Dëgjo live TOP ALBANIA RADIO
Dëgjo live TOP GOLD RADIO
Dëgjo live MY MUSIC RADIO
Voto në THE TOP LIST
Food & Drink Lifestyle

9 këshilla të shkëlqyera për gatimin nga Kina që mund t’ju shërbejnë!

Disa njerëz e shohin gatimin si diçka të mërzitshme dhe të tjerët e trajtojnë atë si një proces argëtues. Por çdo person që kalon kohë mbi sobën duke gatuar ushqim përpiqet ta bëjë vaktin e tij më të shijshëm, më të shëndetshëm dhe më të bukur. Duke përdorur truket e caktuara të gatimit, ju mund t’i arrini këto qëllime. Dhe truket mund të vijnë nga kultura të ndryshme.

Ne ndërkohë kemi gjetur disa truke gatimi që përdorin njerëzit në Kinë. Njohja e këtyre sekreteve do t’i ndihmojë të gjithë të gatuajnë po aq sa edhe ata.

1.Ata i lajnë frutat dhe perimet në ujë të kripur.

Njerëzit në Kinë i lajnë frutat dhe perimet me të vërtetë mirë. Ata i shpëlajnë me ujë çezme, i vendosin në një tretësirë kripe dhe më pas i shpëlajnë përsëri në ujin e rubinetit. Në vitin 2006, shkencëtarët kinezë kryen një studim dhe vërtetuan se uji i kripur me të vërtetë heq pesticidet nga perimet dhe frutat.

2.Ata ziejnë oriz të përsosur pa e matur në gota dhe peshore.

Kinezët nuk kanë nevojë të mbajnë mend sasitë e sakta të ujit dhe orizit kur e ziejnë. Ata thjesht vendosën sasinë e nevojshme të orizit në një tenxhere dhe vendosën gishtat tregues deri në sipërfaqen e orizit në këndin e duhur. E tëra çfarë ata duhet të bëjnë është të shtojnë ujë të mjaftueshëm.

3.Ata i bëjnë ushqimet më tërheqëse duke përdorur niseshte.

Shumë prej nesh janë të mahnitur se si kuzhinierët kinezë mund t’i bëjnë peshkun dhe mishin të duken kaq shkëlqyes. Sekreti është niseshte misri që përdorin në pothuajse çdo kuzhinë në vend. Nuk ka salcë që e bëjnë pa të kur gatuajnë në temperatura të larta.

4.Ata zbusin mishin me të verdhën e vezës.

Për ta arritur këtë, ata marinojnë mishin në të verdhë veze për rreth 15 minuta. Mund të tingëllojë jo bindëse sepse ne zakonisht përdorim lëng limoni, uthull dhe gjëra të tjera acidike. Kuzhinierët kinezë shpjegojnë efektin e të verdhës së vezës në këtë mënyrë: e bën mishin më të ndritshëm dhe e mbron atë gjatë gatimit. Kjo parandalon avullimin e lëngut nga mishi, kështu që mbetet me të vërtetë i lagësht dhe i shijshëm.

5.Ata shpesh ziejnë mishin para se ta gatuajnë

Njerëzit në Kinë e vendosin mishin e papërpunuar në ujë, e ziejnë ujin dhe pastaj e heqin ujin dhe vazhdojnë të gatuajnë, të ziejnë mishin përsëri, por në ujë të freskët. Ka disa arsye për këtë. Së pari, zierja ndihmon në heqjen e të gjitha papastërtive dhe gjakut të tepërt nga mishi. Së dyti, zbut disa lloje të mishit, si për shembull, derrin. Dhe së fundi, ekziston një teknikë e veçantë kur mishi është gatuar plotësisht në ujë dhe më vonë, aroma i shtohet duke e skuqur me perime dhe erëza.

6.Ata bëjnë “dumplings” super të mira

Autori i këtij artikulli mësoi një rregull të rëndësishëm për bërjen e “dumplings” nga një person kinez. “Ju vendosni vetëm mish të grirë në këto pite të vogla! Ne i bëjmë ato 50% perime dhe 50% mish. E shijshme dhe e mirë për ju.”

7.Ata avullojnë shumë ushqime.

Kuzhina kineze përbëhet nga shumë vakte të gatuara me avull. Kjo metodë përdoret edhe për ushqimet e bëra me miell. Vendasit përdorin një shportë bambuje të vendosur mbi ujë të valë. Për të bërë ushqime të mira duke përdorur avullin ashtu siç bëjnë kinezët, nuk keni nevojë të hyni në internet dhe të kërkoni shporta bambuje. Ju mund të përdorni një sitë metalike të zakonshme dhe ta vendosni mbi një tenxhere me ujë të valë. Por mos shkoni larg nga soba, duhet të siguroheni që ka ende ujë në tenxhere.

8.Ata bëjnë ëmbëlsira me produkte bimore.

Kinezët nuk përdorin shumë sheqer në ëmbëlsirat e tyre dhe reçeli dhe çokollata nuk janë shumë të njohura atje. Ata përdorin produkte bimore si susami, fasulet dhe patatet e ëmbla për ëmbëlsirat e tyre. Kjo është arsyeja pse evropianët shpesh mendojnë se ëmbëlsirat kineze janë të buta. Ndoshta kjo është arsyeja pse kaq shumë njerëz kinezë janë të hollë.

9.Ata përdorin një përbërës që i bën ata të shëndetshëm dhe të rinj

Për qindra vjet, kinezët e duan susamin dhe e shtojnë atë pothuajse në të gjitha ushqimet e tyre. Ata gjithashtu bëjnë një ëmbëlsirë tradicionale, ‘topa susami’. Susami përmban shumë kalcium, hekur, magnez dhe bakër. Pra, patjetër që duhet të hani më shumë.