Art & Kulturë Film & Tv

50 filmat më të mirë me detektivë të të gjitha kohërave!

Ku ka një krim, të gjithë shpresojmë që dikush ta zgjidhë atë. Misteret kanë qenë gjithmonë një element kryesor i shfaqjeve televizive dhe filmave Nga suksesi i Glass Onion te Poker Face (dhe projekte të tjera jo-Rian Johnson), formati klasik është i gjallë dhe i mirëfilltë. Kjo është pikërisht arsyeja pse EW vendosi t’i kushtojë një javë, duke kulmuar në listën tonë të 50 detektivëve më të mëdhenj të televizionit dhe filmave.

Tani, para se të zemëroheni për dikë që e lamë jashtë listës, na lejoni të shpjegojmë disa rregulla që i kemi vendosur vetes në krijimin e kësaj renditjeje: Nuk do të gjeni asnjë spiun, vigjilentë, superheronj, gjuetarë përbindësh ose gazetarë hulumtues në këtë listë. Megjithatë, do të gjeni disa njerëz normalë që zgjidhin shumë krime.

Ne shqyrtuam gjithçka, nga klasikët e hershëm (Joe Friday) deri te mrekullitë moderne (Jessica Jones), madje edhe një pjesë të vogël të pretendentëve të animuar (ne e duam Basil, Detektivin e Madh të Miut)! Mjerisht, asnjë nga ata tre nuk e bëri prerjen përfundimtare – por kjo nuk do të thotë se nuk do të keni një moment animacioni.

Është e rëndësishme të theksohet se kjo listë thotë “më e madhja” jo “më e mira”, që do të thotë se ne kemi marrë parasysh jo vetëm aftësitë, por edhe karizmën, vlerën e argëtimit, ndikimin e kulturës pop dhe më shumë kur bëjmë këto zgjedhje. Kjo është arsyeja pse çdo hyrje përfshin një renditje të veçantë të nivelit të aftësive, e cila ka të bëjë thjesht me aftësinë e personit të përmendur për të zgjidhur krimet.

E fundit, por jo më pak e rëndësishme, nëse shihni një personazh pa shfaqje apo film të identifikuar, kjo ndodh sepse ka pasur shumë përsëritje të personazhit gjatë viteve dhe ne i kemi marrë të gjitha në konsideratë. (Gjithashtu, kjo është një listë e detektivëve të TV dhe filmave, jo libra!)

Mirë, tani që i keni të gjitha të dhënat, zbuloni misterin më poshtë!

50. Lew Harper

Jepini një karakter Paul Newman dhe ai do ta bëjë atë jashtëzakonisht të lezetshëm. Ky është rasti me detektivin e fortë të Ross MacDonald-it, Lew Archer, i transformuar në Lew Harper nga Newman. Ata ia ndryshuan mbiemrin sepse Newman pati një varg fati me titujt “H” si Hud dhe The Hustler (po, vërtet, as Hollywood nuk di asgjë, njerëz). Në duart e Newman, Harper është një figurë e kundërkulturës. Aktori luajti Harper në dy filma, Harper i vitit 1966 dhe 1975 The Drowning Pool, në të dyja rastet duke e zhytur detektivin në situata shumë mbi kokën e tij ku njerëzit lëndohen. Megjithatë, me sytë blu vezullues të Newman-it, sharmin mashtrues dhe shkathtësinë mashtruese, Harper, të paktën, del në krye. Harper është ajo që ndodh kur merr detektivët privatë të filmit noir dhe i lash në pakënaqësinë e viteve ’60 dhe ’70 – dhe kjo është e tmerrshme. – Maureen Lee Lenker

49. John “Scottie” Ferguson (Vertigo)

Një ish-polic i moshës së mesme, i frikësuar nga lartësitë, droga e dashurisë së James Stewart dështon me sukses një detyrë tre herë. Ai nuk është Joe Friday dhe kjo është çështja. Kur një mik i vjetër i kolegjit punëson Scottie-n për të ndjekur gruan e tij të trazuar Madeleine (Kim Novak), besueshmëria e butë e Stewart-it ju josh në një ndjenjë të rreme sigurie. Pastaj Scottie bie në dashuri me Madeleine; pastaj godet tragjedia; atëherë gjërat bëhen vërtet të çuditshme. Trileri i tmerrshëm i obsesionit të Alfred Hitchcock-ut shfaq një detektiv që është gjithashtu viktimë dhe autor, kështu që performanca e prishur psikologjikisht e Stewart parashikon breza meta-detektivësh të mbështjellë me enigmë, nga Memento amnesiac i Guy Pearce-it te Kyle MacLachlan në çdo gjë Lynchian. -Darren Franich

48. Jake Peralta (Brooklyn Nine-Nine)

Nën tutelën e një djaloshi që ngjan shumë si Frank Pembleton (shih: Nr. 17) dhe duke i bërë të gjitha për miratimin e atij djali, i cili nuk ishte aspak një baba zëvendësues – Jake Peralta ishte Nine-Nine’s ACE detektiv. Një budalla i shoqërueshëm, i cili në mënyrë kozmike luajti si John McClane, Peralta ishte një shkelës i mitur. Por ai ishte pjesërisht perceptues dhe konkurrues, duke ndenjur gjithë natën për të zgjidhur çështje të vogla (kush kishte kë në Santa Secret të zonës) dhe të pazgjidhshme (falë njohurive të tij për ’95 Jordans dhe The Backstreet Boys). Ai një herë zbuloi se një vrasës dhe një vrasës tjetër ishin ndërruar. Detektivi/gjeniu i mrekullueshëm Jake Peralta në këtë rast? Ne e duam kështu. -Dan Snierson

47. Gil Grissom (CSI: Crime Scene Investigation)

Syzet e diellit në Miami të David Caruso-s duken më të mëdha si parodi dhe dekada të tëra gjakderdhjeje kanë de-specializuar fetishin e mjekësisë ligjore të CSI-së. Megjithatë, ideja e CSI-së i detyrohet jetëgjatësisë së trilleve cerebrale që William Petersen solli seritë e anijeve mëmë. Vite pasi ai luajti ligjzbatues të pandërprerë në To Live and Die in L.A. dhe Manhunter, një Petersen më i sprovuar nxori një shkëputje obsesive më të butë, me një grup mjetesh pa fund të teknologjisë së lartë të analizës së spërkatjes. Kjo e bëri Grissom trurin ideal për një dekadë të re të çuditshme jotoksike, i cili mbërriti në vitin 2000 me besim të qetë laboratorik se truri i madh do të rregullonte gjithçka. (“Ka gjithmonë një të dhënë”, deklaron Grissom në pilot.) Ai në Las Vegas ishte një kontrast i zgjuar: Dëshmitar shkencën në strofkën e mëkatit. Petersen u largua nga CSI në 2009, por nuk u largua kurrë plotësisht, duke ripërsëritur së fundmi pjesën për rindezjen e CSI: Vegas. – D.F.

