por stili dhe madhësia e saj e dobishme e shpatullave është gjithashtu e përshtatshme për një ditë të ngarkuar në zyrë. Ne e duam kontrastin e një çante me shkëlqim të lartë dhe një veshje më të heshtur, prandaj konsideroni ta bashkoni atë me një kostum pantallonash gri të Frankie Shop dhe këmishë blu Oxford, veçanërisht në ditët kur keni plane pas punës me miqtë.

Bëhuni me shkëlqim të plotë me një fustan me temina

Kur bëhet fjalë për veshjet e mbrëmjes, me të vërtetë nuk mund ta mposhtni një fustan të zbukuruar shumë për të rrëmbyer vëmendjen. Michael Halpern, një stilist me bazë në Londër dhe mbreti i sequins. Halpern është frymëzuar drejtpërdrejt nga historitë e jetës së natës në Nju Jork në vitet ’70 dhe ka sjellë frymën e veshjes së Studio 54 në një audiencë krejtësisht të re. Zgjedhja jonë? Midi pa rrip i labelit, i bërë nga tyli i hollë me tema, me vija metalike jeshile, bronzi dhe vjollcë. Luani dramën me çizmet që përputhen ose ulni tonin e disko me një pallto të zezë me vijë të gjatë dhe çantë lëkure të butë.