Fashion

70 vjet më vonë, këpucët e Gucci-t janë ende një simbol i një statusi të lakmuar…

Çfarë kanë të përbashkët ish-presidenti i ndjerë i SHBA-së, George H. W. Bush, muza e viteve ’60, Jane Birkin dhe reperi Wiz Khalifa? Pavarësisht nga stilet dhe profesionet e tyre shumë të ndryshme personale, ata të gjithë janë parë në një palë mokasash Gucci. Ky vit shënon 70-vjetorin e këpucëve të veçanta, të dallueshme për lulëzimin e saj metalik, e cila është kthyer në një pjesë të historisë së modës – aq e njohur sa që një palë hyri në koleksionin e përhershëm të Muzeut Metropolitan të Artit në 1984. Në mesin e qershorit, që përkon me shfaqjet e veshjeve për meshkuj në Javën e Modës në Milano, Gucci do të organizojë një ekspozitë duke festuar trashëgiminë e markës së saj të njohur.

Që nga krijimi i saj në 1953, këpucët janë veshur në Shtëpinë e Bardhë (Bush, 1974), në shëtitoren e Kanës (Birkin, 1969) dhe madje edhe në tapetet e kuq (Wiz veshi një palë në Golden Globe Awards në 2016). Përdorues të tjerë të shquar përfshijnë regjisorin e “The Godfather” Francis Ford Coppola, Sophia Loren, mbretëroren monégaske Charlotte Casiraghi, Madonna (e cila dhuroi një version të platformës për të marrë çmimin e saj MTV VMA për videon më të mirë femërore në 1995), Jodie Foster, Brad Pitt gjatë një skene. në “Fight Club” të vitit 1999 dhe së fundmi, aktorja Zoe Kravitz dhe modelja Gigi Hadid.

Por si u bë kjo rrëshqitje e thjeshtë një artikull kaq i lakmuar i modës?

Një pasqyrë për shoqërinë

Në fund të viteve 1890, Guccio Gucci, themeluesi i shtëpisë italiane të modës, filloi karrierën e tij si portier bagazhesh në hotelin The Savoy në Londër. Këtu, Gucci ishte në gjendje të vëzhgonte nga afër nivelet e larta të shoqërisë. Ishte dritarja e tij në jetën e elitës ndërkombëtare: një pamje e paçmuar e asaj që ata vlerësonin dhe ishin të gatshëm të shpenzonin para. Gucci u mahnit nga stili i jetesës dhe hobi i aristokratëve, artistëve dhe të ftuarve të tjerë të pasur që qëndronin në The Savoy – marka e tij më vonë do të merrte një estetikë të dallueshme kuajsh.

Në vitin 1906, ai hapi një dyqan të vogël artikujsh lëkure në Firence, Itali dhe së shpejti filloi të bënte mbathje udhëtimi dhe pjesë të tjera që përcaktuan trashëgiminë e markës. (Etiketa ende shet një version të ripunuar besnikërisht të çantës së saj me dorezë të sipërme prej bambuje, krijuar në vitin 1947.) Gucci vdiq në vitin 1953, vetëm disa javë pasi djemtë Aldo, Rodolfo dhe Vasco hapën dyqanin e parë kryesor të markës në Nju Jork. Në të njëjtin vit, i frymëzuar nga motivet e dashura të kuajve të babait të tij, Aldo krijoi pako me kuaj me shpresën për të joshur të njëjtën klientelë që Guccio kishte hasur në The Savoy.