46. Richard Castle dhe Kate Beckett (Castle)

Kur shkrimtari i misterit Richard Castle (Nathan Fillion) dhe Detektivja e NYPD Kate Beckett (Stana Katic) së pari bashkohen për qëllimin e kërkimit të Castle për serinë e tij Nikki Heat, ata duken një çift i pamundur. Castle është një romancier simpatik, teoritë e egra të të cilit mbi rastet pasqyrojnë punën e tij krijuese ditore, ndërsa Beckett është një polic kokëfortë i fiksuar pas vrasjes së pazbardhur të nënës së saj. Por bollëku i jashtëzakonshëm i Castle, i shoqëruar me instinktet e përpikta të Beckett, krijojnë një dyshe ikonë. Beckett mund të fillojë si muza e Castle, por të dy bëhen një çift dhe një forcë e drejtpërdrejtë për t’u llogaritur, duke hequr vrasës serialë si 3XK dhe duke zgjidhur çështje brenda nënkulturave të çuditshme që përfshijnë gjithçka, nga vampirët tek realiteti televiziv. Me vullnetin që ata nuk do të kenë kiminë e Moonlighting dhe rastet e çuditshme që të kujtojnë The X-Files, nuk është mister pse Castle dhe Beckett pushtuan zemrat e shikuesve (dhe njëri-tjetrit). – Maureen Lee Lenker

45. Mabel, Oliver dhe Charles (Only Murders in the Building)

Në pamje, aktori gati në pension Charles-Haden Savage (Steve Martin), ish-regjisori i Broadway-it Oliver Putnam (Martin Short) dhe artistja e re misterioze Mabel Mora (Selena Gomez) duket se nuk kanë asgjë të përbashkët përveç të jetuarit në e njëjta ndërtesë apartamentesh Upper West Side. Por pasi një takim i rastësishëm i bën të kuptojnë se të gjithë janë të fiksuar pas të njëjtit podcast të vërtetë të krimit, ata vendosin të fillojnë të tyren për të hetuar vdekjen e dyshimtë të një fqinji. Podkasti i tyre bëhet viral, dhe ata përfundimisht zgjidhin vrasjen … edhe pse falë shumë pushimeve me fat dhe zbulimeve të rrëmujshme të të dhënave dhe provave të reja. Sezoni 2 e vendos treshen në karrigen e nxehtë kur Mabel inkuadrohet për një tjetër vrasje dhe përsëri ata pengohen në zgjidhjen e çështjes. (Mirë, më së shumti Oliver pengohet ndërsa dy të tjerët rregullojnë gabimet e tij.) Pavarësisht shkallës së suksesit të tyre të përgjithshëm, është e sigurt të thuhet se këta të tre janë shumë më të aftë për mediat e vërteta të krimit sesa detektivë të vërtetë. -Sydney Bucksbaum

44. Jonathan dhe Jennifer Hart (Hart to Hart)

Bazuar në The Thin Man dhe i destinuar fillimisht për ikonën e ekranit Cary Grant, ky serial misterioz romantik shfaqi Robert Wagner dhe Stephanie Powers si çiftin milioner që zgjidhin krimin Jonathan dhe Jennifer Hart, stili i jetesës së të cilëve çoi në një koncert anësor si detektivë amatorë. Milioneri Jonathan dhe gazetarja Jennifer përdorin aftësitë e tyre të ndryshme për të goditur çështjen duke mos e lënë kurrë atë të pengojë romancën e tyre. Është pak e frikshme ta shikosh tani duke marrë parasysh misterin e pazgjidhur që rrethon vdekjen e mbytjes së gruas reale të Wagner-it, Natalie Wood (Wagner ka qenë gjithmonë i palëkundur se ishte një aksident tragjik) por Hart to Hart mishëroi llojin e mistereve romantike me shkëlqim të koha dhe toni i saj ndikuan në shfaqjet e mëvonshme si Remington Steele dhe Moonlighting. -Lauren Morgan

43. Peter Maldonado dhe Sam Ecklund (American Vandal)

Një nga shfaqjet më të mira të misterit të dekadës së fundit nuk ka të bëjë me zgjidhjen e vrasjeve apo pengimin e vjedhjeve. Jo, heronjtë adoleshentë të “American Vandal” të Netflix po hetojnë një krim shumë më qesharak (por jo më pak bindës): Kush i spërkat karkat e pikturuara në çdo makinë në parkingun e fakultetit? Hetuesit aspirantë Peter Maldonado (Tyler Alvarez) dhe Sam Ecklund (Griffin Gluck) i qasen kësaj enigmë me një mençuri përtej viteve të tyre, duke hulumtuar mbi të dhëna, duke intervistuar të dyshuar dhe duke ndjekur me këmbëngulje të vërtetën. (Sezoni i parë është vendosur në shkollën e tyre të mesme publike dhe në sezonin e tyre të dytë, ata hetojnë një fajtor misterioz të shkollës private, i cili e ka spërkatur limonadën e kafeterisë me laksativë.) Rastet e Peter dhe Sam mund të jenë budalla, por metodat e tyre janë të përpikta, pasi ata rindërtoni skenat e festës përmes pamjeve të Snapchat ose bashkoni mesazhet e vjetra me tekst. (Alibia e një të dyshuari varet nëse Y-ja shtesë në një tekst “heyy” dëshmon interes romantik.) Rezultati është një nga dyshet më të këndshme në vite. – Devan Coggan

42. Nick dhe Nora Charles (The Thin Man)

Çifti i martuar më i vetëkënaqur ndonjëherë aq i sigurt në lumturinë e tyre sa del nga çdo pore (dhe mban shumë erë si xhin). Krijuar për herë të parë në faqe nga Dashiell Hammett dhe sjellë në një jetë të këndshme mendjemprehtë nga William Powell dhe Myrna Loy në gjashtë filma, Nick dhe Nora Charles janë një çift i pasur dhe i guximshëm që zgjidhin krimet mes festave të darkave dhe grumbujve të shakave të mprehta. Nick është tërhequr me ngurrim në raste, i shtyrë nga Nora e cila kënaqet me emocionin e ndjekjes. Mjerisht, rastet e tyre dhe aftësitë e tyre të zbulimit nuk janë ato që i bëjnë ata të paharrueshëm aq sa konsumi i bollshëm i martinave, i ftuari i tyre hyjnor, qeni i tyre vjedhës i skenës Asta dhe dashuria dhe respekti i bollshëm që kanë për njëri-tjetrin. Sikur zgjidhja e krimit të ishte gjithmonë me kaq stil. – M.L.L.

41. Eddie Valiant (Kush e inkuadroi Roger Rabbit?)

Si njeri mes filmave vizatimorë, Eddie Valiant (Bob Hoskins) është një peshk jashtë ujit. Pasi vëllai i tij, Teddy, u vra nga një Toon, Eddie urren shumë prej tyre por ai duhet të lërë mënjanë paragjykimet e tij kur rekrutohet për të provuar se ylli i filmit Roger Rabbit (Charles Fleischer) është akuzuar për vrasje. Eddie Valiant është prerë nga e njëjta pëlhurë si shumë detektivë ikonë të zier, cinikë dhe të lodhur nga bota. Siç u kthye në jetë nga Bob Hoskins, ai është jashtëzakonisht i vdekur në kontrast me Toons të çmendur dhe Hoskins meritonte një Oskar për aktrimin e tij të shkëlqyer përballë qenieve të animuara. Hoskins lartëson tropikën e detektivit privat të nervozuar, ndërkohë që e mbështet performancën e tij mes çuditshmërisë së madhe të Toons. Eddie nuk është një detektiv shumë i mirë, duke gjuajtur vazhdimisht të dyshuarit e gabuar dhe i detyruar të luftojë për jetën e tij dhe të Rogerit në një rutinë të shpejtë të përmasave epike sapo të dalë e vërteta. Por hej, ai nuk është i keq, ai thjesht është tërhequr në atë mënyrë. – M.L.L.

