Lifestyle Travel

50 hotelet më të mira në botë të shpallura për vitin 2023!

Pas suksesit të 50 restoranteve më të mira të botës dhe 50 bareve më të mira të botës, ’50 Best’ sapo ka shpallur 50 hotelet më të mira të botës në 2023, duke shënuar lançimin e parë global të markës që nga viti 2009.

Passalacqua në Moltrasio, liqeni Como, Itali është shpallur Hoteli më i Mirë në Botë 2023. Ky boutique hotel mahnitës buzë liqenit është hapur vetëm prej një viti. E vendosur në një vilë të shekullit të tetëmbëdhjetë, me kopshte spektakolare me tarraca që shkojnë deri në ujë, familja De Santis ka krijuar një pronë të mrekullueshme me 24 dhoma me ndjenjën e një shtëpie private. Tim Brooke-Webb, Drejtor Menaxhues për 50 Hotelet më të Mira në Botë, thotë:

Urime të mëdha për Passalacqua për arritjen në numrin 1 të listës, vetëm dy vjet pas hapjes.

Gati gjysma e 50 pronave fituese janë të vendosura në Evropë. Londra forcon reputacionin e saj si një qendër udhëtimi globale, me katër hotele në listë: Claridge’s (Nr.16), The Connaught (Nr.22), NoMad London (Nr.46) dhe The Savoy (Nr.47), ndërsa dy prona të tjera në Mbretërinë e Bashkuar ishin gjithashtu fituese: Gleneagles në Skoci (Nr.32) dhe The Newt në Bruton, Somerset (Nr.37), të cilit iu dha çmimi Carlo Alberto Best Boutique Hotel Award. Ky çmim i jepet hotelit që zë vendin më të lartë në listën që plotëson të gjitha kriteret e një prone butiku. ’50 Best’ e përkufizon një hotel butik që ka më pak se 50 dhoma dhe nuk është pjesë e një zinxhiri ose grupi të madh, me shërbim të personalizuar dhe veçori unike për destinacionin e tij.

Azia është shtëpia e tetëmbëdhjetë nga 50 hotelet më të mira të botës, duke përfshirë, në vendin nr.2, Rosewood e Hong Kongut, i vendosur në lagjen e arteve dhe dizajnit Victoria Dockside të qytetit me pamje mahnitëse mbi port. Hoteli me 413 dhoma ka njëmbëdhjetë restorante dhe salla pritjeje plus objekte mbresëlënëse rekreative duke përfshirë spa Asaya, një qendër fitnesi dhe pishinë.

Four Seasons Bangkok në lumin Chao Phraya është nr.3, Shtëpia e Epërme në Hong Kong (Nr.4) dhe Aman Tokio (Nr.5). E vendosur më lart në listë dhe brenda 20 metrave nga një plazh, Soneva Fushi (Nr.7), në Maldive, është emëruar gjithashtu hoteli më i mirë i plazhit nga ‘Lost Explorer’.

Aman në qytetin e Nju Jorkut në numrin 25 është hoteli kryesor i Amerikës së Veriut në listë. Duke u ngritur nga cepi i Fifth Avenue dhe 57th Street, Crown Building u ndërtua në vitin 1921. Një nga shembujt më të mirë të arkitekturës Beaux-Arts të ndërtuar ndonjëherë në SHBA, kjo ishte shtëpia e parë e Muzeut të Artit Modern (MoMA) në 1929. Ndërtesa u bë Aman New York në gusht 2022. Hoteli luksoz përmban suita me oxhaqe, dy restorante të shkëlqyera të ngrënies, një spa dhe një klub xhazi të mrekullueshëm në bodrum.

50 hotelet më të mira për vitin 2023:

1.Passalacqua, Moltrasio

2.Rosewood, Hong Kong

3.Four Seasons Bangkok në Chao Phraya River

4.The Upper House, Hong Kong

5.Aman, Tokio

6.La Mamounia, Marrakesh

7.Soneva Fushi, Maldive

8.One&Only Mandarina, Puerto Vallarta

9.Four Seasons Firenze, Firence

10.Mandarin Oriental, Bangkok

11.Capella, Bangkok

12.The Calile, Brisbane

13.Chablé Yucatán, Chocholá

14.Aman, Venecia

15.Singita Lodges, Parku Kombëtar Kruger

16.Claridge’s, Londër

17.Raffles, Singapor

18.Nihi Sumba, Wanokaka

19.Hotel Esencia, Tulum

20.Le Sirenuse, Positano

21.Borgo Egnazia, Savelletri

22.The Connaught, Londër

23.Royal Mansour, Marrakesh

24.Four Seasons, Madrid

25.Aman, New York

26.The Maybourne Riviera, Roquebrune-Cap-Martin

27.Rosewood, São Paulo

28.Capella, Singapor

29.Le Bristol, Paris

30.Park Hyatt, Kyoto

31.La Réserve, Paris

32.Gleneagles, St Andrews, Scoci

33.Hotel Du Cap-Eden-Roc, Antibes

34.Cheval Blanc, Paris

35.Four Seasons Astir Palace, Athinë

36.Soneva Jani, Maldive

37.The Newt, Bruton

38.Amangalla, Galle

39.Hoshinoya, Tokio

40.Desa Potato Head, Seminyak

41.Eden Rock, St. Barths

42.The Siam, Bangkok

43.Badrutt’s Palace, St. Moritz

44.Atlantis The Royal, Dubai

45.The Oberoi Amarvilas, Agra

46.NoMad, Londër

47.The Savoy, Londër

48.Equinox, New York

49.Six Senses Ibiza, Portinatx

50.Hôtel de Crillon, Paris

Lista e 50 hoteleve më të mira në botë është krijuar nga ‘Akademia e 50 Hoteleve më të Mira në Botë’, një grup me ndikim prej më shumë se 580 liderësh të pavarur, secili i zgjedhur për mendimin e tyre të ekspertëve për skenën ndërkombëtare të hoteleve.