Bota

Biden: Në dorën e Ukrainës nëse duhet të heqë territor për të arritur paqen

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se varet nga Ukraina kur u pyet nëse kombi duhet të lëshojë një pjesë të territorit të tij për të arritur paqen dhe për t’i dhënë fund pushtimit rus, duke u thënë gazetarëve të premten se “Unë nuk do t’u them atyre se çfarë duhet dhe çfarë duhet të bëjnë”

“Që nga fillimi, unë kam thënë dhe jo të gjithë janë dakord me mua, asgjë për Ukrainën pa Ukrainën. Është territori i tyre. Unë nuk do t’u them atyre se çfarë duhet dhe nuk duhet të bëjnë, “tha Biden në Rehoboth, Delaëare.

Biden tha se ndërkohë, Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’i vënë ukrainasit në një pozicion ku ata mund të mbrohen.

Mungesa e rezultateve në Ukrainë, Putin shkarkon gjeneralin e lartë

Gjenerali Alexander Dvornikov do të lirohej nga udhëheqja e trupave ruse në Ukrainë, kështu deklaroi ‘Ekipi i Inteligjencës së Konflikteve’, një organizatë e pavarur hetimore ruse.

Kjo është raportuar nga Kiev Independent. Në vend të tij do të emërohej gjenerali Genadi Zhidko, ish-komandant i Qarkut Ushtarak Lindor dhe zëvendësministër i Mbrojtjes i Rusisë për Çështjet Ushtarake dhe Politike. Ruslan Leviev, themeluesi i CPI, tha se nuk e dinte arsyen e rotacionit dhe nuk mund të thoshte nëse largimi i Dvornikov ishte rezultat i mungesës së rezultateve në konflikt.

Lukashenko: Bjellorusia gati për të diskutuar transitin e grurit të Ukrainës

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko thotë se është gati të diskutojë tranzitin e mundshëm të grurit të Ukrainës përmes vendit të tij, raporton gazeta lokale Belarus Today.

Fermerët ukrainas kanë rreth 20 milionë tonë drithë që nuk mund t’i arrijnë në tregjet ndërkombëtare dhe një korrje e re është gati të fillojë.

Paaftësia e Ukrainës për të eksportuar drithërat e saj ka çuar në rritjen e çmimeve globale të ushqimeve. Ajo ka rritur gjithashtu mundësinë e urisë në vendet që varen nga eksportet e saj.

“Tani të gjithë po kërkojnë logjistikë… Mirë, mund të flasim. Nuk na shqetëson: ta çojmë atë përmes Bjellorusisë, por duhet të ketë kompromise,” tha Lukashenko.