40. The Hardy Boys dhe Nancy Drew

A keni gjetur kohët e fundit një statujë të paçmuar nefriti gjatë zhytjes në skuba? A po terrorizohet qyteti juaj i çuditshëm bregdetar nga një shpirt keqdashës apo nga një hajmali drithëruese e quajtur Syri? Atëherë duhet të telefononi Hardy Boys dhe Nancy Drew! Këta adoleshentë telegjenikë të bazuar në personazhe nga seria e librave të shëndetshëm të Edward Stratemeyer – kanë zgjidhur mistere pak të frikshme në ekranin e madh dhe të vogël që nga vitet 1930. Përsëritjet e fundit në The CW dhe Hulu patën vështirësi për të magjepsur shikuesit, por e preferuara jonë është ende The Hardy Boys/Nancy Drew Mysteries nga ABC. Ky adaptim i mrekullueshëm i viteve ’70 (duke transmetuar tani në Peacock) shfaqi Frank (Parker Stevenson), Joe (Shaun Cassidy) dhe Nancy (Pamela Sue Anderson) duke shakatur djemtë e këqij së bashku me disa nga yjet e ftuar të epokës, nga Paul Williams në Maureen McCormack. – Kristen Baldwin

39. Raylan Givens (Justified)

Ndoshta sepse ai duket i mrekullueshëm me një kapele kauboji, por Timothy Olyphant thjesht duket i lindur për të luajtur një ligjvënës që flet drejtpërdrejt. Ndërsa ai për herë të parë preu dhëmbët si Marshalli i SHBA Seth Bullock në Deadwood, ishte roli i tij si Raylan Givens i Elmore Leonard-it në filmin Justified që i përshtatej Olyphant si një Stetson me porosi. Qoftë duke ndjekur armikun e tij dinak që gërmonte qymyr, Boyd Crowder (Walton Goggins) ose matriarkun kriminal vendas Mags Bennett (Margo Martindale), lidhjet e Raylan me të kaluarën e tij në Harlan County e bënë punën e tij të detektivit kaq thtë pasur dhe të komplikuar. Për zhgënjimin e kolegëve të tij marshalë që duhej ose ta ruante atë ose ta hiqte nga një majë, Raylan shpesh i shtynte kufijtë e asaj që ishte e pranueshme për të bërë jakën e tij, por nëse do të bëhej një tërheqje e shpejtë, askush nuk mund ta mposhtte këtë pushkatar që zgjidh krimin. – L.M.

38. Theo Kojak (Kojak)

Zgjidhja e krimeve është e mirë, por pse thjesht të zgjidhen krimet kur mund t’i zgjidhësh krimet me stil? Dhe askush në vitet ’70 nuk kishte më shumë stil se Theodopolis “Theo” Kojak. Fedora velour në kupolën e kromit? Kontrollo. Tootsie Pop varur nga goja? Kontrollo. Duke pyetur rastësisht “Kush të do, fëmijë?” ndaj të huajve të afërm në një mënyrë krejtësisht retorike? Kontrollo. Për 5 sezone në Kojak (dhe një seri filmash televizivë), ikona e Togerit/modës së Detektivit të Nju Jorkut i mbajti rrugët të sigurta me një qëndrim të ashpër, jo të pakuptimtë dhe një bollëk modelesh klasike me një rresht, si ajo që paralajmëroi dikur. një armik: “Të pëlqen poezia? Nëse të shoh ndonjëherë pranë meje ose fam-a-lee time, do të shpërndaj trurin tënd nga këtu në Rrafshnaltën e Bardhë… zemër.” – Dalton Ross

37. Will Graham (Hannibal)

Përpara se të kishim lojën fituese të çmimit Emmy për vrasës serial lezbike mace-miu, kishim Will Graham dhe Hannibal Lecter. Hannibal i NBC-së eci në mënyrë që Killing Eve e BBC-së të mund të vraponte. Kishte aq shumë nëntekste homoseksuale midis profilit të FBI-së (Hugh Dancy) dhe kanibalit më të famshëm televiziv të të gjitha kohërave (Mads Mikkelsen) sa që emisioni i vetëm mbajti dritat e fantazmave në Tumblr. Por ne duhet të flasim për Will si një detektiv. Aftësia e tij unike e lejon atë të hyjë në perspektivën e vrasësve që ai gjuan, që është një talent i dobishëm, por i mallkuar. Megjithatë, atij iu desh përgjithmonë për të kuptuar se miku më i mirë me të cilin kishte rënë në sy dhe kishte shkëmbyer asgjë të ëmbël për sezone, ishte vrasësi i fundit serial. Pra, ai nuk është aq i mirë. – Nicholas Romano

36. Mike Hammer (Kiss Me Deadly)

Asnjë sy privat nuk vlon më fort se ky djalë i ashpër. Autori Mickey Spillane prezantoi krijimin e tij më të famshëm menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore dhe popullariteti letrar i Hammer frymëzoi filma të shumtë (një me protagonist vetë Spillane) dhe një seri televizive macho të Stacey Keach. Majk është një tip tip që e zgjidh misterin me grushtet e mia, por ne po bëjmë një mashtrim të ndyrë dhe e vendosim në listë tërësisht për filmin Kiss Me Deadly. Noir-i i makthit i Robert Aldrich-it i vitit 1995 është një adaptim i plotë tradhtar, duke braktisur Nju Jorkun për në Los Anxhelos dhe duke ri-imagjinuar heroin me dy grushta të librave si një rast divorci me qira të ulët që ushqehen nga fundi. Ralph Meeker i jep brutalitetit të librave një skaj të neverisë së vërtetë; ai është paksa shumë i mirë në goditjen e njerëzve. Çekiçi i tij është gjithashtu jashtëzakonisht jashtë thellësisë së tij kur një rast i gruas së vdekur çon në një komplot radioaktiv. Këtu është hetuesi përcaktues i antiheroit, mjaft i zgjuar për të kuptuar se ai është shumë memec për këtë. – D.F.

35. James “Sonny” Crockett dhe Ricardo “Rico” Tubbs (Miami Vice)

Kur Miami Vice, i prodhuar nga Michael Mann, debutoi në NBC në 1984, Don Johnson dhe Philip Michael Thomas mishëruan një lloj të ri detektivi të ekranit, anti-Columbos me veshje pastel, i cili shkatërroi perpset në një kolonë zanore të ndikuar nga MTV. Ishte një nga shfaqjet më dominuese të policëve të periudhës kohore jo vetëm për stilin e tij vizual, por edhe për ajrin cinik e të rënduar që mbushi serialin. Aq më tepër që bie në sy si Crockett dhe Tubbs, toni i shfaqjes u bë elementi më i qëndrueshëm në periudhën e gjatë dhe parapriu shfaqjet më realiste të policëve që do të vinin në vitet ’90. Në vitin 2006, Mann e përshtati serialin në një film me Colin Farrell dhe Jamie Foxx në protagonistë dhe megjithëse nuk ishte aq i suksesshëm kulturor që ishte shfaqja, reputacioni i tij kritik vazhdon të rritet me kalimin e kohës. – L.M.

34. Shawn dhe Gus (Psych)

I bekuar me një kujtesë fotografike dhe një sy depërtues për detaje, Shawn Spencer (James Roday Rodriguez) nis Psych duke drejtuar një mashtrim. Në vend që të kalojë nëpër trajnime rigoroze policore si babai i tij (Corbin Bernsen) dhe të bëhet një detektiv sipas mënyrës së vjetër, Shawn pretendon të jetë një psikik. Rezultatet e tij për zgjidhjen e krimit e bëjnë atë pretendim të çuditshëm mjaftueshëm të besueshëm për policët vendas që të vazhdojnë ta përdorin atë, por nuk do të funksiononte kurrë pa mikun më të mirë të Shawn-it, Gus (Dulé Hill). Gus ka grupin e tij të aftësive, duke përfshirë kërcimin me trokitje e lehtë dhe një hundë “Super Sniffer”, por më e rëndësishmja, besimi i tij te Shawn e bën shumë më të lehtë për të gjithë të tjerët që ta marrin seriozisht inteligjencën e papenduar. Së bashku, ata mund të zgjidhin çdo mister përveç të mbinatyrshmes legjitime. -Christian Holub

33. Clarice Starling (The Silence of Lambs)

Megjithëse nuk jemi të sigurt nëse qengjat kanë pushuar ndonjëherë të bërtasin për Clarice (Jodie Foster), jemi shumë të sigurt që vetë Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) do të pajtohej me pohimin tonë se ajo është një nga detektivët më të mëdhenj të filmit. Që nga fillimi, praktikanti i ri i FBI-së kundërshton pritshmëritë. Ajo është dërguar kundër kanibalit legjendar, në thelb si karrem, për ta bërë atë të japë informacion mbi një vrasës serial që FBI po gjuan. Ajo manovron me shkathtësi lojërat e tij mendore, gjatë gjithë kohës duke përdorur njohuritë e tij për të zbuluar identitetin dhe motivet e vërteta të Buffalo Bill. Dhe, kur ajo në mënyrë të pashmangshme shkon te këmbët e këmbëve me perp, të menduarit e saj të shpejtë dhe reflekset më të shpejta përfundojnë me vrasësin e vdekur, dhe viktimën e ardhshme të mundshme të Buffalo Bill-it të sigurt dhe të shëndoshë. Nuk është çudi nga fundi i filmit që një Lecter i arratisur i thotë asaj se nuk do të përpiqet ta vrasë – ajo me të drejtë ka fituar respektin e tij. -Lauren Huff

32. Maddie dhe David (Moonlighting)

Me ndikime nga Zbutja e mendjemprehtësisë deri te komeditë klasike të screwball të viteve ’30, Moonlighting përzjeu romancën, misterin dhe dialogun e mprehtë në një dramë pioniere, kimia e së cilës-do-do-nuk-do të jetë e të cilës mes Cybill Shepherd dhe Bruce Willis u bënë të dyja një. shabllon dhe një përrallë paralajmëruese për shumë romanca televizive që do të vijnë. Ndërsa lidhja e tyre e pashmangshme theu jo vetëm tavolinat e xhamit, por edhe vetë shfaqjen në disa mënyra. Në sezonet e para, Maddie dhe David bënë shaka nga zgjidhja e një krimi në tjetrin, ndërkohë që tërheqja e tyre e fshehtë u dha një zhurmë të këndshme skenave të tyre. – L.M.

31. Precious Ramstowe (The No. 1 Ladies’ Detective Agency)

Në një peizazh me këpucë të forta dhe të thyera, Precious Ramotswe (Jill Scott) është një me shumë zemër. Agjencia Nr. 1 Ladies’ Detective, një seri e bazuar në serinë e librave të Alexander McCall Smith, e përqendruar rreth hetueses së parë private femër të Botsvanës. Duke udhëhequr me intuitë dhe një dëshirë për të ndihmuar njerëzit në komunitetin e saj, Precious ishte lloji i personit me të cilin doje të shkoje në kohë të vështira, sepse ajo qetëson dhe zgjidh çështjen. Krahas grave të zgjuara të agjencisë së saj, Precious sjell hijeshi dhe energji të lehtë në kanunin e zbuluesve të krimit, i cili është një ndryshim i mirëpritur dhe freskues i tonit. -Alamin Yohannes

30. Adrian Monk (Monk)

Aftësitë paranatyrore të Adrian Monk-it për zgjidhjen e krimit janë edhe dhuratë edhe mallkim. I gjymtuar nga OCD, fobitë e shumta dhe pikëllimi për vdekjen e gruas së tij, Monk është një burrë që përpiqet të kalojë një ditë. Por ai është gjithashtu një gjeni kur bëhet fjalë për punën me detektivë, obsesioni i tij me detajet dhe kujtesa fotografike që i mundëson atij të analizojë një skenë krimi me mprehtësi të çuditshme. I frymëzuar nga njerëz si Columbo dhe Sherlock Holmes, Monk u bë një entitet për veten e tij, veçanërisht siç u portretizua nga Tony Shalhoub, i cili fitoi tre Emmy për punën e tij. Me secilin rast, Monk solli një përzierje unike të patosit dhe humorit në procedim, veprimet e tij të çuditshme që shërbenin si ushqim për të qeshurat dhe lotët. Qoftë i shqetësuar nëse e la furrën ndezur apo duke prekur çdo metër parkimi, djalli ishte në detaje kur bëhej fjalë për Monk, “detektivin me defekt”, i cili na fitoi zemrat me veçoritë e tij dhe aftësinë për të goditur edhe rastet më të pamundura. – M.L.L.

29. Andy Sipowitz dhe Bobby Simone (NYPD Blue)

Pasi partneri i tij për një kohë të gjatë, John Kelly (David Caruso), u shty nga forca, detektivi Andy Sipowicz (Dennis Franz) nuk kishte asnjë interes të bashkohej me djalin e ri, Bobby Simone (Jimmy Smits). “Nuk është mirë,” u ankua detektivi budalla dhe fanatik te shefi i tij, toger Fancy (James McDaniel). “Nuk do të funksionojë.” Hej, thamë se ishte detektiv, jo psikik. Sipowicz dhe Simone ishin, në fakt, një ndeshje kapitale kundër krimit, pavarësisht (ose për shkak të) prirjeve të tyre të ndryshme. Bobby ishte i qetë për koren e Andit dhe në kohën kur ata zgjidhën vrasjen e tyre të parë (një “i ngurtë i turbulluar” në East Village), Simone fitoi respektin jo aq të hidhur të Sipowicz-it. Sigurisht, ata patën disa goditje (zakonisht për racizmin e zjarrtë të Andit), por dinamika e mirë e çiftit polic-polic inatosur ndihmoi zonën e 15-të të pastronte vrasjet për vite me radhë, deri në vdekjen e rëndë të Bobby-t në sezonin 6. Dhe kur Andi i mërzitur kishte nevojë ndihmë në sezonin e fundit të NYPD Blue, ishte shpirti i Bobby Simone që iu shfaq ngushëllimit dhe këshillave të oficerëve. – K.B.

28. Christine Cagney dhe Mary Beth Lacey (Cagney & Lacey)

I konceptuar fillimisht si filmi i parë i shoqes femërore, Cagney & Lacey në vend të kësaj u bënë policët e parë femër të TV-së. Studiot e filmave kaluan filmin, por një film i krijuar për TV në CBS ishte një sukses, duke çuar në një fillim të vështirë për serialin. U deshën dy anulime dhe disa ndryshime të aktorëve përpara se Christine Cagney e Sharon Gless dhe Mary Beth Lacey e Tyne Daly të bëheshin detektivet më të famshme dhe të dekoruara të televizionit. Në ekran ata gjithmonë merrnin njeriun e tyre, dhe jashtë ekranit ata gjithmonë merrnin trofetë e tyre. Për gjashtë vite radhazi, Tyne dhe Gless alternuan fitimin e Emmy për aktoren kryesore në një dramë, me Tyne që fitoi katër dhe Gless dy. – Lester Brathwaite

27. Kalinda Sharma (The Good Wife)

Le të kuptojmë një gjë të drejtë: Avokatët shumë të mirë në Stern, Lockhart dhe Gardner nuk do të kishin fituar asnjë çështje të vetme nëse nuk do të ishte për hetuesin e tyre të keq brenda shtëpisë Kalinda (Archie Panjabi). Kurdoherë që një çështje nuk shkonte mirë, ishte Kalinda ajo që hynte me pritjen (shpesh në minutën e fundit), duke nxjerrë fletoren e saj të vogël të përgjigjeve. Pse ajo ishte kaq e mirë? Sepse ajo thjesht nuk do të pranonte asgjë tjetër. Kalinda e dinte se ishte më e mira dhe nuk do të rrihej kurrë. Ajo nuk i zbuloi gjithmonë burimet e saj – dhe njerëzit shpesh dinin të mos pyesnin – por ajo e bëri, pothuajse gjithmonë, e shpëtoi ditën. -Samantha Highfill

26. Benoit Blanc (Knives Out film)

I njohur si “detektivi më i madh në botë”, Benoit Blanc i Rian Johnson është një nga sleuthët më të rinj që hyn në panteonin e P.I. Ashtu siç u kthye në jetë nga Daniel Craig me një “Kentucky Fried Foghorn Leghorn Draw”, Blanc është edhe çarmatosës në butësinë e tij dhe në mënyrë mashtruese brilant. Craig anon në aspektet më popullore të personazhit të Blanc për efekt gazmor, i cili gjithashtu i mundëson atij të përdorë “Hokumin e tij jugor” si një mjet për të ngatërruar veten me të dyshuarit e një rasti. Ai është i thatë, një komodues i shkathët (duke i përshtatet ndokujt?), thellësisht i sjellshëm me ata që beson dhe pa dashje qesharak në aspektet e tij më të çuditshme. Por Blanc është gjithashtu një burrë i Rilindjes, i cili numëron Stephen Sondheim dhe Angela Lansbury midis miqve të tij dhe mund të zbërthejë një rast me saktësinë e një kirurgu. Pavarësisht nëse ai është duke rrotulluar një metaforë për një vrimë në donut ose duke konsumuar kombuchën e fortë të Jared Letos, personaliteti i çuditshëm dhe aftësitë e Blanc-it gjithmonë na lënë të shpallim “Halle Berry!” – M.L.L

25. Frank Drebin (The Naked Gun)

Ai ishte lloji i çamçakëzit të shkollës së vjetër me çamçakëz metaforik të ngulur në këpucën e tij. Lt. Frank Drebin kishte kontaktin më të ngathët në Los Anxhelos, por ai dha rezultate të Midas, duke pasur fat në thyerjen e madhe të çfarëdo rasti që ai po kalonte në rrugën e tij, dëme kolaterale që shkuan në të gjitha drejtimet pas tij. (Vendosni GIF-in e Frankut duke i njoftuar një turme shikuesish, “Asgjë për të parë këtu!” ndërsa një fabrikë fishekzjarre shpërtheu pas tij.) Evoluon nga njeriu i drejtë në Skuadrën e Policisë! seri për karin e thinjur të paditur, klloun dhe të pandjeshëm (si në detektiv!), Frank Drebin ishte gjithmonë i pavëmendshëm për epokën – dhe problemet – në të cilat ishte. njeriu ynë i ligjit dhe i çrregullimit shënoi jo me zbritje të shkëlqyera, por me klishe përmbysëse (“E vërteta dhemb. Ndoshta jo aq sa të kërcesh në një biçikletë me sediljen mungon, por dhemb.”) Ai mund të mos ketë qenë llamba më e mprehtë në kutia e veglave, por Frank Drebin ishte gola e pastër e skuadrës. -D.S.

24. Sam Spade (The Maltese Falcon)

Përpara se Dashiell Hammett të krijonte Sam Spade me hundë të fortë, fiksioni misterioz dominohej nga gjenitë e çuditshëm si Sherlock Holmes dhe Hercule Poirot. Spade lindi një lloj të ri detektivi, një shok cinik, të ndërgjegjshëm, i cili jeton sipas ndjenjës së tij të drejtësisë dhe e njeh rrugën e tij rreth armës. I shqetësuar kryesisht për vetë-ruajtjen e tij, Spade gjithashtu jeton sipas kodit të tij moral, duke besuar se kur partneri i tij, Miles Archer, vdes, ai supozohet të bëjë diçka për këtë. Megjithëse Hollivudi e përshtati Skifterin Maltez dy herë në ekran në vitet 1930, Sam Spade u përjetësua nga Humphrey Bogart në adaptimin e romanit të John Huston të vitit 1941, i cili më në fund gjeti një vend të ëmbël për personazhin e lodhur nga bota të Bogartit. Sam Spade është një detektiv që i ka parë të gjitha, paqartësitë e tij morale i bëjnë hije busullës së tij të fortë të brendshme në një mënyrë që e ndërlikon dhe thellon karakterin e detektivit. Me pak fjalë, ai është gjëja nga e cila përbëhen ëndrrat. – M.L.L

23. Stella Gibson (Rënia)
Kur një hetim për vrasje në Belfast ngec, nuk është çudi që ata thërrasin detektiven Stella Gibson të Policisë Metropolitane të Londrës. Ajo është e vendosur, e vendosur dhe si shumica e detektivëve të mirë, plotësisht e fiksuar për të kapur të dyshuarin e saj. Ajo është e zgjuar dhe me përvojë, dhe i përdor ato avantazhe për të bërë shumë shpejt atë që të tjerët nuk mundën: të kuptojnë se kush është vrasësi. Ashtu siç luhet nga Gillian Anderson i përsosuri gjithmonë në fushë, ndjekja e Stellës për drejtësinë përfundimtare dhe macja me miun mes saj dhe Paul Spector të Jamie Dornan është absolutisht magjepsëse (dhe nganjëherë kafshuese) për t’u parë. – L.H.

22. Hercule Poirot

Zgjidhni luftëtarin tuaj, edicioni Hercule Poirot. A është Austin Trevor, aktori i parë që luajti slautin belg deboner në Alibi të vitit 1931? A është Albert Finney, njeriu i zbukuruar me mustaqe nga Vrasja në Orient Express të vitit 1971? Po tipi nga Vrasja tjetër në Orient Express, Alfred Molina, apo ai nga tjetri Vrasja në Orient Express, Kenneth Branagh? Djali është si Hamleti i kushërinjve. Ashtu si shumë zotërinj të vjetër të bardhë evropianë duan ta luajnë atë. Çfarëdo forme që ai merr, Hercule është mbretëria e zhanrit. Prisni të gjitha klasikët prej tij: një zbulim të përgjakshëm shami ose një lloj ekuivalenti; një grumbull të dyshuarish të egër, të paktën njëri prej të cilëve duke tundur një tifoz me dorë; dhe një moment meditimi mbi faktet mbi një koktej apo puro luksoze. – N.R.

21. Marge Gunderson (Fargo)

Disa detektivë kanë probleme. Shefi i policisë së Brainerd, Minesota ka të vjella në mëngjes. Kjo nuk do ta ndalojë Marge (Frances McDormand) të zgjidhë rrjetat kriminale të keqdashjes së mesperëndimit. McDormand fitoi një Oscar për sjelljen e zemrës dhe humorit në shkretimin moral të Fargos, dhe ndërsa Marge është e hutuar nga ajo që burrat do të bëjnë për “pak para”, personaliteti i saj në Minesota Nice maskon gjenialitetin procedural marramendës. Kjo është më e dukshme kur ajo zgjidh një vrasje të trefishtë çuditëse pak çaste pasi mbërriti në vendin e krimit. Shkëlqimi i saj i thjeshtë për kërkimin e të dhënave qëndron pezull mbi spinoff-in televiziv, ku Allison Tolman dhe Carrie Coon luanin të dy zgjidhës krimesh dimëror Marge-y. – D.F.

20. Mystery Inc. (Scooby-Doo)

Mystery Incorporated janë, pa dyshim, detektivët paranormalë të adoleshentëve më të vështirë në biznes. Ekuipazhi i larmishëm – i përbërë nga Fred, Daphne, Velma, Shaggy dhe shoku i tyre i qenit që flet, Scooby-Doo – kanë goditur me sukses disa nga rastet më drithëruese në film dhe televizion për më shumë se 50 vjet tani, dhe ata i kanë bërë të gjitha. me nënshkrimin e tyre zgjuarsi të shpejtë, kurthe të zgjuara, dhe disa Snacks Scooby gjatë rrugës. Nga përbindëshat e peshqve te fantazmat, Banda e Misterit ka shkuar kokë më kokë kundër fenomeneve të ndryshme të mbinatyrshme dhe ka demaskuar fajtorin shpesh njerëzor pas tyre, të cilët variojnë nga fqinjët e pakënaqur deri te hajdutët e stolive. Por, më shumë se arritjet e tyre, është puna e tyre në grup, lëvizjet gazmore dhe gatishmëria për t’u dhënë një dorë ndihmë atyre në nevojë – duke përfshirë Harlem Globetrotters, Simple Plan dhe Supernatural’s Sam and Dean Winchester – që vazhdon të magjepsë audiencën e vjetër dhe të re. Gjenerata të tëra fansash të misterit nuk do të ishin përfshirë siç duhet në zhanër nëse nuk do të ishin për ata fëmijë që ndërhyjnë. -Emlyn Travis

19. Lennie Briscoe (Law and Order)

Nga të gjithë detektivët që kanë konsumuar lëkurën e tyre të këpucëve në Law & Order, asnjë nuk ishte më ikonik se Lennie Briscoe i Jerry Orbach, i cili dukej sikur po ecte menjëherë nga rrugët e një rajoni policor të Nju Jorkut dhe u fut në shesh. Duke filluar në sezonin e tretë të L&O si një zëvendësim për Paul Sorvino që po largohej, Orbach luajti detektivin e lartë të policisë për 12 sezone deri në vdekjen e tij në dhjetor 2004. I lodhur nga bota dhe aq i mprehtë sa ai i vetëm, Briscoe kishte më shumë keqardhje sesa do të mbushte një shishe burbon, por po përpiqej të bënte ndryshime të sinqerta duke qenë detektivi më i mirë që mundi pas kaq shumë vitesh jashtë karroce. Sado cinik që mund të ishte për krimin në qytetin e madh, ai nuk e humbi kurrë dëshirën e tij për të parë drejtësinë apo fajtorin.

18. Jake Gittes (Chinatown)

Kur inxhinieri Hollis Mulwray (Darrell Zwerling) përfundon i vdekur në ujë, Jake heton vdekjen – dhe ujin. Misteri lidh korrupsionin historik të Kalifornisë me tmerrin primordial, manjati lokal Noah Cross (John Huston) që kryen mbi vajzën e tij Evelyn (Faye Dunaway). Gjë që e bën Jake një nga detektivët më të mëdhenj të kinemasë në mbarë qytetin, duke gjurmuar krime të hollësishme nga qendra e qytetit nëpër pallate të harlisur në Pasadena deri në Katalina. Ai nuk është shumë kërcënues fizik, edhe pse burrë është qesharak: “Më dreqin e kam humbur hundën, dhe më pëlqen, më pëlqen të marr frymë përmes saj.” Nicholson gjithashtu portretizon gjallërisht ndërgjegjen në zgjerim të Jake, të cilën filmi e shkatërron plotësisht. Aktori ripërsëriti pjesën në The Two Jakes, i cili mezi lë të kuptohet për ambicien e skenaristit Robert Towne për të krijuar një histori sekrete të Los Anxhelosit përgjatë karrierës së Gittes. – D.F.

17. Frank Pembleton (Homicide: Life on the Street)

Përpara se të kishte The Wire, ishte një vrasje tjetër e madhe procedurale e policisë në Baltimore: Jeta në Rrugë, duke shfaqur fituesin e çmimit Emmy Andre Braugher në rolin e detektivit Frank Pembleton. Bazuar në një detektiv të jetës reale në librin e krijuesit të Wire, David Simon, Vrasja: Një vit në Rrugën Vrasëse, Braugher e solli Pembletonin në një jetë të zjarrtë dhe fitoi Emmy-n e tij të parë në këtë proces. I shtyrë dhe jashtëzakonisht inteligjent, përkushtimi i Pembletonit ndaj punës së tij shkaktoi përçarje jo vetëm me familjen, por edhe me kolegët e tij. Nuk kishte njeri më të mirë në marrje në pyetje dhe shumë kriminelë u plasën nën shikimin e tij depërtues. Dhe është reputacioni i Braugher-it si Pembleton i pakuptimtë që më vonë bëri që ai të kthehej si kapiteni i Brooklyn Nine-Nine, Ray Holt, një gëzim kaq të papritur. – L.M.

16. Easy Rawlins (Devil in a Blue Dress)

“Ishte verë e vitit 1948 dhe më duheshin para”. Ky është Ezekiel “Easy” Rawlins (Denzel Washington) që rrëfen në fillim të përshtatjes së Walter Mosley të vitit 1995. Easy mund të jetë i dëshpëruar financiarisht, por ai është jashtëzakonisht i aftë për të lundruar në vendet kufitare racore të Los Anxhelosit. Ai është gjithashtu, si Denzel Washington: I hutuar, i zier, i menduar, karizmatik, vrasës në një fedora. Djalli e mbështjell atë në një vorbull rrëqethëse të intrigave të ndyra të korridoreve të pushtetit. Uashingtoni e bën Easy një njeri tepër të pëlqyeshëm dhe njeriun më të zgjuar në çdo dhomë – veçanërisht dhomat që struktura e pushtetit racist zakonisht mbyll për burrat me ngjyrë. Zhgënjyesja zhgënjyese e biletave shkatërroi shpresat për më shumë filma, megjithëse një seri televizive në zhvillim mund t’i japë jetë të re serisë së librave të Mosely në ekran. Devil tani rrëshqet në histori si një noir elegant i cilësisë së mirë dhe një rishqyrtim kritik i zhanrit, dhe tensionet e pasluftës të zbuluara nga inteligjenca e zgjuar e Easy ndihen më aktuale se kurrë. – D.F.

15. Jane Tennison (Prime Suspect)

Jane Tennison (Helen Mirren) nuk vuajti budallenj dhe u bë një pjesë integrale e kanunit të detektivëve televizivë. Prime Suspect, i cili funksionoi nga 1991-2006, shtoi arketipin e një gruaje të guximshme që nuk kishte asnjë interes të pranonte status quo-në mizogjene të institucionit të saj. Personazhi u ngjit në gradën e Kryeinspektores Detektive (një nga femrat e para në atë nivel) duke zgjidhur çështje të vështira përballë seksizmit të institucionalizuar në departament, por ende nuk i jepen rastet e mëdha kur fillon seriali. Jane duhet të luftojë për të marrë çështje përpara se të bëjë punën aktuale të zgjidhjes së krimeve. Detektivi i Mirren-it ka një shtyllë prej çeliku, por nuk i shmanget momenteve të cenueshmërisë, gjë që e kthen atë që mund të ishte një personazh i zbrazët i ndërruar nga gjinia në një personazh të shkëlqyer për t’u parë. -A.Y.

14. Inspektori Jacques Clouseau ( The Pink Panther)

A është Clouseau i mirë në punën e tij? Sigurisht që jo. A është ai një kënaqësi për t’u parë? Absolutisht. Ky francez ikonik është përkufizimi i një detektivi të çuditshëm, paaftësia e të cilit tejkalohet vetëm nga prirja e tij për shkatërrim. Sigurisht, ai mund të zgjidhë çështjen tuaj, por së pari, ai do të injorojë të dhëna të dukshme, do të fyejë eprorët e tij dhe do të thyejë çdo objekt të thyeshëm brenda një rrezeje prej një milje. (Zoti ju ndihmoftë nëse keni një Steinway të paçmuar.) Me mustaqet e tij të shkurtuara mjeshtërisht dhe theksin e padeshifrueshëm francez, Inspektori Clouseau ka marrë shumë forma gjatë viteve, duke u shtrirë nga karikaturat e animuara Pink Panther deri tek përsëritjet e shumta të veprimit live. Steve Martin, Alan Arkin dhe Roger Moore kanë veshur të gjithë pallton ikonike të Clouseau dhe trilby, por Peter Sellers do të jetë gjithmonë më i miri – dhe më budalla. – D.C.

13. Luther (Luther)

Sa larg do të shkonit për të kapur një përbindësh dhe në një ndjekje të tillë, ku fillon të mjegullohet kufiri midis së drejtës dhe së gabuarës? Këto janë pyetje që Luteri i Idris Elbës i ndesh herë pas here dhe duke qenë detektivi vetëshkatërrues që ai është, ai shpesh e gjen veten në disa pozicione të paqarta moralisht ose etike. Ai ka disa mënyra joortodokse dhe një prirje për të thyer protokollin, por, Luteri është gjithmonë brilant, dhe sapo të kuptojë identitetin e vrasësit, bëhet një luftë e gjithanshme derisa ata të sillen para drejtësisë. Ai ka një reputacion legjendar në forcat e policisë për një arsye, në fund të fundit. Pjesërisht për shkak të kësaj, dhe pjesërisht për shkak të sharmit të pashprehur të Elbës, Luteri është një detektiv argëtues për t’u parë, duke lënë mënjanë metodat e dyshimta. – L.H.

12. Thomas Magnum (Magnum P.I.)

Nëse ju ka ndodhur të gjeni veten në Oahu në vitet 1980, ka pasur një sleuth-për-marrje me qira që e vendosi mustaqet në mustaqe. Një ish-veteriner i Navy SEAL dhe Vietnam i kthyer në hedonist tropikal dhe hetues privat, Magnum i Tom Selleck shpëtoi ditë të ndryshme me një buzëqeshje në fytyrë dhe një birrë në dorë. Pak detektivë mund të trajtonin gamën e rasteve të tij: Një javë ai po mbronte një vazo ose një kalë garash ose një gjeneral britanik; javën tjetër, ai po gjente një ish-grua, të fejuarin, babanë ose delfinin e zhdukur. Magnum gjithashtu gjurmoi rrotullat e lashta, hetoi vetëvrasjet, ndihmoi njerëzit të largoheshin nga Rusia dhe u shmangte vrasësve nga Rusia. Ai mburrej me mënyrat më të bukura të transportit (helikopter dhe Ferrari, asnjëri prej tyre të tijat), rezidencën më të lezetshme (shtëpi për mysafirë në një rezidencë buzë oqeanit) dhe skedën më të lezetshme të barit (gjithë rrugës i hapur, në Klubin King Kamehameha). Magnum jeton përmes rindezjes së NBC-së me frontin e Jay Hernandez, por është Selleck-i i epokës së viteve 80-të, i para-mbajtur me hipotekë, që me të vërtetë ishte dielli dhe argëtimi në botën e të gjithëve. -D.S.

11. Dale Cooper (Twin Peaks)

Në një zhanër të mbushur me P.I.-sh të forta dhe detektivë të ashpër policie, ka diçka të këndshme në lidhje me agjentin djaloshar të FBI-së të Kyle MacLachlan. Edhe kur zbulon sekrete të këqija dhe përpiqet të zgjidhë vrasjen e Laura Palmer, Dale Cooper mban një zemër të ngrohtë dhe një kokë të ftohtë, duke gjetur gëzim në një fetë byreku me qershi ose një filxhan kafe të mirë. Sigurisht, metodat e Coop mund të jenë pak joortodokse: Hedhja e gurëve në shishe qelqi nuk është një shkencë e vështirë policore dhe ai mund të kalojë pak më shumë kohë duke folur për Tibetin. Por sjellja e tij e sjellshme dhe vendosmëria e fortë i shërbejnë atij mirë, ndërsa ai udhëton nga rrugët në dukje bukolike të Twin Peaks në mbretëritë e botës tjetër. Ai mund të mos e dijë gjithmonë se ku do ta çojë rasti i tij, por ai e di se do të jetë një vend sa i mrekullueshëm dhe i çuditshëm. – D.C.

10. Veronica Mars (Veronica Mars)

Për një adoleshente të hënës në mes të klasës në shkollën e mesme (dhe më vonë në kolegj), Veronica (Kristen Bell) i vë në turp të gjithë hetuesit e tjerë privatë (të të gjitha moshave!). Asgjë nuk mund ta ndalojë atë të hapë një çështje, madje as kur është personale – ajo zgjidh fjalë për fjalë vrasjen e shoqes së saj më të mirë dhe zbulon të vërtetën pas përdhunimit të saj. Pavarësisht se sa i madh apo i vogël është misteri, ajo vazhdimisht sfidon pritshmëritë e të gjithëve për të dhe do të vinte sigurinë e saj në linjë për të ndihmuar të tjerët. Madje, ajo zgjidhi edhe rastin më të vështirë: romancën e saj të zjarrtë, të gjatë dhjetëvjeçare, “LoVe” përsëri me Logan Echolls (Jason Dohring) … edhe nëse përfundoi në tragjedi. – S.B.

9. Jim Rockford (The Rockford Files)

I gjori Jim Rockford. Kontaktet e tij në LAPD e urrejnë atë, klientët e tij rrallë mund të përballojnë ta paguajnë atë dhe gjysmën e kohës, ai i mbyll çështjet e tij me një sy të zi ose një brinjë të mavijosura. Por nëse keni nevojë për ndihmë, thjesht lini një mesazh në aparatin e tij të telefonisë elektronike; ai gjithmonë do të kthehet tek ju. James Garner e titulloi The Rockford Files si titullarin e tij P.I., i cili e drejtoi biznesin e tij nga një rimorkio e dobët e Malibu dhe mund të ekzekutonte një kthesë J-je siç nuk e keni parë kurrë. Një ish-mashtrues vetë, Rockford gjithmonë shkoi përtej klientëve të tij – dhe ai shpesh ishte i gatshëm të përkulte rregullat kur kolegët e tij të policisë nuk e bënin. Për 200 dollarë në ditë (plus shpenzimet), nuk ka P.I më të mirë. në biznes. Gjithashtu, kënga e tij tematike është një zhurmë. – D.C.

8. Virgil Tibbs (In the Heat of the Night)

Nga të gjitha përsëritjet e Virgil Tibbs (duke përfshirë shtatë romane, tre filma dhe një seri televizive), më ikonja (dhe më e rëndësishmja) është performanca e Sidney Poitier në vitin 1967 në “In the Heat of the Night” të Norman Jewison. Pasi ngatërrohet si një i dyshuar për vrasje, Tibbs më pas regjistrohet për të ndihmuar në zgjidhjen e krimit, një detyrë e bërë edhe më e vështirë nga fanatizmi i qytetit dhe forcat e policisë së Spartës, zonjusha me origjinë nga Filadelfia, Tibbs është përdorur në një nivel të caktuar respekti, por në Spartë, një burrë i bardhë e godet me shuplakë që i bëri shumë pyetje dhe Tiibbs, për habinë e audiencës në vitin 1967, e goditi menjëherë me shuplakë. Në kohën kur Tibbs kalon qytetin, ai ka gjetur të dyshuarin e vërtetë dhe të gjithë mësojnë pse e quajnë MISTER TIBBS! – L.B.

7. Olivia Benson dhe Elliot Stabler (Law and Order: Special Victims Unit)

Kur bëhet fjalë për Olivia Benson (Mariska Hargitay) dhe Elliot Stabler (Christopher Meloni), nuk ka njeri më të mirë në zgjidhjen e krimeve në New York City që janë … veçanërisht të neveritshme. Si dy anëtarë të një skuadre elitare të njohur si Njësia Speciale e Viktimave, ata kalojnë ditët e tyre duke ndjekur disa nga kriminelët më të këqij të qytetit. Duke filluar nga viti 1999 (dhe duke u ekzekutuar për gati 300 episode), Benson dhe Stabler krijuan një partneritet magjepsës. Ajo udhëhoqi me zemër dhe dhembshuri. Ai udhëhoqi me zemërim dhe uri për drejtësi. Së bashku, ata balancuan njëri-tjetrin (dhe dhanë atë lloj kimie romantike që fansat e kanë mbajtur për më shumë se 20 vjet). Edhe pse Stabler u largua (dhe tani është rikthyer në Organizatën e Krimit), dyshja e tyre konsiderohet si një nga çiftet më zhgënjyese-do-do-nuk-do… dhe një nga dyshet më të mira për zgjidhjen e krimit. – S.H.

6. Lester Freamon (The Wire)

Kush e dinte se djaloshi i qetë nga pas, i zënë duke punuar në miniaturë të mobiljeve të shtëpive të kukullave, do të ishte ai që do të rrëzonte në fund të fundit mbretin më të madh të drogës në Baltimore? Lester Freamon – i luajtur me besim të ftohtë nga Clarke Peters – mund të ketë qenë një njeri i harruar në BDP pasi u përplas me politikën e departamentit, por zotërimi i tij i përgjimeve dhe të dhënave financiare e bëri atë armë sekrete të forcës kundër njerëzve si Avon Barksdale (Wood Harris ) dhe Marlo Stanfield (Jamie Hector). Dhe si të gjithë detektivët e mëdhenj, Lester nuk ishte ai që luante sipas rregullave – siç dëshmohet nga ndihma e tij e Jimmy McNulty (Dominic West) të sajonte një vrasës serial të rremë për të marrë më shumë fonde për raste të tjera legjitime të policisë. Në fund i kushtoi Lesterit punën e tij, por çfarë pune bëri. -D.R.

5. Mulder dhe Scully (The X-Files)

Ai është besimtari, hetuesi këmbëngulës i gatshëm të rrezikojë jetën e tij në ndjekje të së vërtetës. Ajo është skeptike, pragmatiste e ashpër me një diplomë mjekësore dhe zero tolerancë për marrëzitë. Së bashku, ata përbëjnë më të padëshiruarit e FBI-së, që udhëtojnë nëpër vend ndërsa gjuajnë mitet, legjendat dhe alienët e rastit. Ka një arsye që pothuajse çdo shfaqje që atëherë ka kopjuar dinamikën e tyre: Fox Mulder dhe Dana Scully janë çifti i përsosur investigativ, i ngritur nga kimia kërcitëse e David Duchovny dhe Gillian Anderson. Sigurisht, paragjykimet e tyre përkatëse ndonjëherë i pengojnë: Ai gjithmonë hidhet në përfundime jashtëtokësore dhe ajo do të kërkojë me kokëfortësi për prova shkencore, edhe kur një alien e shikon atë në fytyrë. Por edhe kur u përballën me vrasës serialë, rrëmujë dhe komplote qeveritare në hije, Mulder dhe Scully kishin gjithmonë besim te njëri-tjetri. – D.C.

4. Philip Marlowe

Nëse Sam Spade shpiku detektivin perfekt, Philip Marlowe e përsosi atë. Aq i urtë dhe pijanec si Spade, Marlowe ka gjithashtu një prekje të diçkaje më të butë rreth tij, si një krijesë filozofike me një pikë të butë për shahun dhe poezinë. Edhe pse një flirt kur kërkohet, Marlowe është lehtësisht në gjendje të shmangë dredhitë e grave fatale, megjithatë, ai arrin ta gjejë veten të droguar ose në gërvishtje të vështira më shpesh sesa jo. Ndoshta sepse ai zotëron një ndjenjë më të madhe korrektësie morale sesa shumë hetues të tjerë privatë të trilluar. E krijuar fillimisht në faqe nga Raymond Chandler, Marlowe është luajtur në ekran nga një varg yjesh të Hollivudit, duke përfshirë Dick Powell, Humphrey Bogart, Robert Montgomery, James Garner, Elliott Gould, Robert Mitchum dhe Liam Neeson. Megjithëse audienca e donte Powell-in në “Murder, My Sweet” (1944) dhe Bogart në “Gjumi i madh” (1946), shumë e vlerësojnë Gould me portretizimin më të paharrueshëm të detektivit për punën e tij në “Lamtumirë e gjatë” të Robert Altman (1973), i cili merr zbukurime të forta të personazhit të Chandler dhe i lyen ato me një cinizëm neo-noir të viteve 1970. Por qëndrueshmëria e Marlowe si një detektiv në kulturën popullore, si rezultat i përzierjes së tij unike të replikave gazmore dhe kërkimit shpirtëror për drejtësi, siguron që nuk do të na duhet të themi kurrë një lamtumirë të gjatë. – M.L.L.

3. Sherlock dhe Watson

Asnjë listë e detektivëve të kulturës pop nuk do të ishte e plotë pa djemtë e Baker Street. Në shekullin e kaluar, heronjtë legjendar të Arthur Conan Doyle janë përshtatur kaq shumë herë, saqë janë praktikisht sinonim i fjalës “mister”. Shkurtimisht menduam ta linim Sherlock-un të qëndrojë i vetëm, dhe ai është padyshim një nga krijimet më ikonike të trillimeve – një tru që luan violinë dhe injekton morfinë, i cili mund të identifikojë një vrasës nga grimca e baltës në këpucët e tij. Por është miqësia e tij me doktorin besnik John Watson që e ngre çiftin nga e mira në e shkëlqyer. Nëse Sherlock është truri, atëherë Watson është zemra që rreh dhe së bashku, ata përbëjnë dyshen më të madhe të detektivëve në botë.

Tani në domenin publik, të dy janë shfaqur në përshtatje të panumërta në film dhe televizion. Çdo brez ka çiftet e tyre të preferuara – duke përfshirë Basil Rathbone dhe Nigel Bruce, Peter Cushing dhe André Morell, Jeremy Brett dhe David Burke, Benedict Cumberbatch dhe Martin Freeman, Jonny Lee Miller dhe Lucy Liu, dhe Robert Downey Jr. dhe Jude Law. Ka gjithashtu shumë përshtatje joortodokse, gjithashtu – si Detektivi i Madh i Miut (Sherlock’s a mouse!), Sherlock Gnomes (Sherlock’s a gnome kopsht!) dhe House (Sherlock është një mjek i vrenjtur i luajtur nga Hugh Laurie!). Por çfarëdo forme që marrin këto BFF të Baker Street, ata janë gjithmonë më mirë së bashku. Kjo është thjesht elementare. – D.C.

2. Columbo

Ai mund të jetë kushdo ose askush. Flokë të zhveshur, xhaketë mjaft e madhe për të notuar, një nga ato fytyrat, një zë që mërmëritë një prush të ulët duhani. Vrasësit mezi e vënë re detektivin e parregullt të LAPD-së. Ata e duan veten një lloj më të mirë njerëzish: biznesmenë, të famshëm, politikanë, mësues, dirigjent, snob të verës. Të gjithë përbindëshat – dhe këta grabitqarë të kotë kurrë nuk e kuptojnë se sa shpejt janë bërë pre e tij. Performanca e Peter Falk është një gëzim i pafund, pjesërisht sepse ju tregon Columbo-n duke performuar, duke luajtur aktin e tij aw-shucks ndërsa gjen të metën më të vogël në krimet e përsosura. Vrasja në Columbo është zakonisht një dioramë e paramenduar e alibive deri në të dytin. Zgjidhja e këtyre rasteve kërkon vëmendje të madhe për çdo detaj të vogël, dhe ju kuptoni se Columbo mëson përmendësh enciklopeditë për argëtim. Ai është gjithashtu hetuesi më i madh i të gjitha kohërave, duke përdorur sharmin e tij të këndshëm të tipit të rregullt për t’u shtrënguar në qafë të dyshuarve të tij. Dhe vetëm një gjë tjetër: Një polic që nuk mban armë mund të tingëllojë si një fantazi liberale, por vitaliteti i vërtetë politik i Columbo-s vjen nga mënyra se si shfaqja kontraston klasën e rezidencës vetëkanibalizuese kundër integritetit të Falk-it që thjesht po bëj punën time. – D.F.

1. Jessica Fletcher (Murder, She Wrote)

Nga prezantimi tërheqës në kalorësinë e yjeve të ftuar me thekse të këndshme të Maine-s, rishikimi i Murder, She Wrote tani është po aq komod sa të pish një filxhan çaj të ngrohtë në një natë me dëborë. Por nuk do të kishte zgjatur aq gjatë sa ndodhi – 12 sezone të jashtëzakonshme – pa performancën e Angela Lansbury inkandeshente si shkrimtarja e mistereve Jessica Fletcher, një makinë për zgjidhjen e vrasjeve me një grua dhe zgjedhja e EW-së për vendin e parë. Përtej faktit që Xhesika pati një fat vërtet të tmerrshëm për t’u futur në një paradë të pafund vrasjesh, ajo është e palodhur në zgjidhjen e tyre, duke marrë të dhëna për hetuesit profesionistë më pak të vëmendshëm, shpesh të paaftë rreth zonjës së saj. Natyrisht kurioze dhe simpatike deri në kockë, Xhesika përdori mënyrën e saj të thjeshtë për të maskuar një inteligjencë të çeliktë, duke u futur në skenën e një krimi, në mënyrë që të dallonte detajet e vogla dhe sjelljet e çuditshme që në mënyrë të pashmangshme e larguan fajtorin e vërtetë. Pavarësisht nëse ishte në qytetin e saj të lindjes në Maine të rrënuar çuditërisht nga vrasjet apo në një nga vendet magjepsëse ku e çoi jeta e saj si autore më të shitura, nëse një vrasje ndodhte diku në afërsi të Jessica-s, ajo ishte e sigurt që do ta zgjidhte atë përpara se boja të thahej në draftin e saj të parë. – L.M.